Sosyal Medya’da Fark Yaratan 5 Kapak Fotoğrafı

Sosyal Medya'da Fark Yaratan 5 Kapak Fotoğrafı-01

Herkese merhabalar,

 

Sizin ve markanızın bilinirliğini sağlamanın en iyi yolu, sosyal medyada aktif olmak ve dikkat çekmektir. Bunu da en iyi şekilde Facebook, Twitter, Google+, Linkedin vb. gibi sosyal ağlarda var olarak ve içerik paylaşarak yaparız. Bu içerik öyle bir şekilde hazırlanmalıdır ki hem akılda kalıcı olmalı hem de dikkat çekmelidir. Sosyal medyada bilinirlik için bir marka profili oluştururken ilk başta sosyal medya sayfalarını açmanız gerekir. Bu sayfaları açarken sayfanızın olmazsa olmazı kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı olacaktır.

 

 

Peki; İyi bir Kapak Fotoğrafı ve Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

 

İşte gelelim asıl sorumuza. Sayfamızı açtık ve sıra geldi kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı eklemeye. Bu konuda ilk öncelikle bilmeniz gereken; her sosyal medyanın farklı görsel boyutlara sahip olduğudur. Örn. Facebook’ta kullandığınız kapak fotoğrafı ile Twitter’de kullandığınız kapak fotoğrafı aynı olursa Twitter kapak fotoğrafında ciddi bir çözünürlük problemi oluşur ve bu potansiyel müşterileriniz tarafından negatif bir algı oluşmasına sebep olur. Farklı boyutlara sahip olmasının sebebi; kullandığınız sosyal medyaların her birinin amaçlarının farklı olmasıdır. Ama sizin tek bir amacınız vardır:
“Markanızının Bilinirliğini Arttırmak!”

 

 

Bu konuda iyi diyebileceğimiz örneklerden yola çıkalım;

 

1.OREO

Oreo, Türkiye’ye geldiğini sosyal medya üzerinden duyurdu. Kesinlikle bu işi çok iyi yaptı. “İstanbul sen mi büyüksün, ben mi?” görseli ile gönlümüze taht kurdu. Kapak görsellerine bakacak olursak markanın tasarım dilinden aykırı olmadığını, marka ile bir uyum içerisinde olduğunu göreceksiniz.

 

Ekran Resmi 2015-03-12 17.21.13

Ekran Resmi 2015-03-12 17.10.21

 

2.BMW

İkinci örneğimiz BMW.

BMW’nin kalitesini anlatır şekilde oldukça minimalist ve kaliteli fotoğraf içerik paylaşarak bu dili en iyi şekilde oluşturmayı başarmış firmalardan biridir.

Ekran Resmi 2015-03-12 17.17.52

 

3.MOZ

Başarılı kapak fotoğrafı konusunda bir diğer örnek ise Moz’dan. Gerçek anlamda bu iş için emek verildiğini gösteriyorlar bize. Hem kapak fotoğrafı ile uyumu hem de profil fotoğrafının duruşu ile birbirini tamamlar şekilde tasarlanmış.

Ekran Resmi 2015-03-12 17.32.55

4.Jérôme Vadon

Dördüncü örneğimiz ise kendisini marka haline getirmiş bir Fransız tasarımcıdan geliyor. Profil fotoğrafının devamı olarak konumlandırılmış kapak fotoğrafının güzel örneklerinden. Bu tür görselleri hazırlamanın püf noktası sizler için hazırladığımız e-book’ta yer alıyor. Sizde böyle bir görsel hazırlayabilirsiniz 🙂

Ekran Resmi 2015-03-12 17.15.31

 

5.Coca-Cola

Coca-Cola’nın da kapak fotoğrafı farklı ve başarılı kapak fotoğrafları arasında yer alıyor. Reklamlarında her zaman insanların duygularını ön plana çıkaran Coca-Cola kapak fotoğraflarında da aynı duyguyu bizlere yansıtmış.

Ekran Resmi 2015-03-12 17.17.48

 

Eğer siz de kendiniz ve/veya markanız için böyle kapak fotoğrafları hazırlamak, kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı uyumunu öğrenmek istiyorsanız bununla ilgili işinizi kolaylaştıracak bir e-book hazırladık.

Hemen indirin ve öğrenin!

Bundan sonra her hafta burada sosyal medya ve görsel tasarım hakkında yazıyor olacağız.  Eğer aklınıza takılan bir şey olursa bana beril@netvent.com veya info@netvent.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İyi haftalar dilerim ^.^

No Comments

Yorum Yap