En Trend Pazarlama Stratejileri

En-trend-pazarlama-Statejileri

İnternetin 2000 yılından itibaren çok hızlı gelişerek hayatımıza girmesi ile beraber, pazarlama anlamında da yeni kavramlar sürekli hayatımıza girmeye başladı. Son yıllarda sıkça duyduğumuz dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlama gibi terimler aslında bu hızlı değişim ve gelişimin yarattığı yeni pazarlama alanları.

Dijital pazarlamayı bildiğimiz klasik pazarlama tekniklerinin elektronik cihazlar (kişisel bilgisayarlar, cep telefonu, tabletler gibi) yardımı ile paydaşlara ulaştırılması şeklinde tanımlayabiliriz. Tanımlamak kolay peki çok hızlı değişen dijital sektör araç ve içeriklerine uyumlu başarılı pazarlama tekniklerini yaratmak ve uygulamak bu kadar kolay mı? Dinamik olan bir süreçte, artık durağan yapıları kullanan, sürekli yenilenmeyen, geliştirmeyen pazarlama stratejilerinin çalışması çok zor. Bu sebepten sorumuzun yanıtı da tabiki hayır. Basitçe 1990 yılından bu yana dijital pazarlama için kullanılan araçları sayarsak bu değişimi ve zorluğu çok daha rahat algılayabiliriz.

1990-2000 yılları arasında internet statik içeriklerden oluşuyor. Kullanıcı ile birebir etkileşime girmiyor, gazete veya kitap gibi düşünebilirsiniz. Size ne verilirse onu okuyorsunuz, kullanıyorsunuz. Bu süreçte pazarlama için kullanılan araç banner reklamları, yani web sayfamızda gördüğümüz reklam resimleri ile farklı sitelere ulaşma yöntemi. Yine bu yıllarda mail kullanımı başlıyor ve reklam mailleri de kullanılan pazarlama araçlarının arasına giriyor. Doksanlı yılların sonralı cookie’ler kullanılmaya başlıyor ve Google kullanıma açılıyor. Bunlar aslında; statik reklam ve pazarlama araçlarının dinamiğe dönmesi , hedefine nokta atışı ile vuran reklam yayıncılığının oluşması için atılan ilk adımlar oluyor. 2000’li yıllardan sonra web 2.0’a evrilen internet ortamında birbiri ardına sosyal medya platformları yerini alıyor. Bunların başlıcaları Linkedin, Facebook, WordPress Youtube. Sosyal medya platformlarının hızlıca internet dünyasına yerleşmesi sayesinde kullanıcıların bir birleriyle anlık iletişim kurması çok hızlandı, ve akıllı telefonlar ile internet ve iletişim teknolojileri hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldular. Bu saydığımız gelişimle beraber her platform için farklı pazarlama stratejileri ortaya çıkıyor. Bunlardan bazıları arama motoru reklamları, arama motoru optimizasyonları, sosyal medya reklamları, sosyal medya stratejileri, sosyal medyaya uygun pazarlama içerikleridir. Görüldüğü gibi yaratılan her internet veya teknoloji platformu için farklı bir pazarlama stratejisi devreye sokmak ve çalışmaları geliştirerek bu stratejiye entegre etmek gerekiyor.

Peki dijital pazarlama stratejilerinde son trend nedir? En faydalı pazarlama çalışmaları nasıl hayata geçiriliyor? Yaşadığımız bu süreç nasıl bir değişim geçiriyor. Dijital pazarlamada en önemli etken insanlara faydalı olan içerikler sunabilmek bu sayede sosyal medya ile etkileşime geçen kullanıcılarımızın yarattığımız içerikleri kendi istekleri ile paylaşabilmesi. Kullanıcılara bir hikaye anlatmak, bu hikayede onların kendilerinden bir parça bulmasını sağlamak önemli etkenlerden bir diğeri. Özellikle çok takip edilmesi ve paylaşılma sıklığı açısından video içerikler yaratmak en son trendlerden biri. Gelin sizlerle beraber bazı kurallara bağlı bir tanıtım videosu hazırlayalım. Bu video bir hikaye anlatsın; güzel, dürüst ve gerçek (gerçeğe çok yakın) bir hikaye anlatsın. Hikayemiz basit ve net olsun. Bu video bizden, bizim ürünümüzden değil bizim müşterilerimizden bahsetsin. Onlara nasıl faydalı olduğunuzdan sizin ürününüzü hayatlarına nasıl bir yenilik kolaylık getirdiğinden bahsetsin. En önemli unsurda müşterileriniz kendilerinden bir parçayı bu videoda bulsunlar, gerekirse aşklarını tutkularını hüzünlerini bu video ile yeniden yaşasınlar. Kısaca bu hikaye onların hikayesi olsun. Kolay mı elbette zor ama bu küçük ipuçlarına dikkat ederek pazarlama stratejilerimizi oluşturmak ürün veya markamızı konumlandırmak uzun vadeli başarıya ulaşmanız açısından faydalı olacaktır.

Sonuç olarak Hubspot sayesinde haberdar olduğum google’ın Hindistan ve Pakistan için hazırladığı bir video çalışmasını sizlerle paylaşmak ve kısaca analiz etmek istiyorum.

Bakalım Google bu videoyu hazırlarken nelere dikkat etmiş.

1-Çok kısa değil (reklam videolarından çok uzun)

2-Gerçek olabilecek karakterler var.

3-Bir hikaye anlatıyor, giriş gelişme ve sonuç çok güzel konumlanmış.

4-Paylaşım yapmaya çok uygun bir içerik mevcut.

5-Hindistan ve Pakistan’ın tarihinde yer almış bu halkların kendilerinden bir parça bulabilecekleri bir hikaye.

6-Google hakkında değil Google’ı kullanan insanlar hakkında.

7-Google markası içeriğin içerisine çok güzel entegre edilmiş.

8-Google’ın mesajını tüm insanlara benimsetiyor ‘ Biz Google’ız ve dünyayı daha güzel bir hale getirmek için çalışıyoruz!’

Görüldüğü üzere güzel bir strateji uygulanması sonucunda  ortaya çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış. Benzer pazarlama stratejilerini çok rahatlıkla kendi pazarlama projelerimizde uygulayabiliriz.

[hs_action id=”2686″]

No Comments

Yorum Yap