Görsel İçeriklerinizi Oluşturabileceğiniz 7 Ücretsiz Araç

Görsel içeriklerin metin içeriklerden daha çok sevilen, daha hızlı tüketilen içerik türleri olduğunu artık biliyoruz. Faydalı, paylaşılabilir, kaliteli, eğlenceli online içeriklerin çoğu artık bu sebepten görsel formatta çıkıyor. İnfografikleri, e-kitapları, eğlenceli sosyal medya görsellerini çok sık görmeye başladık. Ancak özellikle küçük ölçekli firmalarda bu kaynaklardan fayda sağlamak etkili görsel içerikleri oluşturabilmek açısından oldukça zor. Eğer bir grafik tasarımcınız yoksa, işin sadece oluşturduğunuz metin içeriklerden ibaret olmadığını acı bir şekilde anlıyorsunuz. Bu yazıda bu tarz kaynakları çıkarabilmek için kullanabileceğiniz online ücretsiz araçlardan bahsedeceğim.

Muhtemelen başlangıç aşamasında en çok zorlanacağınız adım kullanacağınız görselleri telif haklarına takılmadan bulmak olacak. Bunun için çok sayıda ücretsiz stok fotoğraf sitesi bulmak mümkün. İçeriklerinizi Güçlendirecek 15 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi yazımızdan size en uygun olan stok fotoğraf sitesini seçebilir ve ihtiyacınız olan görselleri ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu problemi çözdüysek sıradaki adıma geçebiliriz. ☺ İşte çok daha az eforla çok daha kaliteli görsel içerikler çıkarmanıza yardımcı olacak 7 ücretsiz online araç.

Pablo by Buffer

Buffer’in ücretsiz görsel içerik oluşturma aracı Pablo’yu, özellikle sosyal medya paylaşımları ve blog başlık görselleri ile vakit kaybedenler çok sevecek. Araçta ister Pablo’nun stook fotoğraflarından birini arka plan olarak kullanabilir, isterseniz de kendi fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz. Düzenli “Günaydın”, “İyi haftalar”,” Günün Sözü” paylaşımı yapanların bayılacağı bir araç! 3 adet boyut alternatifiniz var: Pinterest için ideal boyut, Instagram için ideal boyut ve Facebook & Twitter için ideal boyut. Bunların yanı sıra görseli siyah beyaz yapabilir, bulanıklaştırabilir ve kontrast renk efekti verebilirsiniz. Aynı zamanda paylaşımlarınıza logo da ekleyebilirsiniz. Herhangi bir kayıt ya da giriş yapmadan da kolaylıkla indirebilir ya da paylaşabilirsiniz.

Canva

E-kitaplar değerli kaynaklar… Tasarım açısından vakit almaları ise az sayıda çıkarılıyor olmalarının en önemli sebebi. Canva buna kompakt bir çözüm sunan çok kullanışlı bir araç. Öncelikle yapmanız gereken kullanmak istediğiniz şablonu seçmek. Şablonu seçtikten sonra isterseniz Canva’nın 1 dolar karşılığında kullanımınıza sunduğu stok görsellerini kullanabilirsiniz. Kendi görsellerini yüklemeniz de bir opsiyon. Arkaplanı, fontları ve Canva’nın sunduğu çerçeveler gibi ücretsiz elementleri dashboard üzerinden rahatça sürükleyip bırakarak kullanabilirsiniz. Bütün sayfaları tamamladıktan sonra eğer hiç ücretli görsel kullanmadıysanız tamamen ücretsiz olarak e-kitabınızı pdf (standart format ya da basıma hazır formatta), jpg ya da png olarak indirebilir veya sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz.

Placeit

Web sitenizi, mobil uygulamanızı en güzel stok fotoğraflarla birleştirmenizi sağlayan Placeit, çok fazla mock-up şablonu sunuyor. Beğendiğiniz bir fotoğrafa ekran görüntüsünü uygun boyutlarda ekleyerek kullanabilirsiniz. Hazırladığınız bu kullanışlı görsellerin küçük boyutluları (600 – 800 piksel genişliğinde olanlar) ücretsiz indirebiliyorsunuz. Orta ve büyük boyutlularını indirmek için bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor.

Placeit

Piktochart

Sunduğu e-kitap, infografik, sunumi poster ve rapor şablonları ile aklınızdaki gibi bir yaratıcı içerik yaratmanızı sağlıyor Piktochart. Başlangıç olarak hangi yaratıcı içerik türünü oluşturmak istediğinizi seçiyorsunuz. Sonrasında araç size o yaratıcı içerik formatındaki ücretsiz şablonları sunuyor. Görsel, metin, arkaplan, grafik gibi birçok elementi ekleyebiliyorsunuz. Kolay bir şekilde seçtiğiniz şablondaki alanları düzenleyebiliyor ve kaydedebiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonda png indirmeye izin veriyor. (En altta Pictochart logosu ile birlikte) PDF indirme için ücretliye geçmeniz gerekiyor. Ama blog yazılarınızda kullanacaksanız PNG formatı yeterli olacaktır.

Venngage

Infografik, rapor, blog görseli, sosyal medya görseli, restoran menüsü, anket, davetiye gibi birçok görsel içeriği ücretsiz oluşturmanıza olanak sağlıyor Venngage. Premium şablonları da var tabii ki. Bunun dışında hem paralı hem ücretsiz görseller, piktogramlar, ikonlar, çerçeveler ve haritalardan da içeriğinizi yaratmak için faydalabilirsiniz. Çalışmanızı tamamladıktan sonra paylaşabiliyor ve yayınlayabiliyorsunuz. Ancak Venngage Premium hesap almadan bilgisayarınıza kaydetmenize izin vermiyor.

Venngage

HubSpot Ücretsiz Infografik Şablonları

Normalde çok vakit alan bir infografiği PowerPoint’te basitçe hazırlayabilseydiniz ne kadar güzel olur du değil mi? HubSpot tam da bunu yaptı ve bir sunum dosyasının içine 10 ayrı infografik şablonunu ekledi. Örnek içerikler olarak da nasıl kullanacağınızı yazdı. Eğer içerikleriniz hazırsa küçük bir kaç edit ile 1 saate infografiğiniz hazır.

ThingLink

ThingLink interaktif görseller hazırlamanıza yardımcı olan bir görsel içerik aracı. Yüklediğiniz görselde istediğiniz herhangi bir yere link verebiliyorsunuz. Özellikle blog yazılarınızda ve dış kaynak içeriklerinizde istediğiniz bir sayfaya ilgili bir görselle link verebilmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Link metni yapısını özelleştirmek gibi ekstra özellikler için ücretli modele geçebilirsiniz. Aşağıdaki görselin üzerine geldiğinizde 2 yeşil halka göreceksiniz. Bu halkaların üzerine gelirseniz ThingLink’in ne işe yaradığınınet olarak görebilirsiniz.

Grafik Tasarım alanında gelişmek için bu yazımıza da muhakkak göz atın! İyi okumalar!

Grafik Tasarım’da Kendimizi Nasıl Geliştiririz?

1 Comment
  1. Yanıtla

    CANVA 1 NUMARA

Yorum Yap