Jenerasyonlar Arasındaki İçerik Tüketimi Farklılıkları [İnfografik]

Pazarlamada istenilen geri dönüşleri almak için başlangıçta segmentasyonu (hedef kitle analizi) doğru yapmak çok kritiktir. Inbound pazarlamada bu süreç “buyer persona”lar belirlenerek yapılır. Bunun en önemli sebebi doğru kitleye doğru kanallardan doğru mesajlarla ulaşabilmektir. Doğru mesajı iletmenin yolu ise doğru içerikleri oluşturmaktan geçer. Bu nedenle segmentasyon özünde içerik yönetimini doğru yapabilmek için kesinlikle yapılmalıdır.

Segmentasyonu en genel anlamda yaş için yaptığımızda karşımıza güzel bir ayırt etme parametresi çıkıyor: Jenerasyonlar. Fractl ve Buzzstream, jenerasyonlar arasındaki içerik tüketimi farklılıklarını ortaya çıkaran bir infografik yayınladı. Baby Boomers (1946-1964), X Jenerasyonu (1965-1980) ve Y Jenerasyonu (1981-1997) arasındaki farklılıkları görmek için bu üç jenerasyondan 1200 kişinin katıldığı bir araştırma yapıldı. Bulgular ise şu şekilde:

    Ω  Baby Boomers online içerikleri tüketmek için haftada 20 saatten fazla zaman harcıyor ve bu konuda diğer iki jenerasyona kıyasla birinci sırada.

    Ω  X ve Y jenerasyonları içerikleri çoğunlukla akşam 20:00 – 00:00 saatleri arasında tüketiyor. Baby Boomers ise çoğunlukla sabah 09:00 – 12:00 saatlerini tercih ediyor.

    Ω  Y jenerasyonunun %52’si, X jenerasyonunun %34’ü, Baby Boomers’ın ise %14’ü içerikleri mobilden tüketmeyi tercih ediyor. Yani özellikle hedef kitlesi Y jenerasyonu olanların mobil uyumluluğu göz ardı etmemeleri gerekiyor.

    Ω  3 jenerasyon da içerik olarak blog yazılarını, görselleri, yorumları ve e-kitapları tercih ederken, tercih etmedikleri içerik türleri her jenerasyon için farklılık gösterebiliyor.

    Ω  3 jenerasyon da yazılı içerik uzunluğu olarak 300 kelimenin yeterli olduğunu düşünüyor.

    Ω  Y jenerasyonu eğlence, teknoloji, komedi, spor, çevre ve stil ile ilgili içerikleri çoğunlukla tercih ederken; X jenerasyonu sağlıklı yaşam ve bireysel finans içeriklerini; Baby Boomers ise daha çok dünyadan haberler, yerel haberler ve politika içeriklerini seviyor.

    Ω  3 jenerasyonunda içerikleri paylaştığı öncelikli platform Facebook. X jenerasyonu Twitter’ı paylaşım için Baby Boomers’tan %70.4 daha fazla tercih ediyor. Baby Boomers ise Google+’ı içerik paylaşım platformu olarak Y jenerasyonundan %92 oranında daha fazla tercih ediyor.

    Ω  Görsel paylaşımında ise her üç jenerasyon da resimleri ve videoları ağırlıklı olarak tercih ediyor.

Genel hatları ile bakıldığında araştırmanın sonuçları, içerik üretirken belirlediğiniz segmente yardımcı olacak nitelikte görünüyor. Bu bulguları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Ancak kendi hedef kitle analizinizi de detaylandırmakta ve o sonuçları öncelikli olarak göz önünde bulundurmakta fayda var.

Generational Differences on Content Consumption

No Comments

Yorum Yap