Maillerinizin Açılma ve Tıklanma Oranını Arttıracak 10 İpucu

E-posta, var olan ve potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçmek için en ekonomik ve etkili yollarından biri, ancak alıcılar e-postalarınızı görmezse ya da yapmalarını istediğiniz davranışta bulunmuyorsa o kadar emek anlamını yitiriyor. Bu sebeple bu yazımızda e-posta açılma oranınızı ve tıklanma oranınızı arttıracak beşer önerimiz var.

 

E-posta Açılma Oranını Arttıracak 5 Öneri:

1. Başlama noktanız kesinlikle kullanıcıların izni olmalı. Temmuz 2015’te Resmî Gazete’de yayınlanan Elektronik Ticareti Düzenleme Kanununa göre şirketlerin izin almadıkları mail adresine gönderim yapmaları yasak. Ancak günlük hayatta tüm firmalar buna uyum göstermiyor, yasal yaptırımının yanı sıra izinsiz mail atmak gönderici puanınızın düşmesine sebep olur, maillerinizin spam klasörüne düşme riskini arttırır ve istenmeyen mailler olduklarından okunma oranlarının düşük olması ile sonuçlanır.

 

 

2. Başlığın önemini yabana atmayın. Litmus’un yaptığı bir araştırmadaki katılımcıların %34’ü mail başlığının en önemli öge olduğunu belirtti. Bu sebeple insanlarda merak uyandıracak bir başlık seçmeniz, bir soru sormanız, emoji kullanmanız veya kısa bir başlık seçmeniz önerilir.

 

 

3. Rakiplerinizin ne yaptığını kontrol etmeyi unutmayın. Rakip olarak gördüğünüz bir firmanın bültenine abone olarak kolayca yapacağınız bu hamle ile sizi ileriye taşıyacak ve ilham alacağınız içerikler görmenin yanı sıra bulunduğunuz endüstride geride kalma riskini de azaltmış olursunuz.

 

 

4. Gönderici isminin önemini hafife almayın. Yine Litmus’un yaptığı bir araştırmada katılımcıların %42’si maili açıp açmama kararını alırken gönderen ismine göre karar verdiğini belirtti. Eğer tanınmış bir markaya sahipseniz gönderici adı olarak marka adını kullanabilirsiniz, ama genelde daha kişisel bir yaklaşım daha iyi sonuçlar doğurur. Gönderici adı olarak çalışanlarınızdan birinin ismini ve firmanın ismini kullanabilirsiniz, HubSpot yaptığı bir araştırmada kullanıcı adı olarak ‘Maggie Georgieva, HubSpot’ yazdığında ‘HubSpot’ yazan maillere kıyasla açılma oranlarının daha fazla olduğunu açıkladı.

 

 

5. Kişiselleştirin. Günümüz dünyasının en etkili taktiklerden biri olan kişiselleştirme, e-posta pazarlamasında da çok önemli olan bir olgu. Alıcının ismini ve birkaç kişisel detayını eklemeniz, farklı kesimlere farklı içerikler ile ulaşmanız e-posta açılma oranınızı arttıracaktır.

 

 

E-posta Tıklanma Oranını Arttıracak 5 Öneri:

1. Harekete geçirici mesajı iyi hazırlayın. Belki de tıklanma oranı için en önemli öge olan harekete geçirici mesaj ‘hemen başvur, şimdi üye ol, ücretsiz deneyin’ gibi kullanıcıların istenilen eylemi yapmaları için verilen mesajlardır. Kullanıcıların kafasını karıştırmaması için tek bir harekete geçirici mesaj yazmalı, alıcıların merakını uyandıracak ya da acele etmelerini hatırlatacak mesaj vermeli ve mailin başına mı sonuna mı eklendiğinde daha etkili olduğunu test ederek ilerlemelisiniz.

 

 

2. Mobil uyumlu tasarımlar yapın. Techrunch’ta yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Gmail kullanıcılarının %75’i e-postalarına mobil cihazlardan bakıyor. Gmail kullanıcılarının dünyada 1 milyar civarında olduğunu düşünürsek, mobil uyumun hafife alınmaması gereken bir konu olduğuna kanaat getirebiliriz.

 

 

3. Formata dikkat edin. Tek sütun ya da iki sütun, arkadaşça ya da resmi tasarım, hangi bilgilerin daha görünür olduğu, mailinizin tıklanma oranını etkileyen önemli ögeleri oluşturur. Bu sebeple A/B testi yaparak hangi seçeneğin daha başarılı olduğunu öğrenip onunla devam edebilirsiniz.

 

 

4. Sosyal medya hesaplarınızı unutmayın. E-posta pazarlamanızın diğer pazarlama araçlarından ayrı tutulacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, yaptığınız içerik pazarlaması, sosyal medya paylaşımlarınız ve diğer her şey kullanıcının gözünde beraber değerlendirilir. Sosyal medya hesaplarınız, tüm kanallardaki toplam değerinizi gösterdiğinden ve güven inşa etmenize yardımcı olduğundan, hesaplarınızı maile eklemeyi unutmayın.

 

 

5. Kanıtlar öne sürün. Müşterilerle ilişkilerde güven en önemli konulardan birisi, bunu kazanmanın en etkili yollarından biri de gerçek kişilerinin görüşlerini kullanmak. İnsanların markaların söylediklerindense etraflarındaki insanların düşüncelerine çok daha fazla güvendiklerini duymuşsunuzdur, bunu e-posta pazarlamanıza eklemenin yolu ise müşteri yorumları, ürün incelemeleri, basın haberleri ve takipçi sayısı gibi sosyal kanıtları sunmaktan geçiyor.

 

E-posta pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz abone sayınızı arttırmak için neler yapabileceğiniz ile alakalı blog yazımızı okuyabilirsiniz. 😊

No Comments

Yorum Yap