Cambridge Analytica Verilerimi Çaldı mı?

Hepimizin aklında o malum soru var değil mi? 🙂 Hani en azından bir kere de olsa sormuşsunuzdur siz de. Şu ara her ofise geldiğimizde bizim de gündemimiz oluyor ister istemez. 🙂
Durumu
 da biliyorsunuz zaten.

CEO Mark Zuckerberg ABD kongresindeki canlı yayınlanan yargılanmasında özür dileyerek, durumun ciddiyetini bir nebze de olsa aşağı çekmeye çalışmıştı. 

Milyonlarca kişinin verisini satmakla suçlanan Zuckerberg, şimdi de yatırımcı gruplar tarafından istifaya çağrılıyor.

Gelen şikayetler ve Zuckerberg’in şu ara izlediği şeffaflık politikasının bir ürünü olarak Facebook, bugün fark ettiğimiz yardım kısmında kullanıcıları için, o hep mizah konusu yaptığımız web siteleri gibi araçlardan birini oluşturmuş.

Linke tıklayarak Cambridge Analytica’nın kişisel verilerinizi ele geçirip geçirmediğini siz de kontrol edebilirsiniz.

Link: https://www.facebook.com/help/1873665312923476

Ne olmuştu?

2018 Mart ayında yaklaşık +85 milyon kullanıcıya ait verinin, bir uygulama aracılığıyla İngiliz veri analiz şirketi Cambridge Analytica tarafından ele geçirildiği ortaya çıkmıştı. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix’in, ilgili kullanıcı verilerinin ABD seçimlerinde Donald Trump lehine kullanıldığını itiraf ederken çekilen gizli görüntüleri basına yansımıştı. AB Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Jourova ve Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley, Facebook’tan veri güvenliği skandalının aydınlatılmasını istemişti.

No Comments

Yorum Yap