Dijital Pazarlamacıların Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap

 

Sektörel kitapları okumak, kimi zaman kitap kurdu insanlar için bile zor olabilir. Akıcılık, hikaye ve kullanılan dil noktasında bizlere istediğimizi verip veremeyeceği ile ilgili ön yargılı olabildiğimiz kitaplardır iş kitapları. Mesleki anlamda kendimizi geliştirmek için okumayı bir sorumluluk olarak gördüğümüz bu kitaplardan keyif alma konusu her zaman bir muammadır 🙂 Bense bugün sizlere, okunması keyifli, akıcı ve hayatınızda önemli bir iz bırakacak iş kitaplarından bahsedeceğim. Yaptığımız iş, yani dijital pazarlama diğer sektörlere göre daha dinamik ve eğlenceli olarak tanımlanabileceği için; önereceğim kitapları sıkılmadan okuyabileceğinize ve mesleki bilginize, bakış açınıza artı değer katabileceğinize inanıyorum.

 

1- Sosyal Medya Sanatı – Guy Kawasaki

Halihazırda sektörün içinde olan ve aktif olarak sosyal medya & içerik yönetimi ile ilgilenenlerin pek yeni bir şey öğrenebileceğini düşünmediğim bir kitap olmasıyla birlikte, bu sektörde yeniyseniz ve temel terminolojiyi öğrenmek, “Bu işler nasıl oluyormuş?” sorunuza cevap bulmak istiyorsanız kaliteli başlangıç kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim. Kitap sayesinde sosyal medyanın dinamiklerini, sosyal medya kanallarında bir marka ya da birey olarak nasıl var olmanız, etkileşim kurmanız ve içerik üretmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Aynı zamanda bu içerikleri nasıl daha geniş kitlelere yayabileceğinizin ipuçlarını da elde edeceksiniz.

 

2- İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

Yeni nesil pazarlama anlayışında, tüm çalışanlar birer satışçıdır. Satış yapmak sadece satış ekibinin işi olmaktan çıkmışken, tüm ekip üyelerinin satış yeteneklerini geliştirme zorunluluğu da kaçınılmaz hale gelir. Satışın temelinde ise aslında tüm iletişimlerde olduğu gibi empati ve ikna yatar. İknanın Psikolojisi sayesinde, karşınızdakini ürününüzü & hizmetinizi satın almaya nasıl ikna edeceğinizin inceliklerini öğrenirken; bir yandan tüm dijital pazarlama kampanyalarınızda kullanabileceğiniz sosyolojik temelli ikna ilkelerini içselleştireceksiniz.

 

 

3- Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri – Erdoğan Koç

Üniversitelerde İşletme ve Pazarlama bölümlerinin de sıkça başvurduğu bir kitaptan bahsedeceğim sizlere. Doğrudan dijital pazarlama alanını kapsamasa da bu kitap 1200’ün üzerinde vaka çalışması ve örnekler sunarak markaların tüketici davranışlarından nasıl etkilendiğini, tüketici davranışlarının nasıl ele alınması gerektiğini anlatıyor. Tüm pazarlama öğretilerinin tüketici davranışı zemini üzerine kurulduğunu göz önünde bulundurursak, dijital pazarlama faaliyetlerinizde buradan elde ettiğiniz bilgi ve bakış açısını sıkça kullanmanız kaçınılmaz.

 

Benim bu kitabı okurken kafamda binlerce şimşek çaktığını, hayal dünyamın, insanı ve insanın tüketim güdülerini anlama yetkinliğimin geliştiğini, dolayısıyla kitabın bana çok büyük bir keyif verdiğini de söylemem gerek.

 

 

4- Outliers (Çizginin Dışındakiler): Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

 Outliers insana kendi potansiyelini en yüksek seviyede nasıl kullanabileceği ile ilgili ciddi bir içgörü sağlıyor. Bunu yapmak adına ortaya koyduğu en önemli argüman ise bugüne kadar büyük başarılar elde etmiş kişilerin alışılmadık bir düzende ilerlemiş hayatları. Gladwell, Outliers’da bizlere “Başarının Hikayesi”ni anlatıyor. Dümdüz bir mantıkla başarı kavramına baktığımızda, genellikle aklımızda hırs, zeka ve azim canlansa da bazı insanların neden daha başarılı olduğunu anlamak için onların çevrelerine, ailelerine, hatta doğum yerlerine ve tarihlerine bakmamız gerekebileceğini ve bunun nedenlerini anlatan bu değerli kitap, sizi “Çizginin dışına” taşımaya aday.

 

 

5- Görme Biçimleri – John Berger

Henüz benim de okuma fırsatımın olmadığı bu kitap, klasikleşmiş bir sanat ve sosyoloji kitabı olarak anılıyor. Pazarlamanın temelinde yer alan yetilerden gözlem gücü ve farklı görme konularında bizleri eğiteceğini düşündüğüm güçlü bir kitap olan Görme Biçimleri, en yakın zamanda okumak üzere listemde yer alıyor 🙂

 

6- Nöro Marketing – Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak!

Pazarlamanın nörobilimden faydalanıyor olması artık pek de yeni bir konu değil. Büyük markalardan Startup’lara kadar birçok şirket nöromarketing konusunda araştırmalar yapıyor ya da yapılan araştırmaları pazarlama stratejilerine uygulamaya çalışıyor. Hal böyleyken bu alanda yazılmış güçlü birkaç kitabı okuma listenize almanızı ve bu konuda daha derin bir bilgiye sahip olmanızı şiddetle öneririm. Bunlardan birisi de “Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak!”.

 

7- Dijital Pazarlama Stratejileri 2019 – Koray Odabaşı

Dijital pazarlama, çok keskin kurallara sahip olamayacak kadar dinamik, özgür, markalar ve şirketlerle aynı ölçüde kullanıcıların da söz sahibi olduğu bir ekosistem. Fakat tüm çalışma alanları gibi dijital pazarlamanın da uygulayıcılarına yol gösterecek içeriklere, başucu kitaplarına ihtiyacı var. Koray Odabaşı’nın kitabı da dijital pazarlamacılara yol gösteren ve bu alanda başarılı olabilmek adına yapılması gerekenleri listeleyen özel bir kitap.

 

 

8- Pazarlama 4.0 (Gelenekselden Dijitale Geçiş) – Philip Kotler

 

Kotler’in kitapları da pazarlama denildiğinde ilk başvurulan kitaplar arasındadır. Geleneksel pazarlamanın temel taşlarını oluşturan gurulardan olan ve öğretileri ile pazarlamanın birçok alt dalına yön veren Kotler, dijitalleşen dünyada pazarlamanın evrimine kayıtsız kalamayarak, Gelenekselden Dijitale Geçiş kitabını kaleme almıştır. Pazarlamacıları teorik anlamda besleyecek güçlü bir başlangıç noktası olan bu kitabı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim

 

9- Taşlar Yerinden Oynarken-Dijital Pazarlamanın Kuralları – Fatoş Karahasan

Henüz okumadığım fakat dijital pazarlamacıların mutlaka okuması gerektiğine birçok yerde rastladığım bir diğer kitaba geldik. Kitap, yazarının deyimiyle “Değişimin ruhunu ortaya koyabilmek ve ülkemizin dijital dönüşümüne katkıda bulunabilmek” amacıyla yazılmış. Kitaba aynı zamanda sektörden pek çok değerli isim yazılarıyla katkıda bulunmuş.

 

 

10- Dijital Pazarlama Temelleri – Emre Gökşin

Yine bir Türk yazarın, oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm bir kitabı ile sonlandırmak istiyorum yazımı. Neredeyse her meslek dalının dijital bir izdüşümünün olduğu günümüzde, işinize katma değer sağlamak için dijital pazarlamayı doğru anlamanız gerekecektir. Bu kitap dijital pazarlama kavramını ve meslek gruplarına yansımalarını özümsemek için biçilmiş kaftan.

 

 

Hızlı erişmek isteyen okurlar için yukarıda bahsettiğim kitapların listesini aşağıda tekrar veriyorum. İşte Dijital Pazarlamacıların Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap:

 

1- Sosyal Medya Sanatı – Guy Kawasaki

2- İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

3- Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri – Erdoğan Koç

4- Outliers (Çizginin Dışındakiler): Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

5- Görme Biçimleri – John Berger

6- Nöro Marketing – Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak!

7- Dijital Pazarlama Stratejileri 2019 – Koray Odabaşı

8- Pazarlama 4.0 (Gelenekselden Dijitale Geçiş) – Philip Kotler

9- Taşlar Yerinden Oynarken-Dijital Pazarlamanın Kuralları – Fatoş Karahasan

10- Dijital Pazarlama Temelleri – Emre Gökşin

 

Yine keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz benzer bir içeriğimiz olan Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap yazımızı da buraya bırakıyorum. Siz bunlar arasından hangilerini okudunuz ya da okuma planınıza aldınız? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Sevgiyle.

2 Comments
  • Ayça E.
  • 24 Ekim 2019
  Yanıtla

  İlgiyle takip ediyorum Hülya Hanım yazılarınızı:)

   • Hülya Ö.
   • 24 Ekim 2019
   Yanıtla

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂

Yorum Yap