Dijital Dünyanın V’den Öğrenebileceği 8 Şey

VforVendettta

Bugün 5 Kasım 2014. Dijital dünyanın neredeyse çığ gibi büyüdüğü şu günlerde, hangi fikre sahip olursa olsun, birçok kişinin izlediği bir film üzerinden online pazara atıfta bulunmayı düşündük.

Amerikalı ünlü online pazarlama uzmanı David Meerman Scott’un da dediği gibi, olası başarılarımızın önündeki en büyük engel korku mudur? Korktuğumuz bu durum, sistemsel midir yoksa kendimizden kaynaklı mı? Pazarlamacıların veyahut adaylarının fikirlerini özgür bir şekilde ifade edebilmesine, vücut haline dönüştürmesine engel olan asıl ‘’şey’’ nedir?

Gelin 5 Kasım 2014 günü, yani bugün, V For Vendetta filmini hep birlikte farklı bir ekrandan izleyelim.

Yönetmen: James McTeigue

Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea

Tür: Bilimkurgu, Fantastik, Gerilim, Aksiyon

Ülke: ABD

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2006 (2s 10dk)

“Remember! Remember the fifth of November…”

“Hatırla! 5 Kasım’ı hatırla…”

2006 yılında vizyona girdiğinde tüm dünyada büyük yankı uyandıran, George Orwell’in 1984 romanını zaman zaman hatırlatan bir film olan V For Vendetta’yı dijital dünyayı ve kullanıcılarını ele alarak inceleyeceğiz.

 

1) Fikirleriniz En Değerli Hazinenizdir !

beneath

“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmezdir!” diyor V. İyi bir fikirle yola çıkmak, inanmak ve vazgeçmemek başarının ilk adımı kabul edilebilir. Dijital dünyada kendinize bir hedef koymayı asla ihmal etmeyin. Bu ister girişimcilik üzerine bir konu olsun, isterse kişisel gelişim. V’nin filmde bir 5 Kasım gecesi ortaya çıkıp, bir sonraki sene 5 Kasımda toplumsal düzende çok büyük değişmeler olacağını söylemesini örnek gösterebiliriz. Kimsenin ilk etapta inanmaması, ama bir sene içerisinde V’nin istediklerine ulaşabilmek için maksimum çabayı sarf etmesi ve başarması hedeflerine emin adımlarla ilerlemenin bir sonucuydu.

 

2) Kendinizden uzaklaşmak, motivasyonunuzu kaybetmek size zarar verir!

uzunca bir süre maske takarsan

V: Uzunca süre maske takarsan altındaki kişiliği de unutursun…

Bu kural dijital dünyada her zaman için geçerlidir.

 

3) Dijital dünyadaki gücünüzün farkına varın.

governments

V: Toplumlar, kendi devletlerinden korkmamalı, devletler, kendi toplumlarından korkmalı.

V’nin bu sözünü dijital dünyanın kullanıcılarına ithaf etmek istiyorum. Asla ama asla müşterisi olduğunuz, kullanıcısı olduğunuz dev binalardan korkmayın. Unutmayın, siz var oldukça Facebook var olacaktır, siz yazmadığınız müddetçe Twitter’ın hiçbir anlamı olmaz. Bir zamanlar dünya devi olan IRC’in neden battığını ve piyasadan çekildiğini hatırlayın. Bir zamanlar Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alan ve arkadaşlık sitesi olan Yonja.com’un Facebook sonrasında fazlası ile ziyaretçi kaybettiğini göz önüne almakta da fayda var. Aynı zamanda özellikle son yıllarda markalar ile ilgili şikâyet platformlarının oluşturulduğunu da unutmayalım. Bu platformda aktif olarak yer almayan veya müşteri şikayetlerini göz önüne almayan firmalar kaybetmeye mahkumlar.

Unutmayın, V’nin de dediği gibi: Sembollere insanlar güç verir, tek başına semboller anlamsızdır.

 

4) Kararlı Olun!

Kim-kimsin-sen-

V: Neye göre kimim? Maskeye göre mi, yoksa içimdeki ben’e göre mi?

Bu sözü günümüzdeki web sitelerine uyarlamak mümkün. Özellikle Türkiye’de, çoğu internet sitesi sahibi, websitesini arama motorlarına mı, yoksa kullanıcılarına göre mi hazırlayacağına karar veremiyor. Bu, global internet dünyasında da genel bir sorun. Zaman zaman site sahipleri maske takıp kullanıcılarının karşılarına aldatıcı hamlelerle çıkabiliyor. Bu maske ile, arama motorlarına yönelik teknik açıdan çok iyi bir altyapıya sahip olan siteler, kullanıcı deneyimini göz ardı ederken, kullanıcılarını da kaybediyor!

Kim için, ne için dijital dünyada olduğunuzun farkına varmalı ve doğru tarafı seçmelisiniz.

 

5) İyi bir dinleyici, iyi bir gözlemci olun.

Vardir-elbette-bizi-susturmak-isteyenler-Nicin-

V: Kelimeler anlama ulaşmanın yollarını ve dinleyenlere hakikatin telaffuzunu gösterir.

Yukarıda değindiğimiz maske takmak ile ilgili konuyu buraya da bağlamak mümkün aslında. Dijital dünyada üretilen içerikler ne kadar kullanıcı yanlısı? Hakikatin telaffuzunu gösteriyor mu? Bizleri ne kadar doğru yönlendiriyor? Bu soruları kendimize sormakta fayda var!

 

 

6) Farkındalık yaratın!

img12

“Kim olduğun, ne yaptığının yanında önemsizdir.”

Dijital dünyada kimliğinizin yaptığınız işin yanında bir önemi yok. Hizmet aldığınız, vakit geçirdiğiniz bir web sitenin kime ait olduğunun sizin için bir önemi var mıdır? Örneğin onedio.com’un kurucu ortağının Kaan Kayabalı olması sizin fikrinizi değiştirir mi? Onedio’nun kurucu ortağı Metehan olsaydı, onedio.com un ziyaretçi sayısında herhangi bir azalma veyahut artış olur muydu? Dijital dünyada önemli olan kim olduğunuz değil, ne yaptığınızdır. Siz yaptığınız proje neticesinde değerlendirilir ve tanınırsınız. Eğer miras kalan milyon dolarlarınız yoksa ve milyon dolarlık yatırımlar yapamıyorsanız, dijital dünyada farkındalık yaratmak zorundasınızdır.

 

 

7) Umudunu Kaybetme!

evey

V:   Çünkü o haklıydı. Bu ülkenin şu anda bir binadan fazlasına ihtiyacı var. Bu ülkenin umuda ihtiyacı var.

Evey Hammond o akşam yasakları delip dışarıda gezmeye çıktığında, hayatın ona yapacağı sürprizi kuşkusuz bilmiyordu. Ancak yaptığı tüm planlara rağmen, hayatı hiç hayal etmediği ancak çok memnun kaldığı bir noktaya geldi.

Plan yapın, ama planınıza çok da sadık kalmaya çalışmayın, aşırı disiplinli bir yapıya sahip olmak, ufak aksamalarda sinirlerinizi ve motivasyonunuzu aşırı derecede bozabilir. Bazen planlarınızın aksaması sizin hiç beklemediğiniz olumlu sonuçlar doğurabilir ancak hedefe emin adımlarla yürümeye devam etmelisiniz.

Müşteri yönetiminde, dijital pazarlamanın operasyon süreçlerinde, hatta iş sonrasındaki özel hayatınızda bir anda planlamadığınız ve hazırlıklı olmadığınız durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür durumlara karşı alabileceğiniz en iyi önlem; akışına bırakmaktır!

 

8) Amaca giden yolda, çekilen çile kutsaldır.

v

V, çok fazla acı çekmesine rağmen, gülen bir maske takıyor. Rakiplerine (ve dostlarına) asla ve asla gerçek yüzünü göstermeyerek kendini (fikrini) koruyor. Hedefine yeteneklerini kullanarak kararlı adımlarla yürüyor.

Dijital pazarlama dünyasında, eğer duygularınızın işinize engel olmasına izin verirseniz, örneğin bir reklamdan yeterince dönüş alamadığınız için motivasyonunuz kırılır ve işten soğursanız, başarılı olmanız pek mümkün olmaz değil mi? Duygularınızı sineye atıp, sonuna kadar tüm yeteneklerinizle çalışmak sizi her zaman bir adım öteye taşır.

 

 

giphy

 

Domino taşlarının başı, sonu veyahut ortasında olmanız fark eder mi?

 

No Comments

Yorum Yap