Viral Reklam Nedir? En Başarılı Viral Reklam Örnekleri

Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların kendi kendine yaydıkları yeni bir reklam türüdür. Son kullanıcı tarafından çekilen reklam ve reklamı yapılacak firmanın kendisi tarafından çekilen reklamlar olarak ikiye ayrılır.

 

Son kullanıcı viral reklamları;

 

Son kullanıcı reklamlarına genelde sosyal medya mecralarında rastlanmaktadır. Tesadüfen bir kullanıcı herhangi bir markayı ya da markanın ürününü hedef alan veya savunan bir video çeker ve bu video çok başarılı ise sosyal medya ve video paylaşım sitelerinde yayılmaya başlar. Genelde firmalar daha sonra bu reklamı satın alma yoluna giderler.

 

İşte en başarılı 3 son kullanıcı viral reklamları ;

– Gelin Gizli Kamera ile Kaynanasının Numarasını Ortaya Çıkartıyor!

 

>

 

SuperFresh adlı donmuş hazır yiyecekler satan firmanın ürünlerini alan, arkadaşlarına ve ailesine ben yaptım diye sunan kaynananın oyununu ortaya çıkartan gelin. Gördüğümüz gibi bize verilen mesaj SuperFresh’in ürünlerinin güzel olduğu ile ilgili 🙂

 

– Arabasını Satıp Fenerbahçe’ye 70 Bin TL Bahis Oynayan Adam

 

 

YouWin’i neredeyse hepimiz reklamlarından dolayı bilir olduk. Avrupa’nın en çok kazandıran tabii ki ülkemizde yasa dışı işlem yapan YouWin’in Fenerbahçe – Galatasaray derbisi için hazırladığı reklam kurgusu neredeyse bir saat içinde gündem haline geldi. Bu arada maç 1-1 bitti 🙂

 

– Aldatan Sevgilsinin Eşyalarını GittiGidiyor Üzerinden Satışa Sunan Genç Kız

 


Nasıl bir artış yaşandı, hep birlikte izleyelim.

 

Reklamını yapan firma tarafından çekilen viral reklamlar;

 

Burada izlenen yol firmanın profesyonel bir ekibe sipariş olarak bir viral reklam projesi vermesidir. Ama buradaki en önemli nokta bunun amatör bir çekim olarak gözükmesidir. Viral reklamlarda amatörce çekimler favori olsa da bunlarda film ya da video klibi gibi içerikler de rastlanabilir.

 

İşte en başarılı 3 firmalar tarafından yapılan viral reklamlar ;

 

– Coca Cola, Coke Zero Skyfall Viral Reklamı

 

 

– Metlife “Babamın Hikayesi”

 

– Sainsbury’s Mog’un Yeni Yıl Afeti

 

Eğer viral olacağına inandığınız içerik hazırsa sırada reklamı vermesi var: Facebook’ta 10 Basit Adımda Verimli Reklam Nasıl Verilir?

No Comments

Yorum Yap