Neden Sosyal Medya Sorusuna 6 Geçerli Cevap

İçerik Pazarlaması ile İlgili En Çok Sorulan 6 Soru ve Cevabı  -01

*Bu yazı KOBİ’ler için yazılmıştır.

Hepimizin bildiği gibi artık sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir yeri var. Yani sosyal medya artık hayatımızın her alanında. Duygularımızı, hislerimizi, tepkilerimizi artık hep sosyal medya aracılığı ile duyuruyoruz. Aynı şekilde markamızın adını duyurmak ve bilinirliğini arttırmak için de yine aynı yolları tercih ediyoruz. Bu durum inkâr edilemez bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu yaparken amacımız hitap ettiğimiz hedef kitleye karşı ilgi uyandırmak ve bizim gelişmemize sosyal medya aracılığı ile daha çok yardımcı olmalarını sağlamaktır. Bu yüzden, aslında sosyal medya bizim en güçlü silahımız olup tekrar karşımıza çıkıyor.

Peki, sosyal medyanın bizim için güçlü bir silah olmasının sebepleri nelerdir?

Güven İnşa Eder.

Sosyal medya doğru kullanıldığında müşterileriniz arasında güven inşası yaratmanıza olanak sunuyor. Bu güveni sağladığınız zaman güçlü bir olasılıkla müşterileriniz markanızı en iyi şekilde temsil eden kişiler olacaktır. Böyle bir müşteri gücüne sahip iken, markanızı pozitif bir bakış açısı ve Fısıltı Gazetesi tekniği için önemli bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir.

Müşterilerinizi Her Zaman Güncel Tutar.

Müşterilerin güncel duyurulardan haberdar olmaları için reklam içerikli mailler gönderilmelidir. Fakat müşterilerimize reklamları ve satışları hatırlatmak istediğiniz zaman ne yaparsınız? Eğer özel bir olayı desteklemek istiyorsanız bunu nasıl yaparsınız? Sosyal medya ya yönelirsiniz.  Bu platform son dakika pazarlaması için var oldu. Var olan müşterilerinize yine sosyal medya aracılığı ile ulaşıp, onları bu durum ile ilgili bilgilendirebilirsiniz.

Şeffaf Şirket Kültürünü Yansıtır.

Deloitte’nin araştırmasına göre çalışan personelin %27’si Sosyal Medya’nın şirket kültürünü artırmak açısından çok önemli bir araç olduğunun kanısına varmış bulunmaktalar. İş kültürü açısından sosyal medyaya bu kadar önem verilmesinin nedeni her zaman için bilgi içeriği olarak şeffaflığın ön planda tutulmasıdır. Bu durum da müşterilerle olan ilişkilerde güçlü bir bağ oluşmasına neden olmaktadır. Sosyal Medya üzerinden yapılan paylaşımlar şirketle ilgili ilk ağızdan verilen bilgiler olduğu için de büyük önem taşıyor.

Kaliteli İçerik Pazarlar.

Sosyal medya da kendinizi ve ürününüzü en iyi şekilde tanıtan bir içerik hazırladığınızda, bu içerik paylaşımlarınızı doğru bir şekilde yaptığınızda ve bu içeriklerden etkin bir şekilde faydalandığınızda hedef kitlenizin ilgisini kazanmaya yönelik çalışmalar yapıyorsunuz demektir. Sizin hazırladığınız bu içerikler de paylaşıldığı durumda hedef kitle bazında daha çok kişiye ulaşılmış olacak ve bu sayede Sosyal Medyanın ne kadar etkili olduğunun bir kez daha farkına varılmış olacaktır.

Hedef Kitleye Ulaşmayı Kolaylaştırır.

Dünya çapındaki dev markalardan yerel işletmelere kadar bütün şirketler sosyal medya kullanımının kendileri ve müşterileri için büyük bir önemi olduğunun farkındalar. Çünkü onlarda sosyal medyayı ürünlerini ve kendilerini tanıtmak için bulunmaz bir fırsat olarak görüyorlar. Bu sayede seslerini daha çok kişiye duyurup daha fazla müşteri elde etmek için daha çok çaba harcıyorlar.

Haberlerin Hızlı Yayılmasını Sağlar.

Gün içerisinde televizyon izlemeye ya da gazete okumaya fırsat bulamıyorsanız işte sosyal medya burada sizin en büyük kurtarıcınız oluyor. O gün içerisinde olan bir olayı ertesi gün gazetelerden öğrenmek yerine anında sosyal medyada yapılan paylaşımlardan o haber ile ilgili bilgi sahibi olabilme imkânınız oluyor. Gündemde yaşanılan olaylardan bu sayede geri kalınmamış olunuyor.

Görüldüğü gibi sosyal medya hayatımızın her alanında yer almaya devam ettikçe ortada olan gücü bize sosyal medyanın hiçbir zaman geri plana atılamayacağını göstermektedir. İstediğimiz zaman istediğimiz bilgilere ulaşabilme şansını sosyal medya sayesinde elde etme fırsatı buluyoruz. Hedef kitle ile daha kolay iletişim kurmamız konusunda bize yardımcı oluyor. Ama bana göre en önemli olan kısım ise doğru ellerde kullanıldığında müşterilerinizin size olan güven duygularının daha sağlam olmasına olanak sağlamasıdır. Bu durum da açıkça gösteriyor ki sosyal medyayı fırsat buldukça işimizin gerekliliği olarak her alanda kullanmaya özen göstermeliyiz.

[hs_action id=”2687″]

No Comments

Yorum Yap