Sosyal Medya Kanallarında Kullanılan Kapak Görsellerinin En Güncel Boyutları

Sevgili Netvent okuyucuları, bu yazımda “Sosyal Medya Şablonları” adındaki e-Kitabımızda da bahsedilen sosyal medya kapak tasarımlarının boyutlarını size en güncel halleriyle aktaracağım.

 

Sosyal medyada sayfanızın veya profilinizin kullanıcıyı etkilemesi için en önemli etkenler isiminiz, profil fotoğrafınız ve arka kapak fotoğrafınızdır. Kapak için hazırlanacak görseli hazırlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta da bu görselin boyutudur. Hazırlanan görseldeki boyut hatalarının sizi görseli baştan hazırlamaya itmemesi için dikkatli bir başlangıç yapılması gerekir.

 

Facebook kapak görsellerinin boyutlandırması ikiye ayrılır; kişisel hesaplarda boyutlandırma ve sayfalarda boyutlandırma.

Kişisel profillerde boyut 851×315 pikseldir. Ancak sadece pembe alanda gösterildiği gibi 851×150 piksellik bir kısım bütün cihazlarda tam görünür. Bu alanı kullanırken sol altta olan profil fotoğrafını da hesaba katmayı unutmayın.

 

fb_kapak

Facebook sayfalarında ise boyutlar biraz genişlerken toplam alan 851×501 piksele ulaşır. Bütün cihazlarda görülen asıl tasarımınızın bulunacağı alan ise 851×370 pikseldir ve sayfalar için olan görselde profil fotoğrafı artık ekranın solunda, kapak fotoğrafının üstüne gelmeyecek şekilde olduğu için tasarımınızı etkilemez.

 

fb_kapak2

 

Twitter ise biraz daha karışık bir sisteme sahip, çünkü Twitter’ın önerilen boyutlar olarak verdiği 1500×500 piksellik alana göre görsel hazırlandığında bazı yerlerin kırpılması gibi problemlerle karşılaşılıyor. Bunu engellemek için kullanılabilecek en rahat boyutlar 1600×900 pikseldir, ancak bunun sadece 1600×379 olan kısmını görsel için kullanılabilirsiniz. Mor kısım ise mobil cihazlarda görülen kısımdır. Gri alan kullanılırken ise çoğu cihazda görülmeyeceği için mor ve pembe alanı devam ettirecek, arka planının devamı şeklinde hazırlanması en kolay çözüm olacaktır.

 

tw_kapak

 

Youtube kapak görsellerinin kullanımında çok daha geniş boyutlar söz konusu. Boyutlar 2560×1440 pikseldir, ancak bu televizyonlar için yapılmış bir boyuttur. Asıl ana görselin bulunacağı yerin boyutu 1546×423 pikseldir. Genel olarak çoğu kişinin göreceği alan da burası olacaktır ama televizyon için olan kısmın da diğer kısımların devamı olacak şekilde hazırlanması gerekir.

 

youtube_kapak

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.

 

No Comments

Yorum Yap