Dijital Pazarlama Ekipleri Kimlerden Oluşur?

Hayatımıza yeni yeni giren iş kolları çoğumuz için kara kutu. Örneğin dijital pazarlama uzmanı kimdir, ne yapar, nerede, nasıl çalışır? Dijital pazarlama alanına biraz uzak olan profesyonellerden, özellikle de patron ve üst düzey yönetimden sık duyduğumuz bir cümle ne yazık ki: “Ne var ki! Facebook hesabımı ben kendim de yönetirim!”*

Dijital pazarlama (özellikle de inbound metodolojisi) bir bakış açısıdır ve kişilerin rollerini sosyal medya uzmanı, içerik uzmanı gibi keskin çizgilerle ayırmak bu bakış açısının kaybına yol açar. Aşağıda bahsedeceğim ekip üyelerini sadece bu işe odaklanmış birer çalışan (örneğin, sosyal medya uzmanı) olarak değil, inbound pazarlama yaklaşımını tüm açılarıyla benimsemiş, projedeki iş bölümü gereği spesifik bir rol almış inbound pazarlama uzmanı(örneğin, sosyal medya yönetiminden sorumlu inbound pazarlama uzmanı) olarak değerlendirebilirsiniz.

Peki başlıca dijital pazarlama hizmetleri için oluşturulması gereken minimum ekip kimlerden oluşur?

Sosyal Medya Yönetimi Ekibi (2-3 kişi): En az

♥ 1 grafik tasarımcı

♥ 1 sosyal medya uzmanı ve/veya

♥  Müşteri temsilcisi/proje yöneticisi ile sosyal medya pazarlama stratejinizin oluşturulmasıyla başlayacak olan süreç güncel gelişmeleri takip edecek, hedefinize uygun paylaşım ve etkileşimleri sağlayacak uzmanlarla sürekli ve düzenli olarak devam etmelidir.

SEO Ekibi (1-2 kişi): Profesyonel SEO Hizmeti ile ilgili detaylı bir blog yazımız olduğu için tekrar etmiyorum.

Inbound Pazarlama Ekibi (4-5 kişi): Inbound yaklaşımı kapsamında pazarlama stratejisinin, sosyal medyada her platform için kişiselleştirilmiş paylaşım stratejilerinin oluşturulması, kitle etkileşimi ve hedef kitleye ulaşma kollarını kapsayan çalışmalar için

♥ Proje yöneticisi/Müşteri temsilcisi

♥ Sosyal medya ekibi: Yukarıda bahsettiğimiz 3 kişi (grafik tasarımcı, sosyal medya uzmanı)

♥ SEO uzmanı

♥ İçerik uzmanı

♥ (çoğu zaman) pazarlama otomasyonu uzmanından oluşmalıdır.

Bu hizmetler pekala iyi bir ekiple şirket bünyesinde de verilebilir. Ekibinizi oluştururken unutmamanız gereken önemli bir nokta var: Dijital pazarlama bir ekip işidir ve uzmanlık gerektirir. Ve iyi bir ekibi kurabilmek da uzmanlık gerektirir!..

Başlangıçtaki resime katılmayıp kolay bir meslek olduğunu düşünüyor musunuz? Peki başınıza bunun gelmesini ister miydiniz?

*Eğer bu soru size mantıklı geldiyse sosyal medya kategorisindeki paylaşımlara göz atmanızı tavsiye ederim.

[hs_action id=”2686″]

Selin Ezer