Facebook 1,55 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, Çarşamba günü 4,5 milyar $ hâsılatta(gelirde), 3. Çeyreğin net gelirini 891 milyon $ olarak açıklayarak Wallstreet tahminlerini geride bıraktı. Gelir, bir yıl önceki döneme kıyasla %40 büyürken, kar %11 arttı.

2E1E022D00000578-3304289-image-m-2_1446680958914

 

Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı %14 büyüyerek 1,55 milyara ulaştı. Günlük aktif kullanıcı sayısı %17 artış göstererek 1,1 milyara ulaştı. Önceki çeyreklerde olduğu gibi Facebook, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun Facebook’u mobil cihazlardan ziyaret ettiğini ve mobil reklamların şirketin reklam gelirine %78’lik katkıda bulunduğunu belirtti.
Facebook son üç yılda gelirde ve kullanıcı sayısında devamlı bir büyüme gördü, fakat şirket büyüdükçe büyüme hızı daha da yavaşlamakta. Bu da, yeni tip ve yollarda reklam gösterimlerini değerlendirmelerine yol açtı.
Analistler, istikrarlı büyüme gösteren, pek çoğu ana Facebook sosyal ağından ayrı çalışan uygulama ve servislerinde, çok büyük ve kullanılmayan bir potansiyel olduğunu belirtiyorlar. Bunlar, Instagram, Whatsapp mesajlaşma uygulaması ve sanal gerçeklik uygulaması yapan Oculus VR’ı içeriyor. Yatırımcılara yeni bir not olarak, RBC Capital Marketers’ın analisti Mark Mahaney, bu servisleri Facebook için “gelişmemiş fırsatlar” olarak nitelemiştir.
800 milyondan fazla kişi şuan Facebook’un 2014’de 19 milyar $’a satın aldığı Whatsapp mesajlaşma uygulamasını, diğer 700 milyon kişi Facebook’un kendi bünyesinde geliştirdiği Messenger servisini kullanıyor. Şirket henüz bu uygulamalardan para kazanma planlarını ayrıntılı bir şekilde açıklamazken, analistler Facebook’un ilerleyen yıllarda muhtemelen bunun yollarını bulacağını belirtiyorlar.

Facebook hala en büyük rakibi Google’dan daha az reklam yönetiyor, ancak eMarketer’e göre dijital reklamların global harcamalarda ki payı artış gösteriyor. Firma, Google’ın payının geçen yıl ki %32’lik değerinden bu yıl %30,4’e düşerken, Facebook’un payının geçen yılının yüzde 8’lik değerinden yükselerek bu yıl %9,6 olacağını belirtiyor.
Williamson, şirketin Instagram’daki ilk reklamların estetik ve yaratıcılık açısından “Çıtayı yükseltmek” adına reklamcılarla yakın çalışma içinde olduğunu belirtti.

Önümüzdeki dönemlerde Facebook’un mobil uygulamalarını kullanarak gelirini ve değerini nerelere ulaştıracağını merakla izliyor olacağız.

No Comments

Yorum Yap