2022 Yılının Gözde Tasarım Trendleri

Bu blog yazısı, geleceğin nasıl ilmek ilmek yaratıldığı ve tasarımcılar tarafından nasıl canlandırıldığı sorusunu gündeme getiren, trendlerin anlamlarını ve yaratılan sanatsal içerikleri sebep sonuç ilişkisi ile irdeleyen bir tasarım pratiğidir. Trendlerin şimdiye, sanata, bilime ve gelecek nesillere katkısını; daha genel olarak trendlerin farklı kullanımları hakkında bilgiler sunan blogumuzun devamında sizlere 2022 tasarım trendleri içinden öne çıkanları eşlik edecek.

Son 12 ayda toplumsal olayların, koronavirüsün etkilerinin insan psikolojisinde yaptığı yansımalar; ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğumuzu fark edişimizle birlikte hem pratikte hem de sosyolojik alanda daha dağınık bir hal aldı. Ancak tasarımcılar, bu dağınık evrede yaratılan özgün ve yenilikçi tasarımlarla dinamik bir şekilde yol katetmeye devam etti. Peki, bu yıl tasarım trendlerinde neler göreceğiz? Adobe Stock, 2022 trend tahminlerini açıkladı ve 12 farklı görsel, tasarım ve animasyon trendinden tasarımcılara öncül fikirler sundu:

Adobe Stock’un sunduğu öncül fikirler arasından biz, öne çıkma ihtimali yüksek ve aynı zamanda 2021’de de etkisini gördüğümüz trendleri ele alacağız:
1- Renkli Minimalizm ile Arınma
2- Temel Sanatın Gözdesi Geometrik Şekiller

3- Nostalji ile Zamanda Yolculuk
4- Doğadan İlham Alan, Daha Yeşil Trendi (Natüralizm)
5- Sürrealizm ve Metaverse
6- Toplumsal Çeşitliliğe Vurgu


1- Renkli Minimalizm ile Arınma

Minimal tasarımlar, bilgileri net ve öz bir şekilde göstermenin kesin bir yoludur. Tasarım dünyasının, geçen yılların ardından siyah beyaz fonlara ve minimalizme karşı bakış açısı da biraz değişti. 2022 trendlerinde klasik minimalizmden ziyade baskın olacak renkli minimalizm, pastel ve açık renkli tonları ile ön plana çıkarak modern tasarımlarda doğal güzelliği hedefliyor. Yaratıcı bir tasarım ile modern sanatta patlama yaşatan bu sade trend, günümüz şartlarında kalabalıklardan sıkılıp, tinsel olarak da arınmaya çalıştığımız bu dönemlere adeta bir çözüm getiriyor.


2- Temel Sanatın Baş Tacı Geometrik Şekiller

Tasarımcılar, son yıllarda geometrik şekillerin ön planda olduğu bir tasarım disiplini ile ilerleme gösterdiler. 2022 yılında gördüğümüz tasarımsal ürünlerin bir kısmının geometrik şekillerden alınan destekle ortaya çıkacağı da trend tahminlerinde yer alıyor. Her unsuru oluşturulurken doğadan yardım alınan tasarım alanında, temel sanatın gözde ögesi olan geometrik şekillerin her dönemde, her tasarım disiplinine enjekte olabiliyor olması şaşılacak şey değil tabii ki.

3- Nostalji ile Zamanda Yolculuk

Adobe Stock; geçtiğimiz yıllarda da tasarımcılar arasında fazlaca trend olan, eskiye özlemi vurgulayan retro tasarımların 2022 yılında da ön planda olacağını öngörüyor. Doku, kullanılan unsurlar, verilmek istenen mesaj, tipografi, font, renk skalası ve simgeler; yaratıcı fikirler ile uyum içerisinde harmanlandığında kıyafetlere, mekanlara, posterlere ve nicesine öyle bir işleniyor ki, istediğiniz an yaratım süzgecinden geçen bu retro ürünlerle zamanda yolculuk yapabilir hale geliyorsunuz.

4- Doğadan İlham Alan, Daha Yeşil Trendi (Natüralizm)

Doğa; milattan önce sanatın ortaya çıkışına olanak sağlayan insanların, mağaralara yaptıkları hayvan motifi ve heykellerinde yer bularak insan zihninde bir sanat algısı oluşturmayı başarmış; bunun sonucunda ise sanat ve sanatçılar için her zaman ilham kaynağı olmuştur. “Sanat” kelimesi doğadan, canlılardan ve insanlardan alınan çeşitli parçalarla varolduğu için, bu çevreci akım yüzyıllardır organik grafik tasarım ve doğa tesiri sayesinde çiçekler açan, açtıran bir akım olmuştur.

Şehrin gürültülü ve soğuk ortamı için ideal panzehir, doğadan ilham alan tasarımlardır. Botanik çizimler, toprak tonları ve kullanılan organik malzemeler de bu tasarım trendinin kapsam alanına girer. 2021 yılı gibi 2022 yılının da trend koltuğuna oturan bu çok yönlü disiplin, hemen hemen her tarza ve tekniğe izin verir. Tasarımcılar organik şekiller, dalgalı çizgiler ve elle çizilmiş yazı tiplerini doğanın akışı ile birlikte öyle bir sunar ki; bir tipografiye baktığınızda uçan bir kuşu görebilir, deniz dalgalarının rahatlatıcı sesini duyumsayabilir, usulca teninize çarpan rüzgarı bile hissedebilirsiniz.

İşte bu yüzden Adobe Stock’un Natüralizm’i neden 2022’nin tasarım trendleri içerisinde ele aldığını anlayabiliyoruz. Evlerimizde kaldığımız bir senenin sonrasında doğaya olan ihtiyacımız ve ona sınırlı kavuşuşumuz, Natüralizm’in son iki senedir ön planda olmasının nedeni gibi duruyor.

5- Yeni Nesil Tasarım Trendi: Sürrealizm ve Metaverse

Pandemi dolayısı ile fiziksel dünyada çok fazla yer değiştiremediğimiz, evlerimizden neredeyse hiç çıkamadığımız 2021’in aksine 2022’de, evrenler arası yolculuğun ilk somut adımı atıldı. Bu yeni, sansasyon yaratan dijital evren, diğer adıyla Metaverse, Sürrealizm akımıyla oldukça uyumlu bir ikili gibi duruyor. Sürrealist akım sayesinde sanatçılar, evrene yeni yeni pencerelerden bakmakta; sanata ve bilime birbirinden değerli yatırımlar yapmaktadırlar. Bazen ütopya, bazense distopyalardan oluşan bu akımın, sanal gerçeklik ile birlikte yaşadığı gelişmeleri bu yıl Metaverse sayesinde daha baskın bir şekilde görebileceğiz. Teknoloji gelişirken hattta dijital evrenler inşa edilirken fark ediyoruz ki, insan ve sanat varoldukça; sürrealist akımın senelerce trendlerden düşmeyeceği kaçınılmaz gibi duruyor…


6- Toplumsal Çeşitliliğe Vurgu

Toplumsal bir olay yaşanması; bu olayın sanatı kökünden etkilemesi, hatta sanatın iplerini eline alıp onu yönlendirmesi “etkiye tepki” ilişkisinden doğmaktadır. Black Lives Matter hareketinin ardından “toplumsal çeşitlilik” gibi sosyolojik kavramlar, sanatçılar ve tasarımcılar için yaratım sürecinde daha fazla önem kazandı. Bu evrensel bazda atılım, tasarımcıların kendince ses duyurma yöntemini kalabalık bir eylemden farksız bir şekilde yapmasını sağladı ve topluma bu çeşitliliği kabullendirme aşamalarında önemli rol oynadı. Çeşitlilik ilkesinin başlangıcı, sanat ve tasarım anlayışına da uzun bir soluk getirdi.

Çeşitliliğe olan vurgu ve tüm bu akımların ötesinde Adobe esasında, “dijital ve fiziksel dünyalar arasında bir köprü” oluşturmak isteyen çok sayıda yaratıcı kampanya, proje ve tasarım görmeyi bekliyor. Bu beklenti bize şu anda; keşfedilecek çok fazla yer, çok fazla tasarım, çok fazla trendin olduğunu ve olacağını gösteriyor. Şimdinin trend tahminleri ile günlük hayatımızda karşılaşma ihtimali ve trendlerin hayatımızdaki yansımalarını takip etme aşamaları ise fazlasıyla heyecan verici. Peki sizce gelecekte dijital ve fiziksel evrenlerimizin daha fazla değişip gelişmesinin ardından bizleri ne tarz trendler bekliyor?

KAYNAKÇA

https://www.creativebloq.com/news/adobe-design-trends-2022

http://195.20.96.242:5028/khkdak-xmlui/bitstream/handle/123456789/1355/Ше%25D%5B…%5Dтова-259-261.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://www.youtube.com/watch?v=W2kgT3otQ8Y

No Comments

Yorum Yap