Oyun Oynayarak Para Kazanmak – Play to Earn (P2E)

Play to Earn

Günümüzde oyun oynarken gerçek para elde etmek mümkün. P2E – oyun oynayarak para kazanmak –  yeni bir video oyun türüdür. Blockchain teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, NFT sistemi de kullanılarak yeni oyunlar piyasada varlık göstermeye başladı. “NFT Gaming” ve Play to Earn (oyna-kazan) modeli oyuncularına da para kazandırarak popülerliğini arttırıyor.

Yeni nesil video oyunlarda, eski nesil video oyunlarının tersine oyuncudan olabildiğince çok para kazanmak nihai hedef değildir. Eski nesil video oyunlarda oyuna maddi katkıda bulunan oyunculara oyun içi avantajlar sağlanmıştır. Bu sisteme Pay-to-Win (Öde-kazan) sistemi denilmektedir. Play-to-Earn oyunlarında ise oyuncu, oyun ekonomisinin bir parçası kabul edilmektedir. Böylece oyuncular oyunu oynarken para kazanabilmektedir.

Play-to-Earn oyunlar günümüzde birçok NFT, Blockchain ve metaverse oyununda yer almaktadır. Oyuncular, oyundan gerçek paraya dönüştürebilecekleri tokenlar ve NFT’ler elde edebilmektedir. Bu oyun türü çoğunlukla çevrimiçi oyunlardır.

Play to Earn Modeli

Geleneksel anlamda oyun oynamak keyif almak ve eğlenmek için yapılan bir aktiviteydi. Keyif almak ve eğlenmek için oyun satın alınır. Aslında oyundan para kazanmak yeni bir konsept sayılmaz. Oyun karakteri, oyun parası, oyun içi objeler geleneksel oyunlarda da bir piyasaya sahipti ve alınıp satılıyordu. GameFi ile bütün bu sistem ve ekonomi artık oyunların kendisine entegre edilmekte.

Sürdürülebilir ekonomik modele; az sayıda oyuncunun, sahip oldukları değerli objeleri, karakterleri veya oyun içi paraları çoğunluğa sattığı bir model örnek olarak verilebilir. Oyunda avantaj sahibi olmak isteyen oyuncular, bu isteklerini para ödeyip gerçekleştireblir. Bu durumda arz-talep dengesi sürdürülebilir şekilde çalışıyor olacaktır.

Play to earn oyunlarda oyun içi objeler, oyun içi para birimleri, yeni kıyafetler ve daha iyi ekipmanlarla oyuncuların karakterini özelleştirmesine imkan tanır. Bunlar diğer oyunculara nakit karşılığında satılamaz.

İşte bu noktada GameFi oyunları devreye giriyor. Oyun tasarımcıları, blok zincir teknolojisinden yararlanarak, benzersiz ve aktarılabilir oyun içi ögeler ve ödüller oluşturabiliyor.

Coin’ler fiat para birimine dönüştürülüp kripto cüzdanlarına gönderilebilirken; NFT’ler ticaret platformları veya ikincil pazarlar kullanılarak diğer oyunculara satılabilmektedir.


Popüler Play to Earn Oyunları ve Coinleri

Günümüzde birçok Play to Earn oyunu olsa da, size en çok kazandıranlardan ve en popüler olanlardan hızlıca bahsedelim. 

1 Axie Infinity (AXS)

En popüler play to earn (oyna-kazan) oyunlarının başında Axie Infinity gelmektedir. Günlük bir milyonu aşkın a ktif oyuncuya sahip bir oyundur. Axie Infinity, Ethereum (ERC-721) blockchain üzerine kurulmuş, çevrimiçi bir ticaret ve savaş oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular, Axie Infinity Shards (AXS) kripto para birimini oyun oynayarak kazanabiliyorlar. Her biri eşsiz olan Axie’ler aynı zamanda birer NFT’dir.

Axie Infinity, oyunculara Pokémon’a benzer bir içerik sunmaktadır. Oyun da NFT canavarları kullanır. Bu canavarlar birbirleriyle savaşmak ve Smooth Love Potion (SLP) ismi verilen tokenlar kazanmak için satın alınabilen, satılabilen, takas edilebilen ve yetiştirilebilen varlıklardır. Canavarları ile savaşı kazanan oyuncular gerçek para kazanabilmektedir. 2022’nin başında, AXS bir dolardan daha az değerdeydi, ancak birkaç ay içerisinde yaklaşık 100 dolar değerine ulaştı. Bu oyun en çok kazandıran mobil NFT oyunları arasında yer almaktadır. Piyasa değeri, Market Cap’te 9 milyar dolardan fazla, işlem hacmi 200 milyon doların üzerindedir. 

Bu oyunu oynamak için Ronin Wallet hesabı açmanız gerekmektedir. Daha sonra hesabınıza çeşitli borsalardan alabileceğiniz uygun miktarda AXS’yi aktarıp, bu cüzdanı oyun hesabınıza bağlamanız gerekiyor. 

2- Decentraland (MANA)

Decentraland, ortak bir sanal dünyayı işletmek için küresel bir kullanıcı ağını teşvik etmeyi amaçlayan, 90 bin 601 parsel alandan oluşan, Ethereum üzerinde çalışan, bir 3D sanal dünya metaverse platformu ve Play-to-Earn oyunudur. Decentraland’te alınıp satılabilen dijital gayrimenkulleri temsil eden bir NFT mülkü olan LAND ve oyun içi kripto parası olarak ERC-20 tokeni olan MANA kullanılıyor. Henüz oynadıkça kazan sistemi entegre olmasa da, yakın zamanda böyle bir sistemi oyuna entegre edecekler. Decentraland’e giriş tarayıcı üzerinden olmaktadır ve bu evrene katılmak için oyun hesabınızı Metamask gibi bir Web-3 cüzdanına bağlamanız gereklidir.

3- Alien Worlds (TLM)

Alien Worlds, uzay’da geçen keşif, yönetim ve savaş temalı bir Play-to-Earn oyunudur. Tarayıcı tabanlı olarak geliştirilmiştir.

Oyun başında oyuncuya NFT olarak bir madenci avatarı ve küreği verilmektedir. Hedefiniz, size verilen bu kürekle veya Alien Worlds’ün NFT pazar yerinden alabileceğiniz araçla gezegenlerde madencilik faaliyeti yapmak. Ekipmana göre Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokeni olan TLM (Alien Worlds yönetişim tokeni) toplanmakta. Ayrıca NFT bularak, NFT pazar yerinde satabilirsiniz.

NFT ve TLM kazanmanın bir diğer yolu ise savaşmaktır. ThunderDome Arena’da silahlarınızı ve minyonlarınızı kullanarak rakiplerinizle savaşabilirsiniz.

TLM’nin “cross chain” (zincirler arası) özelliği, istediğiniz blok zincirinden oyuna katılmanızı sağlıyor. Bu özellik sayesinde TLM’lerinizi istediğiniz yerde saklayabilirsiniz.

2020’nin Aralık ayında piyasaya sürülen oyun, 1 buçuk senede 200.000 kullanıcıya ulaşmıştır.

4- The Sandbox (SAND)

Sandbox’un amacı, ana akım oyunlarda blok zincir teknolojisini tanıtmaktır. Sandbox, oyuncuların oluşturduğu 166 bin ayrı arazi parseline sahip özelleştirilmiş sanal bir dünyadır. Kullanıcıların hem yaratıcı hem de oyuncu olarak var olmasına olanak tanımaktadır. Ethereum blok zincirinde NFT olarak temsil edilen bu arazi parsellerinde, arazi sahipleri oyunlar, sanal müzeler veya diğer yaratıcı yaratımlar inşa edebilir. Yani Sandbox’ta herkes bir oyun yapabilir, karakter tasarlayabilir veya görevleri tamamlayarak SAND token kazanabilir. The Sandbox’taki her oyuncu oyunun ekosistemine katkıda bulunur ve bu nedenle herkes ödül kazanır. Bu yönüyle, The Sandbox gerçek bir oyna-kazan oyun modelidir.

Kaynak

https://webrazzi.com/2022/04/22/a16z-columbia-ve-stanford-liderliginde-kripto-arastirma-ekibi-kuruyor

https://www.howtogeek.com/797623/what-are-p2e-games-play-to-earn-nfts-or-crypto/

https://www.savebutonu.com/play-to-earn-nedir-48658

https://www.gobankingrates.com/investing/crypto/play-to-earn-games/

https://onedio.com/haber/oynadikca-coin-token-nft-kazanabileceginiz-13-kripto-gaming-projesi-1022869

https://kriptokoin.com/2022de-izlemeniz-gereken-5-play-to-earn-coini/

No Comments

Yorum Yap