Hashtag Nedir? En Etkili Nasıl Kullanılır?

Hashtag’in ne olduğu konusunda hepimizin birer fikri olduğunu düşünüyorum, ancak bir şey hakkında fikir sahibi olmak ile onu anlamak aynı şey değil. Bu sebeple hashtag nedir ne değildir, nasıl kullanılmalıdır ve bu konuda hangi araçlardan yararlanabiliriz, hepsi bu yazıda!


Hashtag nedir?

Hashtag, # sembolü ile birlikte kullanılan sözcük ve boşluksuz şekilde yazılan söz öbeklerine verilen addır. Örneğin, geçtiğimiz sene en çok kullanılan hashtagler şunlardır: #love, #instagood, #photooftheday, #tbt.


Hashtagler, kullanıcıların ilgi duydukları bir konuyla veya belirli bir kişiyle alakalı paylaşımları kolayca bulabilmeleri için içeriklerin uygun şekilde etiketlenmesine yararlar. Facebook’ta da kullanımı olsa da en yaygın şekilde Instagram’da ve Twitter’da, paylaşılan içeriği sınıflandırma amacıyla kullanılır.


Günümüzde bildiğimiz hashtagler yalnızca birkaç yıldır var. 90larda kullanılan sohbet sitelerinde ögeleri kategorize etmek için kullanılmış olsa da son birkaç yılda yükselişe geçti hashtag konsepti. 2014 yılında Oxford sözlüğüne eklenmesi de bu kelimenin ne kadar geniş çaplı kullanıldığını kanıtlar nitelikte.


Peki hashtagler kategori amacının dışında kullanılmaya ne zaman başlandı merak ediyor musunuz? Hashtag artan bu popülerliğini 2007’de atılan bir tweet’e borçlu:


Hashtaglerin gruplar tarafından kullanılmasını öneren tasarımcı Messina’nın bu tweetinden kısa bir süre sonra insanlar 2007 San Diego orman yangını ile ilgili bilgileri yaymak için hashtag kullanmaya başladı. Hashtagin yaygınlaşması için fitil burada ateşlenmiş olsa da popülerliği Twitter’ın 2009’da İngilizce hashtagleri tıklanabilir linklere çevirerek, kullanıcıların alakalı tweetleri görebilmesini sağlaması ile geldi. 2013’te Facebook da hashtaglere destek vermeye başladı. Şimdi ise hashtagler hemen hemen her yerde karşımıza çıkabiliyor.


Neden Hashtag Kullanmalısınız?


Hashtag kullanmak, takipçilerinizi artırmak, markanızı tanıtmak ve izleyicilerinizle bağlanmak için en iyi yollardan biridir.


Hashtagler yapıları gereği paylaşımların kolay bulunmasını sağlar, dolaylı yoldan da bu sizin daha fazla beğeni ve takipçi kazanmanıza yarar. Paylaşımınızın erişiminin artması ile paylaşımınızı beğenen ve takip eden kişi sayısı da artar.


Hashtagler var olan bir hikayeye yorumunuzu ekleyebilmenizi sağlar. Twitter’da yükselişte olan bir konuya, kullanılan hashtagi kullanarak siz de katılabilirsiniz. Ayrıca hashtaglerden yararlanarak seriler çıkarabilir ve güncellemelerinizi düzenli bir şekilde duyurabilirsiniz.


Başarılı bir şekilde kullanıldığında etkileşiminizi tavan yaptıran hashtagler paylaşımınızı negatif etkileyebilir. Örneğin TrackMaven’ın yaptığı bir araştırma, ikiden fazla hashtage sahip olan tweet’lerde etkileşimin kaydadeğer bir seviyede düştüğünü gösterdi. Bir hashtage sahip tweet’ler ise ortalama 90 etkileşim ile en yüksek etkileşime sahip.


Twitter’ın aksine Instagram’da ne kadar hashtag kullanırsanız o kadar fazla etkileşime sahip oluyorsunuz. Ancak 10 hashtag’den sonra kazandığınız etkileşimi kaybetme ihtimali ortaya çıkıyor.


Instagram’da 30 hashtag hakkımız var ancak bunun tamamını kullanmak içeriğimizin gücünü kaybetmesine sebep oluyor, TrackMaven’a göre kullanmanız gereken optimal hashtag sayısı ise 9.


Dijital pazarlamada son yıllarda etkisini arttıran Pinterest’te ise Pinterest’in web sitesinde 20’den fazla hashtag kullanılmaması öneriliyor, başka bir araştırma ise optimal hashtag sayısının 3 olduğunu söylüyor.

Alakalı ve güçlü hashtag kullanımı kullandığınız hashtag sayısından daha büyük bir öneme sahip. İçeriğinizle alakalı en popüler ve başarılı hashtagleri bulmak için elimizin altında birçok araç mevcut. All Hashtag, seçtiğiniz anahtar kelimeye göre en çok kullanılan hashtagleri gösteriyor. Türkçe karakter olan sözcüklerde öneri veremeyen site küçük-kucuk gibi bir değişiklik yapınca ya da Türkçe karakter olmayan gezgin gibi bir kelime kullanınca başarılı hashtag önerileri yapabiliyor.


Hashtag bulmamıza yarayan bir başka site ise Photerloo. Bu siteyi kullanırken tek yapmanız gereken kullanacağınız fotoğrafı siteye yüklemek ve en uygun hashtagleri yaratmasına izin vermek!

Bengisu Azder Yazar Hakkında

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap: