Doğru Hedefe Uygun Maliyet : E-Mail Marketing

Doğru Hedefe Uygun Maliyet - E-Mail Marketing-01 (1)

 

E-mail pazarlama, elektronik postanın aktif olarak kullanıldığı ve hedef kitlelere doğrudan ulaşmanın etkin yolu olarak kullanılan bir pazarlama şeklidir. Geniş kapsamda hem potansiyel müşteriye hem de mevcut müşteriye doğrudan gönderilen tüm e-mailler e-mail pazarlama olarak da adlandırılabilir.

E-mail pazarlamayı mevcut olarak şu şekillerde de değerlendirebiliriz;

-Mevcut müşterilerin müşteri memnuniyetlerini en üst düzeyde tutmak ve onları daimi müşteri pozisyonunda tutmak

-Daimi müşterilerin satın alma alışkanlıklarını hatırlatmak

-Potansiyel müşterileri kazanmaya yönelik gönderiler olarak düşünebiliriz.

 

 

E-mail pazarlamanın bize kazandırdığı Avantajlar nelerdir?

-En başta şirket açısından düşünecek olursak ulaştırmak istenen tüm mesajlarımızı belirlenmiş kitlelerimize düşük maliyette iletebiliriz. Doğrudan pazarlama araçlarından en düşük maliyetli çalışmadır.

-Yapılan yatırımın geri dönüşünü kesin olarak takip edebiliriz. Online pazarlama araçları arasında arama motorlarının ardından ikinci sırada yer alır.

-E-mail müşteriyle bağlantı açısından anında kullanıcıya ulaştırılır ve tüketicilerin %27’si, favori markalarının E-mail ile Pazarlama’ya daha fazla kaynak ayırmasını istiyor.

-Takip edilmesi basittir. Kimler tarafından okunduğu, kimlerin istenilen aksiyona ulaştığını görebiliriz. Bu şekilde alınan bilgilerle farklı gruplara farklı mesajlar gönderilebilir.

-Otomatik gönderilerle maliyetsiz tekrar satın almalar sağlanabilir.

-Günümüzde internet kullanıcıların çoğu maillerini kontrol etmektedir.

*2014′ te 3.8 milyar e-mail hesabı aktifti.

*2016’da bu rakama 4.3 milyara çıkacak.

-Online pazarlama ürünleri arasında geri dönüşlerine bakıldığında en başarılı araçtır.

-Ve en önemlisi kağıtsız kalemsiz masrafsızdır. Doğa dostudur (Green marketing)

Firmaların %53’ü, yıl içerisinde mevcut E-mail ile Pazarlama bütçesini arttırmayı planlıyor.

 

24526

E-mail pazarlamanın Dezavantajları da vardır?

Çoğu firmalar kendi veri tabanlarını kullansa da, bazı firmalar satın aldıkları veya çeşitli yollardan elde ettikleri spam adında gönderimler yapmaktadır.

Bu gönderiler E-mail pazarlama kavramını da zan altında bırakmaktadır. O yüzden bu iki gönderiyi ayırt etmek kullanıcı açısından endişeli bir yoldur. Spam gönderilerin yoğunluğu artması sebebiyle spam filtrelerini kullanıcılar zorunlu halde kullanmaktadırlar. Spam gönderileri engellemenin en iyi yollarından bir tanesi HubSpot ve Act-On gibi pazarlama otomasyonlarının E-Mail araçlarını kullanmaktır. Spam’dan kurtulmak ve daha fazla bilgi için tıklayın.
235236263
E-mail Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

1) E-bülten Oluşturma

Oluşturulan şablonlardan birini seçerek kendi hesabınızda bu şablonu kullanın. Tek bir şablon hem büyük ekran formatında hem de tablet ve cep telefonu ekran formatında uyumluluk sabit bir düzeninizi gösterecektir.

2) E-bülten Gönderimi

Bir hedef gruba e-bülten gönderme veya otomatik yanıtlayıcı aracıyla post etmeniz için, doğru mesajı doğru kişiye doğru zamanda toplu mail göndermeniz gerekmektedir.

3) Sonuçları İzleyiniz

Mesajınızı kimin açtığı, tıkladığı ve paylaştığını görmek için raporlara bakabilirsiniz. Mesajı kimin, nerede, ne zaman açtığını ve hangi cihazı kullandığını görebilirsiniz.

 

[hs_action id=”2685″]

No Comments

Yorum Yap