Hayat Kurtaran 10 Font!

 Merhaba! Sizlere bu yazımızda tasarımlarınız da işinize yarayacağını düşündüğümüz ve en hızlı ulaşabileceğiniz fontları listeledik.

Font Nedir?

Font, günümüzde dijital ortamda ve fiziksel ortamda kullanmış olduğumuz yazı tiplerinin genişlik, uzunluk ve tipi gibi özelliklerinin tanımlanmasına denir. Çok kısa bir anlatımla yapmak istiyorsak kendisine yazı tipi de diyebiliriz. Özellikle dijital dünya içerisinde bir doküman meydana getirirken, logo yaparken veya farklı tasarım işleri yaparken sıklıkla bir font ihtiyacı duyarız. Günümüzde özellikle tipografik tasarımların ön plana çıktığı tasarımlar yaparken font kullanımının hayati bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.   Fontlar bir yazıyı olağan şeklinden daha iyi göstermenin en basit ve zahmetsiz olan yoludur. Bu yazımda sizler için güncelliğini koruyan işinizin değerini ve kalitesini arttıracak 10 adet yazı tipi’ni (font) bir araya getirdim. En iyi yazı fontlarını aşağıda bulacaksınız!

Font’un önemi nedir?

Düşünün bir afiş tasarımı yapacaksınız. tasarımdaki görsel öğeleri kendinizce güzel bi şekilde yerleştirdiniz. Ancak okunabilirliği düşük fontlar yüzünden tipografik olarak sıkıntı çekiyorsunuz. Doğru seçilmiş bir font tasarımınızda çok şey değiştirebilir. Çok güzel bir hale getirebildiği gibi çok çirkin bir hale getirmesi de tamamen font seçimine bağlı. Fontların karakteristik özellikleri vardır, zeki, sert, yumuşak, modern, temiz gibi.

Kurumsal yazı fontları seçerken de bu listeden faydalanmanız mümkün. genel kurallarına sade ve anlaşılır olma özelliklerine sahip seçtiğimiz fontlar. Gözünüz arkada kalmasın 🙂

Ünlü tasarımcılar genelde sade ve çekici fontları seçerler bu algı yönetiminde oldukça etkili olduğu içindir. Kendimizden yola çıkalım; rahat ve gözü yormayan bir yazıyı okumak yerine hangimiz süslü, okunabilirliği zor bir yazıyı seçer ki. Font çirkin olduğu zaman içeriğin bile bir önemi kalmaz. Düşünün ki bunlar sadece yazılan yazılar için, bir de işin tasarım tarafı var. Font önemli, fonta dikkat edelim gençler.

(Herhangi bir sıralama yoktur liste tamamen karışıktır. Sizler için en iyi yazı fontlarını seçtik)

Tasarımcıların gözdesi! Coolvetica köklü ve oldukça sevilen bir yazı tipidir. Sıklıkla tercih edilir. Coolvetica genellikle logo tasarımlarında kullanılmaktadır.

Sans Serif ailesinin en çok tercih edilen yazı tiplerinden bir tanesidir. Kendisini afiş tasarımlarında sık sık görebilirsiniz.

Bence GOTHAM için fazla söze gerek yok. Kendisi zaten duruşundaki asillikle anlatıyor her şeyi. Logo, afiş, banner, katalog vb. her yerde görebilirsiniz, kullanım alanı oldukça esnektir.

Serif ailesinin en güçlü üyesi diyebilirim. Tasarımlarınıza oldukça keskin hatlar kazandıracak bu yazı tipi benim de en sevdiğim yazı tiplerindendir. Kitap kapağı tasarımlarında, afiş tasarımlarında ve logo tasarımlarında kullanmak mantıklı olacaktır.

Roboto oldukça sade ve kullanışlı bir yazı tipidir. Ne bir eksiği ne bir fazlası vardır ama mutlaka arşivde bulunması gereken yazı tiplerinden bir tanesidir. Genellikle logo tasarımlarında kullanılır ama kartvizit tasarımlarında ve banner tasarımlarında da kullanılabilir.

Siz de klişeden uzak, daha farklı, yaratıcı yazı tipleri arayan biriyseniz kesinlikle Ethnocentric size göre bir yazı tipi! Logo tasarımlarınızda farklılık ve keskinlik yaratabilirsiniz.

Ethnocentric’in kardeşi Space Age karşınızda! Kendisi oldukça şımarık ve havalı bir yazı tipidir. Verimlilik yelpazesi o kadar geniş olmadığı halde sıklıkla tercih edilir. Logo ve afiş tasarımlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İşte karşınızda Exo! Kendisi yumuşak ve keskin hatlara sahip olan nadir yazı tiplerindendir, bu da ona çok ayrı bir hava katıyor. Ayrıca bu listedeki “HAYAT KURTARAN” sıfatı en çok ona yakışıyor diyebiliriz. En çok sosyal medya ve banner tasarımlarında görebilirsiniz.

Kendisi fenomen bir ağır abimizdir. Kesinlikle daha önce görmüşsünüzdür diye düşünüyorum, IMPACT candır! Kitap kapağı, logo, banner gibi tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

O kadar Sans Serif, Sans yazı tipi listeledik listenin sonunda Script bir yazı tipi olmaz ise bu liste olmazdı. Kendisi çok tatlı ve kullanılabilirdir. Arşivinize koyun gitsin! Ayrıca Lobster logo ve sosyal medya tasarımlarınızda sizi memnun edecektir. Kendisi şu sıralar çok kullanılan bir yazı tipi. Yani bir nevi ”overused” durumu söz konusu. bu yüzden tasarımlarınızda kullanırken temkinli olun.

Gelin bir de ünlü Youtuber Barış Özcan’ın ağzından dinleyelim. Kendisi fontlar hakkında ne demiş?

Peki ya günümüzde kullanılan en kötü fontları merak ettiniz mi? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İyi okumalar!

Sık Sorulan Sorular:

Font nedir?

Dijitalde ve basılı ortamda kullanılan yazı karakteri anlamına gelir. Afiş, broşür, billboard, sosyal medya paylaşımları, bloglarda ve bunlar gibi birçok online ve offline alanda kullanılır.

Font neden önemlidir?

Fontlar tasarımların karakteristik özellikleridir. Tasarımı farklılaştırır ve anlamlaştırır.

4 Comments
  • MURAT
  • 4 Eylül 2019
  Yanıtla

  COMİC SANS FAVORİ FONTUMDUR.

  • Elif
  • 29 Mart 2019
  Yanıtla

  Harika! Teşekkürler 🙂

 1. .Çok güzel bir sunumdu. Teşekkürler. Ben Caxton fontunu çok seviyorum

  • ismail
  • 20 Aralık 2018
  Yanıtla

  Google fontlardan şaşmayacaksın aslında gerçi bazı tarayıcılarda sorun çıkarsa da.

Yorum Yap