5 Başarılı QR Kod Kampanyası

 

Her ne kadar QR kodların zamanı geçtiği düşünülse de ben tam tersini savunanlardanım. QR kodun zamanı geçmedi, hatta daha en popüler olduğu zamanlar bile gelmedi. Bu teknoloji ilk ortaya çıktığında özellikle internet ortamı buna hazır değildi. Gelmekte olan teknolojilerle birlikte QR kod yeniden değerlenecek.

 

Günümüzde web siteleri, trafiklerinin ortalama %80’nini mobil cihazlar üzerinden alıyor. QR kod gibi hızlı ve pratik bir teknolojinin bu alanda kullanılmaması mümkün değil bana kalırsa. Hele ki gelecekte Blockchain gibi bir teknoloji bizi bekliyorken QR kodun devri geçmiş olamaz. Bu nedenle zamanında yapılmış olan etkili QR kod kampanyalarını derleyerek, sizlere bu teknolojinin daha çok fazla ekmeğini yiyeceğimizi göstermek istiyorum.

 

1- Chili’nin Kansere Karşı Bağış Kampanyası

 Popüler Amerikan restoran zinciri Chili, 2011’de yaptığı QR kod kampanyasıyla kanserli çocuklar için toplam 5 milyon dolar bağış toplamıştı. Yardım etmek isteyenler, QR kodu okutarak bağış yapabiliyorlardı. Dahası, bu kampanyayı mail ile arkadaşlarına ve ailesine duyuranlara atıştırmalık hediyeler vermişlerdi.

 

Kampanya boyunca 291,000 kere WR kod okutulmuştu.

 

2- Heinz’ın Çevre Dostu Paket Kampanyası

 

Heinz, 2012’de yaptığı çevre dostu paket kampanyasında, Amerika’daki restoranlar için üretilen ketçap şişelerine QR kodlu etiketler bastırmıştı. Etiketin üzerindeki QR kodu okutanlar, mobil cihazları üzerinden direkt olarak sürdürülebilirlikle ilgili soruların sorulduğu bir yarışmaya yönlendiriliyorlardı.

 

Heinz bu kampanyasında yaklaşık 1 milyon kod okutulduğunu duyurdu.

 

3- Vivocity’nin Büyük Singapur Kampanyası

 

Singapur’un en büyük AVM’si olan Vivocity, Facebook sayfa beğenisi sayısını arttırmak için 2013 yılında bir QR kod kampanyası yapmıştı. Vivocity Codey adındaki maskotların üzerindeki QR kodları okutan müşteriler, ödüller kazanabilecekleri online yarışmalara katılıyorlardı Maskotların görevi ise müşterileri, ödüllü yarışmalara katılmak için cesaretlendirmekti. Tabi ki yarışmada kazanılan ödülü hakketmek için Facebook sayfasını da beğenmek gerekiyordu.

 

Bu kampanyada Vivocity Codey’ler toplam 8618 kez okutulmuş ve Facebook sayfa beğenisi sayısı 4400 kişi artmış.

 

4- Emart Sunny Sale Kampanyası

 

Koreli perakendeci Emart 2012 yılında yaptığı QR kod kampanyasında, öğle saatlerinde düşük olan satışlarını arttırmayı amaçlamıştı. Saat 12:00 ile 13:00 arasında satışlarının düşük olduğunu fark ettikten sonra “Sunny Sale” adında bir kampanya planlamışlar. Farklı lokasyonlara yerleştirdikleri gölgeli QR kodlar sadece 12 ile 1 arasında okutulabiliyordu. Okutulan QR kodlar çeşitli teklifler ve indirimler sunuyordu.

 

Kampanya kapsamında öğle saatlerinde yapılan satışlar %25, mağazayı ziyaret eden müşteri sayısı ise %58 artmıştı.

 

5- Türk Hava Yolları Londra Olimpiyatları Kampanyası

 

Türk Hava Yolları, 2012’de yapılan Londra Olimpiyatları boyunca süren kampanyasında şehrin çeşitli yerlerindeki otobüs duraklarına QR kodlar yerleştirmişti. QR kodu okutanlar, kampanyada belirtilen güzergahlara ücretsiz bilet kazanma şansı yakalıyorlardı.

 

Kampanya boyunca THY’nin web sitesini ortalama 20.000 kişi ziyaret etmişti.

 

Mobil cihazlar artık internet trafiğinin büyük kısmını karşılıyor, mobil uygulama devri ise tüm hızıyla yaklaşıyor. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojilerin Blockchain teknoloji etrafında toplanacağına inanıyorum ben. Bu nedenle QR kodlara olan inancım uzun bir süre daha kaybolmayacak 🙂

Bu arada paylaşım görselindeki QR kodu okutmayı unutmayın.

 

No Comments

Yorum Yap