İçeriklerinizi Güçlendirecek 14 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

29.11.2018 tarihinde güncellendi.

Görsel ya da görsel ağırlıklı içerikler önemini ve ağırlığını her zaman koruyor. Her yıl yapılan araştırmalar da bu gerçeği desteklemeye devam ediyor. Görsel içerikler sadece hafızada daha hızlı ve uzun süre yer etmiyor; insan davranışlarını da yönlendirebiliyor. Buffer’in yaptığı araştırmaya göre; Twitter’de görsel kullanılan tweet’ler %18 daha fazla tıklama, %89 daha fazla favori ve %150 daha fazla retweet alıyor! Facebook’ta da durum çok farklı değil: 30.000 marka sayfasının analizinden çıkan sonuçlara göre, toplam etkileşimin %87’si görselli paylaşımlardan geliyor. Görsele bu kadar çok ihtiyacın olduğu bir senaryoda, sosyal medya paylaşımları, blog içerikleri, sunumlar ve e-kitaplar gibi birçok içerik türü için yeterli görseli bulmak da bir hayli zor oluyor. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri bu ihtiyacı en etkili şekilde karşılayabilen kaynaklardır. Aşağıda hem yüksek kaliteli görseller hem de bol seçenek sağlamaları açısından mutlaka göz gezdirmeniz gereken 14 ücretsiz stok fotoğraf sitesini bulabilirsiniz.

1- Pixabay

Çok spesifik aramaları saymazsak genel olarak çok fazla seçenek sunan güzel bir site Pixabay. En önemli avantajlardan bir tanesi de istediğiniz anahtar kelimelerde arama yapabiliyor olmanız. Medium ebattaki görselleri üye olmadan indirebilirsiniz, ancak XL görseller için üye olmanız gerekiyor.

2- Pexels

Pexels de yine arama barı bulunan ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden. Geniş bir fotoğraf veri tabanına sahip olan Pexels’te üyelik şartı olmadan fotoğrafları indirip kullanabiliyorsunuz.

Pexels_·_Free_high_quality_stock_photos

3- Flickr

Harika bir veri tabanının yanı sıra, size de fotoğraf yükleme, düzenleme, arkadaşlarınızı ekleme ve paylaşma olanağı sağlayan bir platform olan Flicr, başlangıçta sizden bir Yahoo maili oluşturarak kayıt olmanızı istiyor. Flickr’dan fotoğraf indirirken dikkat etmeniz gereken şey, fotoğrafın lisansı kime aitse onu paylaşırken kaynak göstermek olacaktır. Blog yazılarınızda ve hatta sunumlarınızda fotoğrafın üzerine kişinin/kurumun ismini yazmanız yeterli olacaktır. Bilmeniz gereken bir diğer şey ise, Flickr’da bütün fotoğrafların indirmeye uygun olmadığıdır. İndirilebilir fotoğrafları arama yaptıktan sonra üstte çıkan Licence kısmından Creative Common’u seçerek görebilirsiniz.

4- Gratisography

Özellikle eğlenceli ve yüksek kaliteli stok fotoğraflar arayanlar için güzel bir kaynak olan Gratisography’e her hafta yeni görseller ekleniyor. İndirmesi ise birçok stok fotoğraf sitesine göre çok daha zahmetsiz. Tek eksiği arama yapamamanız.

Gratisography__Free__use_as_you_please__high-resolution_pictures_

5- Unsplash

Arayüz açısından vasat ancak kaynak açısından yeterli bir site olan Unsplash’e her 10 günde bir 10 yeni fotoğraf ekleniyor. Burada da yine fotoğrafları indirmek için üye olmanıza gerek yok ve fotoğrafların lisans problemi de yok.

6- Superfamous

Özellikle doğa ve manzara fotoğraflarına web sitesinde, blogunda sıklıkla ihtiyaç duyanlar için Superfamous harika bir site diyebilirim. Seçtiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğrafları indirmek için tıklayıp Flickr üzerinden kolaylıkla indirebiliyorsunuz.

Superfamous_-_Folkert_Gorter


7- Picjumbo

Birçok stok fotoğraf sitesinden farklı olarak güzel bir kategorizasyon yapmış olan Picjumbo’nun veri tabanı da oldukça geniş. Sağ üst köşedeki arama barından anahtar kelimeleri girip farklı seçenekler arasından istediğinizi seçebilir ve kolaylıkla indirebilirsiniz.

picjumbo_— totally_free_photos_for_your_commercial___personal_works

8- Little Visuals

Little Visuals diğer ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden biraz farklı çalışıyor. Siteye girip istediğiniz görseli rahatlıkla indirebileceğiniz gibi, mail adresiniz karşılığında her hafta yedi görseli de ücretsiz olarak size mail atıyorlar.

Little_Visuals_-_Sign_up_to_get_7_hi-res_images_zipped_up_in_your_inbox_every_7_days__Use_them_anyway_you_want_

9- SplitShire

Gezerken çok keyif alacağınız sitelerden bir tanesi olan SplitShire çeşitlilik açısından da oldukça yeterli. Fotoğrafları kolaylıkla indirip gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Arama yapabildiğiniz için de kolaylıkla kullanabilirsiniz.

10- Snapwire Snaps

Her hafta yedi yeni fotoğraf eklenen Tumblr sitesi olan Snapwire Snaps, birçok farklı temada fotoğraf barındıran bir site. Buradan da rahatlıkla fotoğraf indirebilir, e-posta adresinizi vererek her hafta 7 yeni fotoğraf alabilirsiniz.

Snapwire_Snaps

11- IM FREE

IM Free kullanıcılarına sadece ücretsiz kaliteli fotoğraflar sunmuyor; aynı zamanda ücretsiz şablonlar da sağlıyor. İş dünyası, mimarlık, eğlence, müzik ve teknoloji gibi birçok farklı kategoride yüzlerce farklı yüksek çözünürlüklü görsele IM Free üzerinden ulaşabilirsiniz. Görsellerin yanı sıra web site tasarımında ihtiyacınız olacak ikonlar için de kaynak sağlanıyor. Yine buton tasarımı da IM Free’de bulabileceğiniz başka bir alternatif. İstediğiniz anahtar kelimede arama yaparak ilgili görseli Flickr yönlendirmesi ile (Creative Common görseller listeleniyor.) rahatlıkla indirebilirsiniz.

12- FREEIMAGES

Free Images ücretsiz stok görsel indirebileceğiniz bir başka web sitesi. Kaynak açısından oldukça fazla görsel seçeneğine sahip. Yine kategori seçenekleri ve arama opsiyonunuz mevcut. Yalnız dikkat etmeniz gereken ufak bir detay var. Arama yaptıktan sonra en üstte çıkan görseller IStock önerileri. Yani ücretli bir stok fotoğraf sitesinden öneriler düşüyor. Biraz aşağı inince ücretsiz fotoğrafları görebilir ve indirebilirsiniz. Bir de görselleri indirebilmek için önce üye olmanız gerekiyor. Ancak kesinlikle kredi kartı bilgileri istenmiyor. Beğenirseniz kolayca üye olup görselleri indirebilirsiniz.

FreePhotos

13- GETREFE

Getrefe.com görsel indirmek için üyelik isteyen bir web sitesi. Görsel çeşitliliği hemen hemen her sektör için yeterli görünüyor. Ancak bazı ufak sıkıntıları var. Üye olduktan sonra size WordPress’ten bir mail geliyor ve sizi bir wp paneline yönlendiriyor. Bunları kaale almayın 🙂 Üye olduktan sonra görseli indir deyin ve alt kısımda yer alan Products kısmından görselinizi indirip kullanın. Yüksek kaliteli görselleri size ettikleri bu küçük eziyeti kompanse edecek 🙂

Refe_-_Natural_Looking_Photos

14- THE STOCKS

The Stocks bütün ücretsiz stok fotoğraf sitelerini tek bir platformdan gezmenizi ve arama yapmanızı sağlayan harika bir web sitesi. Sol barda bulunan 15 web sitesi isminden birine tıklayarak aynı sayfada o site içerisinden stok fotoğrafları görebiliyorsunuz. Tamamında indirme işlemi de çok basit. Sekme sekme gezmek istemeyenler için The Stocks mükemmel bir alternatif.

5 Comments
 1. Yanıtla

  Tamamen Türk yapımı bir stok fotoğraf sitesi keşfettim. Bir göz atabilirsiniz.

  • Mehtapuser
  • 19 Şubat 2020
  Yanıtla

  Selam fotoğraflarınıza ulaşmak ve yeni actigim blog sitemde kullanmak istiyorum

  • Zübeyda
  • 12 Şubat 2019
  Yanıtla

  Yine çok güzel bi paylaşım olmuş.

  • alev
  • 22 Aralık 2018
  Yanıtla

  ModaSky sitesi kişiler için güzel bir site

  • zvodret
  • 21 Aralık 2018
  Yanıtla

  tasarımcılar ve özellikle sosyal medya danışmanları için muhteşem bir kaynak. teşekkürler netvent.

Yorum Yap