Türkiye’de Dijital Pazarlama, Girişimcilik ve İnovasyon Alanlarında Takip Edilmesi Gereken 10 Podcast Kanalı

Günümüzde artık okumaya ve izlemeye ayırabildiğimiz vakit giderek daralırken, eski bir medya geleneği olan podcast kurtarıcılarımız olarak özellikle son birkaç yıldır yeniden canlanmaya başladı. Netvent olarak bizim de büyük keyif alarak dahil olduğumuz bu akımın, Spotify, Apple Podcast gibi mecraların da bu alandaki yatırımları ve konuya verdikleri önem dolayısıyla, içerik üretimine yön verdiği aşikar. 

 

Dijital pazarlama, teknoloji, girişimcilik, inovasyon gibi alanlarda Türkçe podcast bulmak, henüz herhangi bir konuda podcast bulabilmekten daha kolay değil, farkındayız. Bizler de devamlı olarak kaliteli içerik kovalarken (hem üretmek hem de tüketmek için), düzenli olarak dinlediğimiz yayınlardan bir derleme yapalım, Türkiye’de bu dikeyde konuları ele alan podcast kanallarını sizinle buluşturalım istedik ve bu listeyi sizi verilere, trendlere boğmadan, tamamen kendi deneyimlerimizle hazırladık. İşte Türkiye’de dijital pazarlama, girişimcilik, inovasyon, teknoloji alanlarında takip edilmesi gereken 10 podcast kanalı!

 

1- Made in Turkey

 

 

 

 

 

 

 

Ekosistemde çoğunlukla, ya bütünüyle yerli ya da yurt dışında kurulup büyümüş şirketlerin doğuş hikayelerini ve başarılarını dinliyoruz. Fakat kurucu ekibi Türkiye’de bulunup sıfır noktasında global doğan ya da yurt dışına yazılım, oyun, ürün ihraç eden şirketler de azımsanmayacak değerler ortaya koyuyorlar. Made in Turkey bu şirketlerin kurucuları ve kurucu ortakları ile bir araya gelerek onların deneyimlerini dinleyiciye aktarıyor. Bu podcast serisini Levent Aşkan ve Doğan Akdağ sunuyor. Girişimci adayları ve ekosistemin nabzını tutmak isteyen her dinleyici için oldukça efektif bir seçim. 

 

2- Girişimci Muhabbeti

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz hafta 221. bölümü yayınlanan podcast serisinin ne kadar istikrarlı olduğunu anlatmamıza gerek var mı? Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından hazırlanan girişimci muhabbetinde girişim ve yatırım ekosistemi ile ilgilenenlerin keyifle dinleyebileceği anlatılar mevcut. Ekosistemdeki hareketlilikle ilgili haberleri, girişimlerin kuruluş hikayelerini, yatırım alma serüvenlerini ve konuk olarak aldıkları Türk yatırımcıları hem bilgi veren hem de oldukça keyifli ve güncel anlatımlarıyla dinlemek için oldukça doğru bir kanal.

 

3- Growth Talks

 

 

 

 

 

 

Kendisini “Growth Hacking’e ilgi duyan bir pazarlama uzmanı” olarak tanımlayan ve sektörde hem etkinlikler & eğitimler kapsamında hem de dijital mecralarda içerik üretimi anlamında etkinliğini hissettiren bir pazarlamacı Haydar Özkömürcü. Podcast yayınlarında da pazarlama sektöründe var olabilmek ile ilgili hem bireyler hem ajanslar nezdinde “hack” ler veren, büyük veri, teknoloji, içerik, nöropazarlama, arama motoru optimizasyonu gibi birçok konuda bilgi aktaran Özkömürcü’nün deneyimleri dinlemeye değer. 

 

4- Dijipod

 

 

 

 

 

 

Yakın zamanda keşfettiğimiz ve henüz gelişmekte olan bir kanal var: Dijipod. Metehan Yeşilyurt’un hazırlayıp sunduğu Dijipod’da süreç içerisinde dijitale dair her şeyi bulabileceğiz gibi görünüyor. Henüz 4 bölüm yayınlayan kanalda genellikle SEO, iş hayatı ve girişimcilik alanlarında “growth” teknikleri anlatıldı. Kendi sektör deneyimlerini aktaran Metehan Yeşilyurt’un son yayını “Basit bir arama ile Upwork’ten nasıl 1250 dolar kazandım?” oldukça iştah kabartıcı bir growth hikayesi değil mi sizce de 🙂

 

5- Zeo Agency

 

 

 

 

 

 

 

Zeo’nun gerçekleştirdiği DigitalZone ve DigitalZone Meetups’ın konuşmacılarını ve yaptıkları sunumları dinleyebileceğiniz bir podcast kanalı ile devam edelim. SEO konusuna ilginiz varsa, öğrenme aşamasında iseniz ya da bir SEO profesyoneli iseniz faydalanabileceğiniz bir mecra olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Arama Motoru Optimizasyonu’nu hem global hem Türk konuşmacıların katkıları ile, zaman zaman e-ticaret, wordpress ve machine learning gibi dikeyleri de dahil ederek aktarmaları, konuya ilgi duyanların kaliteli ve “uygulayabilecekleri” bilgiler edinmelerini sağlıyor. 2019’da dijital pazarlamanın temeline oturan, 2020’de etkisi daha da artacak olan SEO’yu dikkate alanların takip etmesini öneririz. Şimdilik kanalda en son 2018’in etkinlik yayınları mevcut fakat önümüzdeki süreçte güncel podcast’ler ekleyeceklerini umuyoruz.

 

6- Sıfır

 

 

 

 

 

 

Kadir Köymen’in gerçekleştirdiği canlı yayınlardan kesitleri ve girişimcilik ekosistemine dair deneyimlerini aktardığı podcastleri yayınladığı bireysel kanalı Sıfır’ın mottosu “Ülke ve para oyununda kaybetmek istemeyenlere taktikler”. Bugüne dek bizlere oldukça ilham verici içerikler üreten ve hikaye anlatıcılığı ile öne çıkan Kadir Köymen’in en güncel kanalı Sıfır; girişimcilik, inovasyon ve kişisel gelişim konularında zinde kalmak için takip edilmeye değer.

 

7- Caps Lock

 

 

 

 

 

 

 

Umut Yaka ve Erdem Şentunalı’nın ürettiği yayınlarda her hafta farklı sektör ve şirketlerden liderler ağırlanıyor. İlham verici hikayeler, dijital dönüşüm, girişimcilik, yatırım süreçleri, dijital içerik üretimi gibi, ekosistemimize dair çok sayıda önemli konunun konuşulduğu bu kanalın yayın hayatının daim olması, ekip olarak temennimiz.

 

8- Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

 

 

 

 

 

 

 

İnanç Ayar’ın, dinleyiciye ilk 10 bölümü art arda tüketmesini önerdiği, ardından gelen bölümlerin ise karışık ilerlediği podcast serisi Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik, isminden de anlaşılacağı gibi girişimciliği tüm hayatına adapte etmiş ve bir yaşam biçimi olarak benimsemiş kişilerin dilinden aktarılan, “hayal etme” ve “başlama” adımlarını harmanlayan oldukça kaliteli bir podcast kanalı.

 

9- Farfara Pazarlama

 

 

 

 

 

 

 

FutureBright Group tarafından hazırlanan Farfara Pazarlama’da sadece pazarlama dünyasından konular yok. Pazarlama çıkış noktasından hareketle ekonomi, sosyoloji, girişimcilik, blockchain, nörobilim, çocuk gelişimi ve toplumsal cinsiyet gibi, oldukça zengin bir konu skalası mevcut. Kaan Varnalı, Melis Alphan, Evrim Kuran gibi isimleri konuk alan bu podcast kanalı; pazarlama dünyasını diğer disiplinlerle harmanlayarak takip etmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

 

10- EntreCom

 

 

 

 

 

 

 

Yayın hayatına başlayalı uzun süre olmamakla birlikte, girişimcilik ekosistemine dair hızlandırma programları, kuluçka merkezleri, MVP, fonlama, girişimcilik danışmanlığı gibi niş konuları aktaran kaliteli bir akışa sahip EntreCom kısa sürede büyüyecek gibi. Enis Erdem Yurdatapan ve Aytunç Uysal hazırlayıp sunduğu yayına ekosistemden konuklar da dahil oluyor.

 

BONUS: Dijital Pusula

 

 

 

 

 

 

 

Bizsiz bir podcast listesi düşünemiyoruz artık takdir edersiniz ki 🙂 Netvent ekibinin 2 sezondur her hafta düzenli olarak yayınladığı podcast serisi Dijital Pusula’nın ana odağı dijital pazarlama dünyası olmakla birlikte; ekip konunun tüm alt katmanlarını analitik ve eleştirel bir bakış açısı ile yorumlayarak ilerliyor. Tüketici alışkanlıkları, girişimcilik, yükselen teknolojiler, mobil pazarlama, SEO, içerik pazarlaması, markalaşma, dijitalde satış döngüsü gibi birçok konuyu derinlemesine inceleyen ve bugüne dek Onedio, UX Minimal gibi şirket ve komünitelerden konuklar alan Dijital Pusula, kısa bir süre önce aynı kanalda Haftalık Dijital Gündem yayınlarına da başladı.

 

2019 sektörel podcast deneyimlerimiz bunlardı. 2020’de ise dijital pazarlama podcastlerinin nitelik ve nicelik olarak artmasını umuyoruz. Sizlerin de “mutlaka dinlenmeli” dediğiniz sektörel yayınlar varsa yorumdan bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca haftalık olarak gönderdiğimiz ve oldukça kaliteli & güncel içeriklerle, haberler ve podcastlerle kuşattığımız eBülten’imize abone olabilirsiniz.

 

Sevgiyle.

No Comments

Yorum Yap