Dijital Pazalamanın Geleceğine Dair 7 Öngörü

Pazarlama stratejinizi planlamanın en iyi yolu geleceği görmekten geçer. Bu durum, gerçekleşmesi muhtemel kullanıcı ve dijital dünyadaki eğilimleri öngörerek sürdürülebilir bir strateji oluşturmanıza olanak tanır. İşte tam da bu yüzden, sektörünüzdeki rekabetinizi korumak için, pazarlama yatırımlarınızı yeniden değerlendirmeniz gerekmektedir. İşte bugünün verilerinden yola çıkarak dijital pazarlamanın geleceğine dair 7 öngörü:

1. PAZARLAMA HARCAMALARINDA ARTIŞ

2020’ye gelindiğinde, ABD’deki dijital pazarlama harcaması 120 milyar dolara yaklaşacak. Bunu daha iyi kavramak için, geleneksel ve yeni medya karşılaştırıldığında, dijital pazarlama harcamaları toplammedya harcamalarının neredeyse yarısını temsil ediyor.

2. SESLİ ARAMANIN YÜKSELİŞİ

Sesli arama çok yakın gelecekte dijital alana hükmedecek. Duyulabilir içerik pazarının 2020 yılına kadar 20 milyar dolardan fazla olması bekleniyor. Bununla birlikte, aramaların yarısından fazlasının sesli arama olarak gerçekleşmesi muhtemel.

3. KULLANICI YORUMLARININ BÜYÜMEYE ETKİSİ

Kullanıcı yorumları ve incelemelerin SEO ve satış üzerinde nasıl büyük bir etkisi olduğu hakkında hepimiz hemfikiriz, bu etki önümüzdeki yıllarda da artacak gibi gözüküyor. Tüketicilerin yüzde 92’si bir şirketin, ürünün veya hizmetin kalitesi hakkında daha iyi bir fikir edinmek için çevrimiçi incelemeleri okuyor ve yüzde 90’ı olumlu satın alma işlemlerinin nihai satın alma kararında etkili olduğunu söylüyor.

Ek olarak, olumlu yorumlar bir işletme üzerinde somut bir etkiye sahip. Sadece bir yıldız ile dijital platformlardaki puanınızı iyileştirmek, gelirinizin yüzde 5 ila 9 arasında artmasına neden oluyor.Yorumlar en çok da sağlık hizmetlerinde önemlidir. Örneğin, hastaların yüzde 62’si yeni bir doktor bulmak için karar verme süreçlerinde yorumları ve tavsiyeleri ilk başvuru kaynağı olarak kullanıyor.

 

 

4. DAHA FAZLA VE İYİLEŞTİRİLMİŞ GÖRÜNTÜLÜ REKLAMLAR

İşletmeler, erişimlerini artırmak için görüntülü reklamlara giderek daha fazla yatırım yapıyor. Günümüzde, görüntülü reklam harcamaları yalnızca şirket başına ortalama 8,872 ABD dolarıydı. 2021 yılına kadar bunun 10,820 dolara yükselmesi bekleniyor. Kullanıcılarla daha iyi etkileşim kurmak içinreklamlar daha özelleştirilmiş ve etkileşime açık olması öngörülüyor.

 

 

5. SOSYAL MEDYA REKLAMLARI HÜKÜM SÜRECEK

Sosyal medya reklamlarının gelecekte tüm diğer mecralardan daha fazla tercih edileceği apaçıkortada. Sosyal medyanın en büyük varlığı kullanıcı verileri ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriktir. Yüksek oranda hedefli reklamlama kullanımı sosyal medya reklamlarının, gelecekte dijital pazarlamaya hükmedeceğinin bir göstergesi.

 

 

6. VİDEO İÇERİK HARCAMALARI 2 KATINA ÇIKACAK

Geçen haftaki yazımda dijital pazarlamada video içeriğin gelecekteki öneminden bahsetmiştim. Konu dijital pazarlamanın geleceği olunca video içeriklerin önemi oldukça fazla. Günümüzdeki trendler incelendiğinde 2021 yılına kadar, dijital video harcamalarının gitgide artarak iki katına çıkmasıbekleniyor.

 

 

7. DAHA FAZLA EMOJİ!

Erkeklerin dörtte üçü ve kadınların yüzde 84’ü duygularını emojiler yoluyla kelimelerden daha iyiifade edebildiklerini söylüyor. Kullanıcıların kendilerini nasıl hissettiklerini daha iyi ifade etmelerini sağlayan yeni emojiler de dahil olmak üzere daha fazla emojinin hayatımıza girmesi bekleniyor. 🙃

No Comments

Yorum Yap