Elçin KELEŞ

Digital Marketing Expert

Efenim Konya Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra pek bir istediğim Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü kazandım. Üniversitenin ilk iki yılı ayrı bir tutkum olan reklamcılığın peşinden gidip ikinci üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü bitirdim. Çeşitli markaların satış departmanlarında çalıştım.

 

Daha sonra okulumuzun Psikoloji ve Araştırma Merkezi(HÜPAM)’nde uzun dönemli iki farklı projede görev aldım. Ardından alanım yani “bilgi yönetimi” ile ilgili yürütülen semantik atıf analizi ile ilgili yine uzun dönemli TÜBİTAK destekli bir projede yer aldım.

 

Akademik anlamda tıka basa doyduktan sonra üçüncü sınıfımın yazında Mantis Software’de sosyal medyada sentiment analizi üzerine staj yaptım. Son yılımda ise pazarlama diye tutturduğum hayalimi uygulamaya dökebilme şansı yakaladım.

 

İlk TEDx Hacettepe University’nin pazarlama takımında gönüllü olarak çalışmaya başladım ve oradaki bir bağlantı sayesinde nihai varacağım yere ulaştım: Netvent’e J Staj yapan bir çekirgeyim daha ama buralar güllük gülistanlık şimdi. Bu yıl mezun oluyorum ve direkt yüksek lisansa başlayıp kendimi kuramsal açıdan da desteklemek istiyorum. Netvent’e ve kendime daha ne katabilirim mottosuyla ilerlemek güzel. Uygulama kısmı mı nerede? O kısmı Netvent hallediyor bile 😉

 

Tabi ki de bitmedi. Ben gerçekte kimim? Her şey iş, okul, projeler mi? Hayır. Kişisel olarak kozmetik ve sosyal medya birleşimi benim en severek çalıştığım alanlardan biri. Küçükken annemin makyaj malzemelerini karıştırmam bir kenara tutkulu olduğum bu konuda ve makyaj tekniklerinde her şeyi zamanla kendi kendime ve sektörde çalışarak öğrendim.

 

Gözlerimdeki ışık hiç sönmeden kendimi geliştirmeye çalıştığım bu alanda ben de tabi ki bildiklerimi aktarmak, insanlara yardımcı olmak, kendimce farklı bir şeyler katmak istedim. Elim kolum bağlı duramazdım, içerik üretmeliydim.

 

Her şey blog yazmamla başladı. 2014 yılıydı ve taa o zamandan beri içimde YouTube kanalı açma hayali vardı. Her gün geç kaldığım için içten içe hayıflanıyor ve kendimi kötü hissediyordum. Blogla beraber Instagram ve Twitter hesaplarım doğdu sonradan.

 

Verdiğim enerji ve zaman artmaya başladı ama memnundum. Bu benim bir hobim olsa da ben iş gözüyle baktım hep. Fotoğraflar, görseller, yazılar, takipçiler ve markalar ile iletişim olsun her zaman zevk aldım ama ondan da öte sanki bir iş gibi disiplinli bir şekilde yaklaştım ve emek, önem verdim ürettiklerime.

 

Okuduğum bölüme ise çok severek girdim ve öğrenmeye, öğrendikçe alanımı daha da çok sevmeye başladım. Çünkü özünde insan vardı. Temelde bilgiye ihtiyacı olan birinin bilgiye erişmesini sağlamak için yapılan tüm işlemler, tüm süreç vardı.

 

Düşünüyorum da küçüklüğümden beri hep kitap kurdu olmuşumdur ve eski adıyla Kütüphanecilik olan bu bölümü seçmem tesdüfi olamazdı. Olayın sadece kitaplardan ibaret olmaması ise bilgi teknolojilerine, yazılım ve programlamaya ve pazarlamaya yönelik dersler aldıkça keşfettiğim bir parça oldu. Sinemaya karşı duyduğum tutkuya hiç girmiyorum bile 😀

 

Reklamcılığa olan merakım ise üniversiteye girdiğim ilk yılda başladı ve bu işi teoride öğrenmek için ikinci üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi’nin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü bitirdim. Orada öğrendiğim her teorik bilgi, şimdi uyguladığım her işte izlerini taşıyor ve faydasını görmek beni çok mutlu ediyor.

 

Bunca şeyi niye anlattım? Geçmişi bilmeden geleceği tahmin edemeyiz. Geçmişimde attığım her adım, seçtiğim her yol beni buraya getirdi ve ileriye götürmeye de devam edecek!

Yetenekler & Uzmanlık Alanları

  • Sosyal Medya Uzmanı
  • İçerik Üreticisi
  • Proje Yöneticisi
  • Büyük Veri Analisti