Yapay Zekanın Yaratıcı Gücü: DALL-E 2

Öncelikle yapay zeka ve dijital pazarlama dünyası arasındaki ilişkinin nasıl geliştiğini öğrenmek isterseniz tıklayın!

Yapay zekanın hayatlarımıza girişi çok da yeni bir haber değil, biliyoruz. Fakat hayatlarımız ile yapay zekanın arasındaki uyumluluğun her geçen gün gelişmesinden doğan şaşkınlık, insanlığın var olduğu sürece devam edecek gibi duruyor. İşte bu noktada kuruluşunun 2015’e dayandığı ve Elon Musk’ın sahibi olduğu Open AI da kendini; yapay zekanın gelişmesi, çok yönlülüğünün ortaya konulması ve onun eğitilmesi için oluşturulmuş bir araştırma şirketi olarak tanıtıyor. Universe, OpenAI API ve  DALL-E gibi Open AI’nin oluşturduğu platformlar, yapay zekanın insan hayatı ile kolaylıkla iç içe olabileceğini gösteren; kendi içinde ufak, bizim için büyük adımlar atmaya devam ediyor. 

Bahsettiğimiz bu platformlar arasında bugün ana konumuz ise DALL-E’nin gelişmiş hali olan DALL-E 2. Tabi başlangıçta DALL-E’yi kısaca tanıtmakta da fayda var: 

Nedir Bu DALL-E?

DALL-E’nin ismi Sürrealizm denince ilk akla gelen sanatçı Salvador Dali ve Pixar’ın bilimkurgu robotu WALL-E’nin adının birleşmesi ile oluşmuş. İsmi ile sürrealist bir sanatçı kadar yaratıcı ve yetenekli, bir robot kadar güçlü olabileceği izlenimini veren DALL-E’nin oluşturduğu görseller sizin tanımlamanıza göre üretiliyor. Örneğin: avokado şeklinde bir koltuk, köpek gezdiren bir havuç illüstrasyonu, çimenlerin üstünde oturan bir inek, Milka adında mağaza tabelası, gönderdiğim köpeğin eskizi gibi çeşitli ifadeler vererek tamamen orjinal görseller alabiliyorsunuz. Sizin tanımlamalarınıza göre görsel üreten DALL-E stok fotoğrafçılığını tehdit etmesinin yanında hem görebilen hem de okuyup yorum yapabilen yeteneği ile çok yönlü yapay zekanın ilk olmasa da en güçlü örneği gibi duruyor. 

Bazı olasılıkları ve ilhamları bir insan zihninin üretebileceğinden farklı bir şekilde ortaya çıkaran DALL-E ile yapay zekanın öğrenilmiş bir insan zihninden ve herhangi bir insanın hayal gücünden farklı bir yaratıcılığa sahip olabileceği yorumunu yapabiliriz diye düşünüyorum.

DALL-E’nin Gelişmiş Hali DALL-E 2

DALL-E’den daha gerçekçi ve yüksek çözünürlüklü görseller üretebilen DALL-E 2, ilk sürümü ile benzer şekilde çalışıyor. Yazılan açıklamalara göre görsel üreten DALL-E 2’de üretilen görselleri de düzenleyebiliyorsunuz. Yine DALL-E’den farklı olarak herkesin doğrudan kullanımına açık olmayan yeni sürüm için şu anda bir waitlist bulunmakta.

DALL-E 2 Waitlist’e kaydolmak için tıklayın

Daha sonra 3. taraf uygulamaların kullanımına sunulacak olan DALL-E 2, mevcut olan bir resimden alan seçmeyi mümkün kılarak onu düzenleyebiliyor:

DALL-E 2

Var olmayan resimler için de resim arama aracı olarak kullanılabilen DALL-E 2’ye bir resim yükleyebilir ve bunun varyasyonlarını isteyebilirsiniz. İki görseli karşılaştırarak benzer ögelerden resimler üretebilen platformda nefret, çıplaklık ve zarar verebilecek görüntülerin kullanılmasının yasak olmasının yanında oluşturulan görüntüler bir uygulama veya web sitesinde de şu an için kullanılamıyor.

KAYNAKÇA

https://webrazzi.com/2021/01/07/openai-dan-yazili-tanimlardan-gorsel-ureten-servis-dall-e/

https://webrazzi.com/2022/04/07/openai-in-yapay-zeka-goruntu-olusturucusu-dall-e-simdi-resimleri-de-duzenleyebiliyor

https://openai.com/dall-e-2/

https://openai.com/blog/dall-e/

No Comments

Yorum Yap