404 Not Found

 

Evet.

 

O malum hata.

 

Düzenli bir internet kullanıcısı iseniz, haftada birkaç kez görürsünüz.

 

Peki hocam, nedir bu “404 Not Found”?

 

Aslında teknik olarak bu hatanın sebebi, istediğiniz dosyanın bağlanmış olduğunuz web sunucusunda bulunamaması durumudur. Genellikle büyük ve siyah bir renkle yazılmış “Not Found” olarak karşımıza çıkar. Pek çok web sitesi bu hata için bir sayfa hazırlamaz, halbuki oldukça önemli bir sayfadır. Çünkü kullanıcılar bu sayfaya geldiğinde bir CTA (Call to Action) ile karşılaşmazlar ise durum bir faciaya dönüşebilir. Peki bu durumu aleyhinde oldukça güzel şekilde kullanan web siteleri yok mu? Tabii ki var. Benim de beğenmiş olduğum bazı “404 Not Found” kreatif hata sayfalarını sizlerle inceleyelim.

 

Brice Séraphin

 

 

Shakuro Design

 

 

Łukasz Peszek

 

 

Ana Rumenović

 

 

Şimdide benim en beğendiğim ve en yaratıcı bulduğum örneğe geliyoruz. Belçika’nın toplu taşıma sitesi olan STIB-MIVB.be sizi 404 sayfasına yönlendirdiğinde sizi şöyle bir sayfa karşılıyor efendim. Kendileri 404 Not Found sayfasına  “Aradığınız sayfa bulunamadı, Sarah Morales’de bulunamadı.” yazarak kayıp ilanlarını eklemişler.

 

 

Evet, sizlerle günümüzde en sık karşılaştığımız web sayfası hatalarından biri olan “404 Not Found” hatasını ele aldık, sürç-i lisan ettiysek affola.

 

 

 

No Comments

Yorum Yap