3 Başarısız Dijital Pazarlama Kampanyası

3-Başarısız-Dijital-Pazarlama-Kampanyası

Blogumuzda bugüne kadar başarılı pazarlama uygulamaları üzerine yazılara yer verdik. Coca Cola’dan Amazon’a pazarlama dersleri, Kullanıcı Katkılı İçeriği Kullanmanın 5 Etkili Yolu, Şapkadan Tavşan Çıkarmayın, En Trend Pazarlama Stratejileri,  ve Ticarette Reformasyon: E-Ticaret ve Linkedin Hakimiyeti  yazılarımızda  dijital pazarlama odağında başarılı uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Başarılı örnekler tüm markalar için önemli dersler içeriyor, diğer yandan başarısız örnekleri inceleyerek çıkarabilecek dersler de mevcut.

Hedef kitleniz ile insani ilişkiler kurma, yakınlaşma ve kişisel bir marka olma, eğer makro pazarlama stratejiniz ile uyumlu ise, kesinlikle doğru adımlardır. Ancak bu noktada kişiselleşmeyi arttırırken hassas noktalarda dikkat etmemiz gerektiğini de gözden kaçırmamalıyız. Özellikle insani duyguların ön planda olduğu noktalarda kampanya planlamak hem gereksiz bir hamledir hem de markanıza uzun vadede zarar verecektir.

1) Kelloggs

Her bir retweet için bir aç çocuğu doyurma fikri hangi dijital pazarlama uzmanının aklına geldiyse şu anda muhtemelen başka bir işle iştigal ediyordur. Aç çocuklar üzerinden Twitter etkileşimini arttırma fikri açık ara en kötü dijital pazarlama örneği olarak tüm pazarlama profesyonelleri için ciddi dersler içermektedir. Bu olay Türkiye gibi hayır işlerinin gizli yapılması kültürel açıdan uygun kabul edilen bir ülkede yaşanmasa dahi ciddi tepki topladı ve Kellogs’un marka imajını negatif etkiledi.

 

2) AT&T

11 Eylül’ün 12. Yıldönümünde AT&T bu talihsiz saldırıdan reklam malzemesi çıkarmaya çalışınca A.B.D’de ciddi tepki gördü. Tüm ülkenin bu kadar hassas yaklaştığı bir günü reklam malzemesi haline getirmenin parlak bir fikir olmadığı ortada. İnsanların acılarının üzerine kampanya kurgulanmaması gerekliliğini yaşayarak görmüş olduk.

AT&T

3) Epicurious

Boston Maratonu’na yapılan bombalı saldırı sonrası kahvaltı önermek kadar anlamsız bir kampanya olamaz. Ancak yemek sitesi Epicurious bunu denedi, ve tahmin edeceğiniz üzere başarısız örnekler arasında yerini aldı.

3

Yukarıda örneklediğimiz 3 başarısız kampanyanın da ortak noktası, insani hassasiyetlerin ön planda olduğu zamanlarda, markaların satış veya hedef odaklı yaklaşımlar sergilemesidir. Rekabetin acımasız olduğu bir dönemdeyiz, ancak rekabetin bakış açımızı bulandırmasına izin vermeden, soğukkanlı bir şekilde, stratejimize uygun kampanyalar yaratmamız gerekir. Özellikle bu kadar hassas konularda, hedef odaklı yaklaşım sergilemek ve bunu bir fırsat olarak görmek tamamen yanlış.

İnsanların acıları üzerine reklam yapmak, etkileşim arttırmak ya da satışları arttırmak etik olarak yanlış olmakla birlikte markamıza da uzun vadede ciddi zararlar verecektir.  Bu noktada dikkatli olmadığımız durumda maalesef, agresif pazarlama profesyonellerinin yaptığı hatalı bir hamlenin cezasını tüm şirket ödemek zorunda kalacaktır.

No Comments

Yorum Yap