Artan Dikkat Eksikliği Pazarlama Profesyonelleri için Ne İfade Etmeli? [İnfografik]

Dikkat dağıtıcı çok fazla dijital unsurun yer aldığı günümüzde bireyler için odaklanmak, markalar için odak yaratmak çok zor hale geldi. Bireysel verimliliği büyük ölçüde düşen bireylerin yardımına da yine mobil ve dijital çözümler koşuyor. Ancak ne kadar yararlı oldukları tartışılır… Wyzovl’un yaptğı araştırmaya göre artık odak süremiz bir japon balığınınkinden bile kısa! İnfografik haline getirilen araştırma sonuçlarının “korkunç” bulgularından bazıları şöyle:

– 2000 yılında ortalama dikkat süremiz 12 saniye iken bugün bu süre 8.25 saniye. Yani dikkat süreleri 9 saniye olan japon balıklarından biraz (!) daha kısa!

– Ortalama bir ziyaretçi ortalama bir web sayfasındaki kelimelerin sadece %28’ini okurken , yine ortalama bir kullanıcı bir web sayfasını 10 – 20 saniye aralığında kapatıyor.

– Bir ofis çalışanı her 1 saatte e-mail gelen kutusunu tam 30 kez kontrol ediyor! Cep telefonları ile olan bağımız ise daha vahim: Ortalama bir kullanıcı her gün 3 saat 16 dakikasını telefon ile konuşarak geçiriyor.

Hal böyleyken özellikle pazarlamacılar için ilgili hedef kitlenin dikkatini çekmek ve odak noktası olmak büyük bir problem gibi görünüyor. Ancak bunu lehinize çevirmek; en azından bu dikkat dağınıklığının kurbanı olmamak mümkün! 10 saniyenin bile çok geldiği bireylerin dikkatini çekmek için; açık olmak, dikkat çekici olmak, samimi olmak, net olmak (kısa ve etkili mesajlar vermek), doğru içerik türlerini kullanmak yeterli! Bu yüzden görsel ve videolar hâlâ bütün dünyada en çok tüketilen içerik türleri olmaya devam ediyor! Caps’ler, uyutmayan uzunlukta eğlenceli videolar, webinar’lar, infografikler… Artık içerik pazarlaması stratejinizde bunları konumlandırmanın vakti geldi de geçiyor!

Human-Attention-Span

No Comments

Post a Comment