Şeyhmus ÖLKER

Managing Partner

Özgeçmiş

Merhaba 🙂

 

Çok çok uzun yıllar önce İzmir’de bir ailenin erkek çocuğu olmuyormuş. 3 kız çocukları varmış, baba kızlarını çok severmiş ama “Keşke erkek çocuğum da olsaydı” diye de düşünmeden edemezmiş. Gel zaman git zaman, bir gün anne Mardin’e memleketine ziyarete gitmiş. Ailenin erkek çocuk da istediğini bilen akrabaları, Mardin’de Şeyh Musa adında mübarek bir zatın türbesi olduğunu, orayı ziyaret edip, dua ederlerse erkek çocuklarının olacağını söylemişler. Ancak, şunu da eklemişler: Erkek çocuğunuz olursa da ismini Şeyhmus koymalısınız. Anne akrabalarının dediğini yaparak bu mübarek zatı ziyarete gitmiş, dualar etmiş. Erkek çocuğum olursa adını Şeyhmus koyacağım demiş. Sonra bilin bakalım ne olmuş?  Anne İzmir’e döndükten sonra hamile kalmış ve bir erkek çocuk dünyaya getirmiş. Adını da Şeyhmus koymuş. Şeyhmus’un öyküsü de başlamış…

 

Şeyhmus, öyle çok olağan üstü zeki bir çocuk değil. Sıradan bir öğrenci olarak İzmir’de orta okula kadar okumuş. Lise yıllarında internete ve yazılımlara olan ilgisinin artmasıyla sürekli geleceği ile ilgili hayaller kurarmış. Hep hayallerinde kendini Steve Jobs, Bill Gates gibi çok popüler olmuş olarak hayal edermiş. Gel zaman git zaman, her Türk gencinin girmek zorunda olduğu ÖSS’ye girme zamanı gelmiş. Hayallerini gerçekleştirmek için üniversitenin çok önemli olduğu, çevresi tarafından ona aşılanmış. O da hayatının en güzel 2 yılını bu sınava çalışmak için harcamış. Nitekim emekleri de boşa çıkmamış, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri bölümünü tam burslu kazanmış.

 

Ailesinden, İzmir’den ve arkadaşlarından ayrılmanın verdiği buruklukla Ankara’ya gitmiş. Üniversitenin hazırlık yıllarında Microsoft’un programlama eğitimlerine katılmış. Linux ile tanışmış. PHP ile projeler yazmış. Hazırlığın sonunda stajyer olarak bir firmaya girmiş. 6 ay sonra stajyer olarak girdiği firmada önemli projelerde yer almaya başlamış. Uzaktan eğitim sistemleri üzerine projeler geliştirmiş. Hacettepe’nin uzaktan eğitim sistemi ve Hacettepe Ibni Sina Hastenesi’nin tanı programı üzerinde çalışmış. İş hayatında yaptığı projelerde mutlu olmasına karşın okula gitmek, derslere katılmak zulüm olmaya başlamış. 2013 yılında kendi şirketini kurmak için girişimlere başlamış. Bilkent Cyberpark’ta ilk ofisini açmış. Kobilere ücretsiz e-ticaret alt yapısı sağlamayı hedefleyen bir proje üzerinde çalışmış. Ancak bir gün uyandığında Türkiye’nin önde gelen e-ticaret alt yapısı sağlayıcısının Google, Garanti Bankası, Yurtiçi Kargo ve Sanayi Bakanlığının desteğiyle aklındaki projenin aynısını hayata geçirdiğini öğrenince tüm dünyası alt üst olmuş ve projenin üzerinde çalışmayı bırakmış.

 

Bölümden arkadaşı Yiğit Konur ile Bilkent’in çimlerinde otururken Yiğit’in 2010 yılında kurduğu SEOzeo üzerine konuşmuşlar. Sohbet bittiğinde Şeyhmus SEOzeo’nun ortağı olmuş. Bilkent Cyberpark’ta SEOzeo’yu büyütmüşler. 2014 yılının sonunda Şeyhmus Yiğit ile yollarına ayırmış. SEOzeo artık 15 kişinin çalıştığı, Türkiye’nin ilk SEO konferansı SEOzone’u düzenleyen, yurt dışında partnerleri olan güçlü bir startup haline gelmiş.

 

Şeyhmus‘un SEOzeo’dan sonraki serüveni Netvent’te başlar… İşte siz de şuan bu serüvenin içerisindesiniz 🙂

 

Merak edenler için söyleyeyim, Şeyhmus doğduktan iki yıl sonra Mustafa adında bir erkek kardeşi daha olmuş. Bir de hala Bilkent’ten mezun olamadı 🙂

Yetenekler & Uzmanlık Alanları

 • Growth Hacking
 • Inbound Pazarlama
 • Mobil Pazarlama
 • Mobile User Acquisition
 • Mobile Ads (Incent, Non-incent, Retargeting)
 • ASO
 • SEO
 • Girişimcilik & Yeni İş Geliştirme
 • Stratejik Planlama
 • Key Account Management
 • Proje Yönetimi