Siyasi Pazarlama Nedir?

siyasi pazarlama-nedir

Politik diğer adıyla siyasi pazarlama, bir siyasi partinin veyahut siyasi kimliği bulunan bir kişinin ulaşmak istediği hedefler ışığında uygulanan modern pazarlama stratejileridir. İlgili kişi veya tüzel kişinin (siyasi parti) siyasi görüşünün kamuoyunda yankı uyandırması, güven kazanması, modern pazarlamanın amaçlarından biri olan marka güveni (brand trust) kazanması için yapılan ve bu sayede hedef olan iktidarda kalma veya iktidar olma çabasının karşılığını almasına yarayan her türlü reklam, PR, propoganda çalışmasını politik iletişim çalışmaları arasında gösterebiliriz.

Siyasi Pazarlamada Değişen Dinamikler

Siyasi Pazarlama sürekli değişen, gelişen ve sadece siyasi partilerin ve siyasi kimliklerin yapılarına, vizyonlarına, misyonlarına göre değil seçmenlerin de değişen yapılarına göre düzenlenmesi gereken bir yapıdadır. Z kuşağından etkileşim almak adına markaların kurumsal kimliklerini bir kenara bıraktığı gibi ki, bu değişimden ekip arkadaşım Sema ile podcastimizde bahsettik, siyasi pazarlamada hedefe ulaşmak için de özellikle Instagram, TikTok ve growth-hacking için Twitter platformları öne çıkmaktadır. Sonuç olarak siyasi pazarlamanın değişen dinamiklerinin sebebi elde edilmek istenen potansiyel müşteri (lead) olarak da görebileceğimiz oy potansiyelinin yüksek olduğu kitlelerde bu potansiyelin maksimize edilmesidir. Bahsedilen kitlenin sosyal medya, PR, geleneksel pazarlama gibi araçlara verdiği tepkiler ise her geçen ay bazında dahi değiştiği göz önünde bulundurularak sürekli biçimde kamuoyu araştırması yapılmalı ve bu süreç titizlikle izlenmelidir. 2021 yılında başarılı olan bir siyasi kampanyanın 2022 yılında gündemlerin de değişimiyle beraber başarılı olma olasılığı her geçen gün düşmektedir.

Politik Pazarlamada Sosyal Medya

Geçmişte geleneksel pazarlama faaliyetlerinin ön planda olduğu siyasi pazarlamanın yeni dünyası, yeni normali hiç kuşkusuz sosyal medya platformlarıdır. Peki neden seçmenler sosyal medyadan etkileniyor dediğimizde ise oy potansiyelinin yüksek olduğu gençler (Z kuşağı) akıllara geliyor. Sadece gençler de değil İstanbul, Ankara gibi yüksek nüfuslu illerin en işlek caddelerinde bulunan billboardların önünden geçerken telefonlarındaki sosyal medya platformlarında gördükleri reklamla etkileşime giren kitlelerin çoğaldığı bir zamada geleneksel pazarlama araçlarının görüntülenmesinden daha fazla erişim etkileşim alan sosyal medyada yer almak artık bir şart. En önemlisi ise sosyal medyada durumu iki yönlü izleyebilmek. Siyasi partilerin Instagram hesaplarında paylaştıkları içeriklerin yorum kısımlarında hem olumlu hem olumsuz birçok eleştiri yer alıyor. Bu sayede kamuoyunun nabzını tutmayı da sağlayabilen en önemli araçlardan.

Yeni Normal: Instagram Reels, TikTok ve Etkin Twitter Kullanımı

Siyasi partilerin genç kitleye ulaşabilmesi için aktif kullanması gereken platformlar: Instagram, TikTok ve Twitter’dır. Her bir platformun dinamiklerinin birbirinden farklı olduğu göz önüne alınmalı ve sosyal medya paylaşımlarında hedeflenen kitleler ve iletilmek istenen mesajlar segmente edilerek platform bazında farklılaştırılmalıdır. Örnek olarak yeni oy kullanacak gençlerin etkileşime geçtiği en önemli platformlar TikTok ve Instagram’dır. Bir belediye başkan adayı veya milletvekili adayı vizyonunu, misyonunu ve bu hedeflemedeki propogandasını Reels – TikTok müzikleriyle harmanlayarak yayınladığında statik görselli bir Facebook gönderisinden yüzlerce kat daha fazla erişim – etkileşim alabilmektedir. Bir örnek vermemiz gerekirse Ankara merkezli bir ajans olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Instagram hesabını incelediğimizde bir Reels videosu dikkatimizi çekti. Video toplamda 4.4 milyon izlenme almış ve 311 bin kişinin beğendiği, 4.268 kişinin yorum yaptığı görülüyor. İlgili veriler ışığında şunu söyleyebiliriz ki, statik görsellerle Facebook ve Instagram akışlarında tabii ki paylaşımlar yapılmalıdır. Ancak Reels ve TikTok videolarının erişim ve etkileşimlerini alarak oy potansiyellerinin maksimizasyonu çok daha verimli olacaktır.

Diğer bir yandan etkin Twitter kullanımı sayesinde hızlı bir büyüme senaryosu izlenebilir. Netflix Türkiye Twitter hesabını incelediğimizde örnek bir ekran görüntüsünü sizlerle paylaşmak isterim:

Fiyat politikası değişimleri nedeniyle eleştiri alan Netflix Türkiye Twitter hesabı zamla ilgili tweet atan kullanıcılara şeffaflıkla cevap vermiştir. Siyasi partiler ve siyasi kimliği bulunan kişilerin de şeffaflık için ve direkt olarak kişilerle birebir iletişimler kurarak kamuoyunun güvenini kazanmak için Twitter’ı etkin ve şeffaf şekilde kullanmaları son derece önemlidir. 

Siyasi Pazarlama için sosyal medyanın önemi oldukça yüksek ve her geçen gün artmaktadır. Bu süreçte kişilerin akıllarına gelen en önemli soru işareti olan dijital dünyadaki gizlilik ile ilgili Enes’in blog yazısını okuyarak soru işaretlerinizi giderebilir ve siyasi pazarlamada etkin bir sosyal medya, içerik ve reklam yönetimi sağlamak adına bizlerden destek alabilirsiniz. 

No Comments

Yorum Yap