Hayat Kurtaran 10 Font!

Hayat Kurtaran 10 Font!

 Merhaba! Sizlere bu yazımızda tasarımlarınız da işinize yarayacağını düşündüğümüz ve en hızlı ulaşabileceğiniz fontları listeledik.

 

Font Nedir?

Bilgisayarımızda bulunan yazı stillerine verilen addır. Bunlar dil karakter setlerine göre ve fontun karakteristiğine göre şekiller içerir.

 

Font’un önemi nedir?

Bir font tasarımınızda çok şey değiştirebilir. Çok güzel bir hale getirebildiği gibi çok çirkin bir hale getirmesi de tamamen font seçimine bağlı. Fontların karakteristik özellikleri vardır, zeki, sert, yumuşak, modern, temiz gibi. Ünlü tasarımcılar genelde sade ve çekici fontları seçerler bu algı yönetiminde oldukça etkili olduğu içindir. Kendimizden yola çıkalım; rahat ve gözü yormayan bir yazıyı okumak yerine hangimiz süslü, okunabilirliği zor bir yazıyı seçer ki. Font çirkin olduğu zaman içeriğin bile bir önemi kalmaz. Düşünün ki bunlar sadece yazılan yazılar için, bir de işin tasarım tarafı var. Font önemli, fonta dikkat edelim gençler.

(Herhangi bir sıralama yoktur liste tamamen karışıktır.)

 

Tasarımcıların gözdesi! Coolvetica köklü ve oldukça sevilen bir yazı tipidir. Sıklıkla tercih edilir. Coolvetica genellikle logo tasarımlarında kullanılmaktadır.

Sans Serif ailesinin en çok tercih edilen yazı tiplerinden bir tanesidir. Kendisini afiş tasarımlarında sık sık görebilirsiniz.

Bence GOTHAM için fazla söze gerek yok. Kendisi zaten duruşundaki asillikle anlatıyor her şeyi. Logo, afiş, banner, katalog vb. her yerde görebilirsiniz, kullanım alanı oldukça esnektir.

Serif ailesinin en güçlü üyesi diyebilirim. Tasarımlarınıza oldukça keskin hatlar kazandıracak bu yazı tipi benim de en sevdiğim yazı tiplerindendir. Kitap kapağı tasarımlarında, afiş tasarımlarında ve logo tasarımlarında kullanmak mantıklı olacaktır.

Roboto oldukça sade ve kullanışlı bir yazı tipidir. Ne bir eksiği ne bir fazlası vardır ama mutlaka arşivde bulunması gereken yazı tiplerinden bir tanesidir. Genellikle logo tasarımlarında kullanılır ama kartvizit tasarımlarında ve banner tasarımlarında da kullanılabilir.

Siz de klişeden uzak, daha farklı, yaratıcı yazı tipleri arayan biriyseniz kesinlikle Ethnocentric size göre bir yazı tipi! Logo tasarımlarınızda farklılık ve keskinlik yaratabilirsiniz.

Ethnocentric’in kardeşi Space Age karşınızda! Kendisi oldukça şımarık ve havalı bir yazı tipidir. Verimlilik yelpazesi o kadar geniş olmadığı halde sıklıkla tercih edilir. Logo ve afiş tasarımlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İşte karşınızda Exo! Kendisi yumuşak ve keskin hatlara sahip olan nadir yazı tiplerindendir, bu da ona çok ayrı bir hava katıyor. Ayrıca bu listedeki “HAYAT KURTARAN” sıfatı en çok ona yakışıyor diyebiliriz. En çok sosyal medya ve banner tasarımlarında görebilirsiniz.

Kendisi fenomen bir ağır abimizdir. Kesinlikle daha önce görmüşsünüzdür diye düşünüyorum, IMPACT candır! Kitap kapağı, logo, banner gibi tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

O kadar Sans Serif, Sans yazı tipi listeledik listenin sonunda Script bir yazı tipi olmaz ise bu liste olmazdı. Kendisi çok tatlı ve kullanılabilirdir. Arşivinize koyun gitsin! Ayrıca Lobster logo ve sosyal medya tasarımlarınızda sizi memnun edecektir.

 

Gelin bir de ünlü Youtuber Barış Özcan’ın ağzından dinleyelim. Kendisi fontlar hakkında ne demiş?

netvent
1 Comment
  • ismail
    Cevapla

    Google fontlardan şaşmayacaksın aslında gerçi bazı tarayıcılarda sorun çıkarsa da.

    20 Aralık 2018at15:59

Post a Comment