Dribbble Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Davetiye Bulurum?

22.10.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Herkese selamlar!

Nasılsınız? Keyifler yerindedir umarım. Bugün sizlere o meşhur Dribbble’dan bahsedeceğim. Birçok tasarımcının ilham kaynağı olan ve sektörde isminin duyulması için imkan sağlayan web sitesi.

Peki nedir bu Dribbble hocam? Bize biraz ondan bahset dediğinizi duyar gibiyim. O zaman bahsedelim:

Dribbble Nedir?

Dribbble, tasarımcıların çalışmalarını paylaşabildikleri, tasarımcılar arası fikir paylaşımı için 2009 yılında Rich Thornett ve Dan Cederholm tarafından kurulmuş bir web sitesidir.

Bu sitede 3 çeşit üyelik tipi var. Kendinize bir tasarımcı arıyorsanız “I’m here to hire designers.” seçeneğini seçerek  üye olabilirsiniz. Eğer bir tasarımcıysanız ve tasarımlarınızı yüklemek istiyorsanız “I’m here to share my design work” seçeneğini seçerek üye olabilirsiniz. Ben sadece ilham almak istiyorum diyorsanız da “I’m here for inspiration” seçeneğini seçerek üye olabilirsiniz.

Tasarımcı olarak üye olduğunuzda sistem sizi bir Prospect (muhtemel oyuncu) yapar. Peki Prospect nedir? Dribbble’ın bu kadar ünlü ve kaliteli olmasının başlıca sebepleri var. Davetiye sistemi ile çalışıyor. Herkes istediği gibi tasarım yükleyemiyor. Önce bir başkasının sizin portfolyonuzu incelemesi ve Dribbble için yeterli olup olmadığınıza bakması lazım. Bu şekilde içerik kalitesini de arttırmış oluyoruz. Yazının sonunda sizi 2 adet davetiye karşılıyor olacak. Verecek olduğum mail adresine portfolyolarınızı yollayabilirsiniz.

Tasarımcılar neden Behance değilde Dribbble’ı daha aktif kullanıyor peki? Cevabı çok basit. Dribbble, Behance gibi proje sistemiyle çalışmıyor. Daha çok shot dediğimiz, insanların 800×600 pixel boyutunda yüklediği günlük tasarımlar oluyor.

Dribbble’ın güzel özelliklerinden bahsedelim haydi. Bunların başında benim için ‘save’ özelliği geliyor. Beğendiğiniz tasarımlara daha sonra dönüp bakmak için kategori şeklinde oluşturduğunuz tablolara kaydedebilirsiniz.

 

Sitede herhangi bir tasarım gördünüz ve bunu redesign yapmak istediniz. Rebound özelliği sayesinde bu yapmış olduğunuz çalışmayı beğendiğiniz tasarımın tasarımcısıyla paylaşabiliyorsunuz.

 

Eğer aklınızda Dribbble hakkında sorular varsa yorumlarda sormaktan kesinlikle çekinmeyin, yazımıza yorum yapmanız yeterli. 🙂

3 Comments
  • merve
  • 11 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Dribble da paylaşımı nasıl silebilirim?

  • Turab
  • 25 Şubat 2020
  Yanıtla

  Merhaba davetiye verildimi?

  • salih
  • 24 Şubat 2019
  Yanıtla

  merhaba, davetiye verildi mi?

Yorum Yap