Hashtag Nedir? En Etkili Nasıl Kullanılır?

14.04.2019 tarihinde güncellendi.

 

Hashtag’in ne olduğu konusunda hepimizin birer fikri olduğunu düşünüyorum, ancak bir şey hakkında fikir sahibi olmak ile onu anlamak aynı şey değil. Bu sebeple hashtag nedir ne değildir, nasıl kullanılmalıdır ve bu konuda hangi araçlardan yararlanabiliriz, hepsi bu yazıda!


Hashtag nedir?

Hashtag, (#) sembolü ile kullanılan, boşluksuz şekilde yazılıp içeriklerin daha fazla kişiye erişmesine sağlayan söz öbeklerine verilen addır. Örneğin, geçtiğimiz sene en çok kullanılan hashtagler (popular tags) şunlardır: #love, #instagood, #photooftheday, #tbt.

Hashtag deyince #tbt akla ilk gelen hashtaglerden biri. Peki #tbt nedir derseniz: Throwback Thursday yani ‘Perşembeye Dönüş’. Instagram’da başlamış olsa da Facebook ve Twitter’da da kullanılan bu hashtag, güncel olmayan fotoğrafları paylaşırken kullanılır. Tb nedir merak ediyorsanız, bu hashtag güncel olmayan paylaşımların perşembe günü dışında yapıldığı zamanlarda kullanılır ve throwback anlamına gelir.

En çok kullanılan hashtagler endüstriden endüstriye değişkenlik göstermektedir. Örneğin gezginlere hitap eden bir işletmenin kullanması gereken hashtagler şunlardır: #travel #photography #nature #travelphotography #travelgram #wanderlust #instatravel #travelblogger #trip #adventure. Bir girişimci için ise en çok etkileşim alacak hashtagler şunlardır: #businessowner #smallbusinessowner #beyourownboss #entrepreneurial #startups #entrepreneurspirit. Bulunduğunuz endüstri, hitap ettiğiniz kesim ve kullandığınız platform kullanacağınız hashtagleri ve hashtag sayısını etkileyecektir.

Hashtagler, kullanıcıların ilgi duydukları bir konuyla veya belirli bir kişiyle alakalı paylaşımları kolayca bulabilmeleri için içeriklerin uygun şekilde etiketlenmesine yararlar. Facebook’ta da kullanımı olsa da en yaygın şekilde Instagram’da ve Twitter’da, paylaşılan içeriği sınıflandırma amacıyla kullanılır.


Günümüzde bildiğimiz hashtagler yalnızca birkaç yıldır var. 90larda kullanılan sohbet sitelerinde ögeleri kategorize etmek için kullanılmış olsa da son birkaç yılda yükselişe geçti hashtag konsepti. 2014 yılında Oxford sözlüğüne eklenmesi de bu kelimenin ne kadar geniş çaplı kullanıldığını kanıtlar nitelikte.


Peki hashtagler kategori amacının dışında kullanılmaya ne zaman başlandı merak ediyor musunuz? Hashtag artan bu popülerliğini 2007’de atılan bir tweet’e borçlu:


Hashtaglerin gruplar tarafından kullanılmasını öneren tasarımcı Messina’nın bu tweetinden kısa bir süre sonra insanlar 2007 San Diego orman yangını ile ilgili bilgileri yaymak için hashtag kullanmaya başladı. Hashtagin yaygınlaşması için fitil burada ateşlenmiş olsa da popülerliği Twitter’ın 2009’da İngilizce hashtagleri tıklanabilir linklere çevirerek, kullanıcıların alakalı tweetleri görebilmesini sağlaması ile geldi. 2013’te Facebook da hashtaglere destek vermeye başladı. Şimdi ise hashtagler hemen hemen her yerde karşımıza çıkabiliyor.


Neden Hashtag Kullanmalısınız?


Hashtag kullanmak, takipçilerinizi artırmak, markanızı tanıtmak ve izleyicilerinizle bağlanmak için en iyi yollardan biridir.


Hashtagler yapıları gereği paylaşımların kolay bulunmasını sağlar, dolaylı yoldan da bu sizin daha fazla beğeni ve takipçi kazanmanıza yarar. Paylaşımınızın erişiminin artması ile paylaşımınızı beğenen ve takip eden kişi sayısı da artar.


Hashtagler var olan bir hikayeye yorumunuzu ekleyebilmenizi sağlar. Twitter’da yükselişte olan bir konuya, kullanılan hashtagi kullanarak siz de katılabilirsiniz. Ayrıca hashtaglerden yararlanarak seriler çıkarabilir ve güncellemelerinizi düzenli bir şekilde duyurabilirsiniz.

 

 

Twitter’da Hashtag Kullanımı


Başarılı bir şekilde kullanıldığında etkileşiminizi tavan yaptıran hashtagler paylaşımınızı negatif etkileyebilir. Örneğin TrackMaven’ın yaptığı bir araştırma, ikiden fazla hashtage sahip olan tweet’lerde etkileşimin kaydadeğer bir seviyede düştüğünü gösterdi. Bir hashtage sahip tweet’ler ise ortalama 90 etkileşim ile en yüksek etkileşime sahip.

Instagram’da Hashtag Kullanımı

Twitter’ın aksine Instagram’da (Ig tags) ne kadar hashtag kullanırsanız o kadar fazla etkileşime sahip oluyorsunuz. Ancak 10 hashtag’den sonra kazandığınız etkileşimi kaybetme ihtimali ortaya çıkıyor.



Instagram’da 30 hashtag hakkımız var ancak bunun tamamını kullanmak içeriğimizin gücünü kaybetmesine sebep oluyor, TrackMaven’a göre kullanmanız gereken optimal hashtag sayısı ise 9. Instagram pazarlama stratejinizi geliştirmek istiyorsanız Instagram ve Facebook’taki en iyi uygulamaların anlatıldığı e-kitabımızı indirebilirsiniz: 2019 Instagram Ve Facebook Reklamcılığı Raporu


Pinterest’te Hashtag Kullanımı


Dijital pazarlamada son yıllarda etkisini arttıran Pinterest’te ise Pinterest’in web sitesinde 20’den fazla hashtag kullanılmaması öneriliyor, başka bir araştırma ise optimal hashtag sayısının 3 olduğunu söylüyor.


Özel günlerde hashtag kullanımı ise alacağınız sonuçları ikiye hatta üçe katlayabileceği gibi tüm eforunuzun boşa gitmesine de sebep olabilir. Bu günlerde trendleri takip ederek en doğru hashtagleri kullanmalı ve paylaşımınızda özel günün tam ismini geçirmelisiniz. Özel günlerde markanızın neler yapabileceğini anlattığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz: Kurumsal Sosyal Medya Hesapları Özel Günlerde Nasıl Davranmalı?


En İyi Hashtagler Nasıl Bulunur?

Alakalı ve güçlü hashtag kullanımı kullandığınız hashtag sayısından daha büyük bir öneme sahip. İçeriğinizle alakalı en popüler ve başarılı hashtagleri bulmak için elimizin altında birçok araç mevcut. All Hashtag, seçtiğiniz anahtar kelimeye göre en çok kullanılan hashtagleri gösteriyor. Türkçe karakter olan sözcüklerde öneri veremeyen site küçük-kucuk gibi bir değişiklik yapınca ya da Türkçe karakter olmayan gezgin gibi bir kelime kullanınca başarılı hashtag önerileri yapabiliyor.


Hashtag bulmamıza yarayan bir başka site ise Photerloo. Bu siteyi kullanırken tek yapmanız gereken kullanacağınız fotoğrafı siteye yüklemek ve en uygun hashtagleri yaratmasına izin vermek!

Hashtag kullanımı hakkında aklınıza takılan diğer sorular için yorum yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz! 🙂

 

Dijital pazarlamada ne nedir öğrenmek ve gündemi takip etmek istiyorsanız sizi podcast kanalımız Dijital Pusula‘ya bekleriz!

 

 

3 Comments
 1. Pingback: Instagram Takipçi Sayısı Arttırma – 5n1k

 2. Pingback: Instagram Takipçi Yükseltme – 5n1k

  • Murat
  • 10 Ocak 2022
  Yanıtla

  Çok iyi anladim.Teşekkür ederim.Faydali oldu gerçekten. #netvent #cokiyi #fyp

 3. Yanıtla

  Teşekkür ederim. Sosyal medyada doğrudan satışlarımı arttırmak istiyorum. Ama çok yetersizim. Sevgiyle kalın

  • Ahmet Saraoğlu
  • 26 Mart 2019
  Yanıtla

  Faydalı oldu.Teşekkür ederim.

Yorum Yap