Dijital Pazarlamada ROI (Yatırım Geri Dönüşü) Yaklaşımı

Yatırım geri dönüşünün, iş hayatının en “somut” kabul edilen kavramlarından biri olmasına karşı istatistiklere, grafiklere, hesaplamalara hep kuşkulu bakarım.

Popüler bir söylem olan “istatistikler en büyük yalancılardır” sözünü ya da dersinde geçen terimiyle “varsayımlar”ın ulaşılmak istenen sonuca göre yönlendirilebileceğini (itiraf etmek gerekirse) üniversite ve iş hayatımda birinci elden birçok kez deneyimledim.

Manupilating

Bu bakış açısıyla inbound pazarlama yaklaşımı uyguladığınızda gelirinizin %X artacağını söylemek yerine mantığını paylaşmak isterim. Bu noktadan sonra Inbound pazarlama nedir bilemeyenler için önce inbound pazarlama e-kitabına göz atmasını tavsiye ederim.

Geleneksel pazarlama yaklaşımının pazarlama hunisi, inbound pazarlamanın metodolojisi ile yorumlandığında aşağıdaki resim ortaya çıkmakta.

1

Inbound metodolojisinde “Cezbet” adımında çizimin alt kısmında verilen araçları kullanarak(SEO, Sosyal Medya, Blog, Açılış Sayfaları) huninin ağzını genişletebilirsiniz. Yani örneğin, arama motorlarında daha üst sırada çıkarak sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.

“Dönüştür” ve “Bağla” adımlarında ise ilgili araçları(Açılış sayfaları, Aksiyon Çağrıları, E-mail vs) kullanarak huninin ağzının daha az kapanmasını sağlayabilirsiniz. Başka bir deyişle daha fazla potansiyeli müşteriye dönüştürebilirsiniz. Asla ölçümleyemediğiniz pazarlama aktivitelerinin aksine sizin ürününüzle ve/veya servisinizle ilgilenen kişilerin bilgilerini toplayabilir ve bu kişilerle ilgileneceğini düşündüğünüz paylaşımlarla iletişimde kalabilirsiniz.

[hs_action id=”2686″]

Kısaca, doğru uygulanan bir inbound pazarlama yaklaşımının gelirinize olumlu etki edeceği kesin. Peki ne kadar? Bu sorudan daha önemli olan sizin ulaşmak istediğiniz hedefiniz ne? Bu hedefler doğrultusunda dijital pazarlama hedeflerini oluşturabilirsiniz. Nihai hedefinize ulaşmak için belirleyeceğiniz dijital pazarlama hedeflerinin basit bir matematiksel hesaplamayla nasıl elde edebileceğinizi bir sonraki yazımda paylaşacağım.

ROI hesaplama yaklaşımı ile (illa ki) hesaplamak isterseniz: https://www.hubspot.com/roi-calculator

Daha eğlenceli bir yaklaşım için sosyal medyanın ROI’si ile ilgili Gary’yi dinlemenizi tavsiye ederim. Küfürler için şimdiden özür dilerim:

 

 

Selin Ezer