Grafik Tasarım’da Kendimizi Nasıl Geliştiririz?

Herkese selamlar!

 

Nasılsınız? Umarım keyfiniz yerindedir. Bugün bahsedeceğim konuya en çok Grafik Tasarım’la uğraşanlar sevinecek. Bildiğiniz gibi Grafik Tasarım popülasyonu artmakta olan bir meslek haline gelmiş durumda, birçok genç bu alanda kendini geliştirmek ve meslek sahibi olmak istiyor. Ancak, çok fazla Türkçe kaynak bulamıyorlar. Peki tasarım yaparken nelerden ilham alabiliriz? Kimleri idolümüz seçebiliriz? Hangi mecralar bizi geliştirir? Gelişimimiz nasıl hızlanır? vb. birçok soruyu yanıtlayacağız.

 

Birazdan aşağıda sıralayacağım maddeleri uygulamanız doğrultusunda gelişiminizde yükselen bir grafik göreceğinizden eminim. Haydi başlayalım.

 

1 – Hedefiniz Olsun

 

            Hedeflerinizin iki alt başlıktan oluşması daha sağlıklı olacaktır.

 

  • Uzun Zamanlı Hedefler

 

Gelecekte yapmak istediğiniz işin temellerini erkenden atmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Öncelikle şu soruyu kendimize soralım “Ben ne yapmak istiyorum?”. Tasarım dünyası oldukça geniş ancak hepsini yaparken birisinde profesyonel olmak çok önemli. Bir İllüstratör mü olmak istiyorsunuz? UI/UX Designer mı olmak istiyorsunuz? Visual Designer mı olmak istiyorsunuz? Alanınızı seçin ve bu doğrultuda adımlar atın.

  •  Kısa Zamanlı Hedefler

           

Uzun zamanlı hedefimizi belirlediysek sıra kısa zamanlı hedeflerimize geldi. Güne başlamadan önce mutlaka bir yapılacaklar listeniz olsun. Öğreneceğiniz şeyin burada çok bir önemi yok, burada önemli olan hedefi başarıyla tamamlamak. Gün sonunda öğrenmeyi hedeflediğiniz şeyi öğrendiğinizde kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın, bir tür motivasyon aracı. Bunun için küçük not uygulamaları kullanabilirsiniz. Evernote gibi.

 

 

2 – Araştırın

           

Her zaman ve her yerde araştırın. Bilgiye doyumsuz olun. Elinizin altındaki muazzam bilgi birikimini kaçırmayın. Grafik Tasarım’la ilgili bir şeyler öğrenmek hiç zor değil. Bir sürü erişebileceğiniz web sitesi mevcut. Bunların başında YouTube, Udemy ve Tasarım Blogları geliyor. Benim favorim Youtube. Nedeni ise bir ders videosu izlerken sağ taraftaki önerilenler sekmesi, bazen 3-4 saat aralıksız ders videoları izlediğim oluyor. Kendime hakim olamıyorum.

 

 

3 – Örnek Alın (Esinlenin)

 

Tasarım dünyasında insanların yanlış algıladığı bir durum söz konusu. Tabii ki özgün tasarımlar yapmalıyız, tabii ki kendi yaratıcılığımızı ortaya koymalıyız ancak, bir şeyler öğrenirken o işi en iyi yapan kişiden esinlenmek bizi kötü bir tasarımcı yapmaz. Zaten zamanla oturacak olan tarzınız için başlarda tasarımlarını beğendiğiniz insanları örnek almanız gerekiyor. Bunun için Dribbble ve Behance gibi sitelerden tasarımlarını beğendiğiniz insanları takip edebilirisiniz.

 

 

4 – Geri Bildirim Alın

 

Tasarımcılar birbirlerinden beslenir. Gelişiminiz için diğer insanların sizin tasarımınız hakkındaki geri dönüşleri oldukça önemli bir rol oynuyor. Mutlaka Dribbble, Behance, Deviantart vb. sitelerde tasarımlarınızı paylaşarak insanların geri bildirimini almaya çalışın. Bu sizin görmediğiniz eksik yönlerinizi görmenizi sağlayacaktır.

 

Tasarım sürecinin nasıl evrildiği ve geliştiği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin!

No Comments

Yorum Yap