Google Yeni Bir Algoritma mı Test Ediyor?

Önceki yazılarımda Google’ın 2016 başında Penguen 4.0 algoritmasını çıkarabileceğini ve bunun artık ‘’Real Time’’ (anlık) olacağını belirtmiştik. Özellikle Amerika ve AB sıralamalarında son 5-6 gündür ciddi dalgalanmaları gözlemliyorum ve Türkiye’de de aynı şekilde sıralamalarda değişimler söz konusu.

1

Ocak 2016’da yayınlanan güncelleme sonrasında Google yetkilileri ile yapılan Twitter konuşmalarında Google Penguen 4.0 ile ilgili sorular soruldu.

2

Google Webmaster Trend Analisti Garry Illyes de yayınlanan güncellemenin Penguen 4.0 olmadığını, çekirdek güncellemeye ilişkin bir algoritmanın yayınlandığını belirtti.

3

Diğer yayınlanan Google güncellemeleri esnasında olduğu gibi bir sonraki güncellemenin ne olduğuna dair konuşmalar da yapıldı. Matt Cutts’tan sonra spam ekibinde göreve gelen Garry Illyes bir sonraki güncellemeye ilişkin ufak bir ipucu vermişti: Penguen güncellemesi.

4

Donnie Strompf’un tweet’ine yanıt yazan Illyes, bir sonraki Penguen güncellemesinin gerçek zamanlı olacağını söyledi!

2015 yılında yayınlanması beklenen yeni Penguen güncellemesinin yayınlanmaması sonrasında 2016’ın ilk çeyreğinde beklenen güncellemenin ne zaman yayınlanacağı ise büyük bir merak konusu…

12 Şubat’ta Jamie Todd’un attığı tweete karşılık bir güncelleme yapan Gary Illyes, Google mühendisleri ile bir süredir çok konuşmadığını ve bir sonraki Penguen güncellemesinin yayın tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmadığını belirtti.

8

Google Penguen 4.0 ile Birlikte Bizi Ne Bekliyor?

Üstteki konuşmalardan da anlayacağınız üzere henüz belli olmayan ‘’güncelleme’’ geldiği taktirde bizleri neler bekliyor? Bildiğiniz üzere Google Penguen algoritmasının temeli link inşaasıdır ( link building ). Penguen güncellemesi ilk güncellemeden sonraki bütün güncellemelerde Panda güncellemesini tamamlayarak, kaliteli içerik üreten, kaliteli linkler alan sitelerin üst sıralarda yer almasını sağlayıp, sitelerin aldığı linkleri analiz etti ve çöp link alan siteleri cezalandırdı. 2012 yılında başlayan Penguen güncellemelerinin son kararlı hali Ekim 2014’te gerçekleşmiştir.

6

Searchmetrics aracından US SEO Görünürlüklerine baktığımız taktirde keskin iniş çıkışları da görüyoruz.

7

Keza aynı şekilde Mozcast’i incelediğimizde de iniş – çıkışların başladığını farkediyoruz.

Google Penguen 4.0 İle Birlikte Neler Yapmalısınız?

İyi bir proje yöneticisi veyahut 2016 yılında olması gereken SEO Danışmanı sadece güncelleme sonrası müdahalelerde değil aynı zamanda güncelleme öncesi attığı adımlarla da farkını göstermelidir. Gerçek zamanlı güncellemenin oyunu değiştiren bir hamle olduğu bariz bir şekilde ortada.

Google’ın tarayacağı ve ortaya çıkaracağı pek çok link network’leri bulunuyor. Aynı zamanda Google sunucularının ve örümceklerinin ne kadar iyi çalıştığını da daha önceki yazılarımızda görmüştük. Sonuçta Yapay Zeka’dan bahsediyoruz J Dolayısı ile gerçek zamanlı algoritmanın günlük hatta saatlik olması pek şaşırtıcı olmaz.

Web sitenize aldığınız linklerinizin / gelen inbound linklerin risk yönetimi çok daha önemli bir hale gelecek. Bu nedenle web siteniz için mutlaka haftalık olarak bir tarama yapmanızı tavsiye ediyorum. Link inşası SEO için hala çok önemli bir yere sahip.

Edindiğiniz bir link olumlu ya da olumsuz bir şekilde Penguen güncellemesi öncesinde sitenizi etkileyebilir. Dolayısıyla tüm link profilinizi link metrikleri doğrultusunda analiz etmeniz gerekiyor. Zira Google Search Console size yeterli bilgi sunmuyor ve ceza alan siteleri de bildirmiyor.

Yönlendirme yaparken dikkatli olun. Penguen 2.0 güncellemesinde ceza alan sayfaları yönlendirdiğinizde cezai durumun yönlendirilen linke bir süreliğine geçtiğini de tespit ettik.

Geçici yönlendirmelere dikkat edin. Son iki yıldaki gelişmeleri incelediğimizde geçici yönlendirmelerin(302) kalıcı yönlendirme olarak algılandığını tespit ettik(301)

İçeriğin konu ile ilgisi ve sunduğu bilgi yapay zekanın anlayabildiği bir durum – Rankbrain. Google’ın Ekim 2015’te duyurulan güncellemesi arama sonuçlarını etkileyecek. Bu da beklenmedik sonuçlar görmemizi sağlayabilir. Bakalım nasıl çalışacak!

Her ne kadar 2015 yılının sonunda veyahut 2016 yılının başında Penguen 4.0 algoritma güncellemesini bekleyip bunun yerine Çekirdek Kalite güncellemesi gelse de, Link İnşaası’nı bir kenara bırakmak en büyük hata olacaktır.

Hali hazırda SEO dünyası anlık Penguen güncellemesini bekliyorken gelecek yazılarımızda ( veyahut bir sürpriz olursa e-kitap olabilir ) sizlerle Link Building yazı serimizi paylaşıyor olacağız.

 

Sürç-i lisan ettiysek affola.

No Comments

Yorum Yap