Instagram Reels İçin İzlenmenizi Artırın

Instagram aslında ilk çıktığı andan itibaren hayatlarımızı olduğundan daha şaşaalı, daha aktif ve büyülü göstermeye iten ve buna dünden hazır olan bizler için vazgeçilmezimiz olacağı belli olan bir dünyaydı. Ayna selfilerimizden gökyüzünde uçan bir buluta kadar paylaşma isteğimizi kamçılayan, kapitalizmin belki de en samimi ve bir o kadar izlenebilir simülasyonu, hayatın olağan akışına aykırı bir hayat yaşayanlarımızı geçtiğimiz seneler içinde oldukça popüler kıldı. Hatta influencer diye bildiğimiz “Etkileyici pazarlamacılar” adında yeni bir meslek bile oluşturdu. Tüm bu kargaşa, yönelimler ve yönlendirmeler sonucunda bugün bağımlısı olduğumuz ve her şeye sahip olan Instagram belki de metaverse evrenine girişin gerçekçi, ilk minik adımlarıydı.

instagram-reels

Instagram Reels Video Nedir, Nasıl Yapılır? 

Bu dünyanın felsefesini ve analizini bir kenara bırakıp Instagram’ın aylardır hayatımızı kasıp kavuran çılgınlarcasına kullandığımız, hepimizin düşkünü olduğumuz ve başlarda TikTok’a rakip olan şimdilerde ise iç içe geçmeyi başarmış bir özelliğinden bahsedeceğim: Reel. Ne olduğunu ve ne işe yaradığını Instagram kullanan herkes az çok anlamıştır. Peki, ya nasılını? Her defasında gelen güncellemeler ile hayli kafa karıştıran, sürekli üretmenin ana kaynağı bu sonsuz video içerik dünyasını daha iyi anlamak ve üretmenin bir paydaşı olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Reel Dinamikleri İlk Adım: Reel Müzik

instagram-reel

Reel dinamikleri sürekli değişiklik yaşasa da, ilk çıktığı andan itibaren korunan bir özellik var: Müzik. İçeriğinizin kalitesi, anlatmak istedikleriniz hatta hashtagler ve metniniz bir kenara dursun müziği doğru seçerseniz reeliniz 10 binler, yüz binler veya milyonlar izlenebilir. Peki, bu müzik işini nasıl çözebiliriz? Şöyle ki, Instagram işletme profiliniz bir “Marka hesabı” değil de dijital içerik üreticisi, video içerik üreticisi ya da kişisel blog ise işiniz daha kolay. Bu yüzden öncelikle Instagram profilimizde bulunan “Profil Düzenle” simgesine basıyoruz ve buradan “Kategori” seçiyoruz. Bizim önerimiz  “Video İçerik Üretici” veya “Dijital İçerik Üretici” olarak kategori seçmeniz yönünde. Bu sayede Instagram’ın size önereceği müzik listesi daha kapsamlı ve geniş olacak, aynı zamanda orijinal ses içeriklerine de ulaşabileceksiniz. 

instagram-reels
instagram-reels

Bu yol ile birlikte her gün keşfetinize ayıracağınız 10 – 15 dakika sizin hangi müziğin popüler olduğunu anlamanızı sağlar. Hatta, sadece müzikleri değil ana akım trendleri de bu sayede takip edebilirsiniz. Keşfetinizde karşılaştığınız trend müzikleri ve sesleri yakaladığınız anda işiniz artık daha kolay olacak. Trendleri yakaladığınız ve kullanmaya başladınız, yalnız dikkat edilmesi gereken ufak bir detay var; seçtiğiniz trend müzik çok fazla izlendiyse (mesela 36 bin ya da 50 bin) insanlar artık bunu duymaktan sıkılmış olabilir ve bu yüzden izlenmeniz beklediğinizden daha az olabilir. Biraz da şans meselesi tabii.

Küçük bir not: İşletme hesabınızda değiştireceğiniz kategorinizi profilinizde göstermeyebilirsiniz. Sayfa türünü göstermek istemeyen kullanıcılar için bizce güzel bir özellik. 

Nedir Bu Kaliteli İçerik? 

Müziğinizi buldunuz ve bir içerik çıkarmak istiyorsunuz. Kaliteli olmasını, sevilmesini istemeniz tartışılmaz bir gerçek. Burada bir problem yok ama kaliteli içerikten kastınız ne, içeriğinizi öncelikli olarak kimler görecek ve bunu kimlerin sevmesini hedefliyorsunuz? Önceliğiniz kendi hedef kitleniz ve markanızın, sayfanızın konsepti olmalı. Bir seyahat sayfanız varsa, onunla ilgili paylaşımlar hazırlamalısınız ya da bir takı sayfanız varsa paylaşımlarınızda takılarınız olmalı. 

Reel uzunlukları 60 saniyeye kadar çıkabiliyor olsa da genelde 15-20 saniye uzunluğundaki reels daha çok tercih ediliyor. Zaten yapılan bir araştırma, reelsin en çok ilk 8-10 saniyesinin izlendiğini belirtiyor.  Bu noktada müzik geçişleri, efektler belirgin yapılmalı ve müzik uyumluluğu iyi yakalanmalıdır. Yanıltıcı olmayan iyi bir kapak görseli, ilk sahnelerde kullanılan video veya görselin ilgi çekici olması reelinizin izlenme olasılığını artıracaktır.

Reelsi Profilde Gösterme ve Reel Kapak Fotoğrafı

Reeli profilde göstermek için paylaşım sırasında ızgarada göster (Akışta da Paylaş) seçeneği oluşuyor. Paylaşmadan önce ibareyi açık bırakmanız ve ızgaraya göre kapak görselinizi ayarlamanız yeterli olacaktır. Paylaşımınızı sonradan profilinizin ana sayfasından kaldırmak isterseniz, bu da mümkün. Paylaşımınızın altında bulunan 3 noktadan “Profil Izgarasından Kaldır” seçeceğini tıklamanız yeterli olacaktır.

Instagram geçtiğimiz aylarda getirdiği yeni özelliği ile bizlere reel kapağını değiştirme imkanı tanıdı. Bu sayede içinize sinmeyen ya da daha güncel bir kapak fotoğrafı seçmek için reeli tekrar silmeye gerek kalmıyor.

Bizce kapak fotoğraflarında yanıltıcı bir görsel kullanmak yerine bilgi verici bir içeriğiniz var ise ona göre ayrı bir görsel hazırlamanız ya da içeriğinizden ilgi çekici olabileceğini düşündüğünüz bir kesit kullanmanız daha sağlıklı ve etik olacaktır.

 

Reels Remix

Genellikle tepki reelsda gördüğümüz ya da yorum cevaplamak için kullanılan remiks özelliği ile geçmişteki bir reeli remiksleyebilirsiniz. Tabi bu remiks etkileşim odaklı paylaşımlarınız için de ideal bir kullanım. Dilerseniz kendi videolarınız için bu özelliği paylaşımınızı yaptıktan sonra kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken içeriğinize tıklayarak sağ altta bulunan 3 noktaya basmak ve remikslemeyi kapat demek. 

Reels ile Yanıtla

Artık, Reels paylaşımlarınıza gelen yorumları Reels ile yanıtlanabiliyor.  Yanıtlamak istediğiniz yorumu seçtikten sonra “Reels ile yanıtla” seçeneğine basarak doğrudan reels çekebilir ve seçtiğiniz yorumu cevaplayabilirsiniz. Yapılan yorum ve yorumu yapan kişiye ait bilgiler, yanıt Reels’inde yer alacak.

Hashtagler Instagram İçin Önemli mi?

Hashtagler bugün hala bir tartışma konusu. Bu; aynı hashtagler kullanılmalı mı, kaç tane kullanılmalı, fazla hashtag kullansam n’olur ya da hiç kullanmasam ne kaybederim gibi sorularınıza karşı her bir makale farklı bir yönlendirme yapıyor. 

Aslında Instagram, 2018’in sonlarına doğru gerçekleştirdiği  bir güncelleme ile hashtaglerin etkisini azalttı. Bu güncellemeden önce ilgilendiğiniz konuları hashtag araması ile bulabiliyordunuz fakat güncellemeyle birlikte etkileşim ve gezgin sayfaları size ilgilendiğiniz içeriği otomatik olarak sunmaya başladı. Instagram’ın geliştirilmiş algoritması keşfetinize ve ana sayfanıza düşen içerikleri sizinle daha alakalı hale getirdi. Bu kişilerin içerik ararken daha az hashtag kullanması anlamına geliyor.  Kısaca özetlemek gerekirse hashtagler artık daha az görülmektedir.  Yine de hashtaglerin tamamen işe yaramaz olduğunu düşünmeyin. Doğru ve yeterli hashtagler ile Instagram stratejinizi geliştirebilirsiniz. Hashtagleri yeterli ve stratejik şekilde kullanmak için blogumuza göz atabilirsiniz.

Kaynakça

https://netvent.com/hashtag-nedir-en-etkili-nasil-kullanilir/

https://w3-lab.com/should-you-use-instagram-hashtags-2021/

https://influencermarketinghub.com/instagram-reels-guide/

No Comments

Yorum Yap