E-Posta Pazarlamasında En Çok Kullanılan 7 Farklı E-posta Çeşidi!

E-posta pazarlaması, bir markanın potansiyel müşterilerine ya da hali hazırda müşterileri arasında yer alan kişilere ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak için kullandığı çeşitli e-postalardır. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu aktif olarak e-posta kullanmakta, hatta bir kişinin birden fazla e-posta adresi bulunmaktadır. Bu nedenle e-posta müşterilerle bağlantı kurmak için en hızlı, en ucuz ve en kolay yollardan biridir. Her gün e-posta kutumuzda karşılaştığımız markalar tarafından dijital pazarlama alanında en çok kullanılan 7 farklı e-posta çeşidini sizler için inceledik.

Hoşgeldiniz / Karşılama Mailleri

Hoşgeldiniz mailleri genellikle kullanıcılar marka ile ilk etkileşimi kurduktan sonra (İlk alışveriş, üyelik kaydı, form doldurma) e-posta kutularına gönderilen maillerdir. Bu mail tipinde dikkat edilmesi gereken nokta gönderilen e-postanın içeriği işlem yapılabilir, bilgilendirici ve açık olmalıdır.

Promosyon Amaçlı Mailler

Promosyon amaçlı e-posta pazarlaması, bir satın alma veya dönüşüme odaklanan bir mesaj içermelidir. Bu e-postalar ya bir koşula bağlı olarak (tetikleme) veya manuel olarak gönderilir. Alıcıları istenen işlemi yapmaya ikna etmek için net bir harekete geçirici mesaj bulunmalıdır.

Sezon / Özel Gün Kampanyası

Mevsimlik olaylar ve özel gün kutlamaları farklı iş sektörleri için farklı fırsatlar sunmaktadır. Birçok marka için, sezona mali yılın büyük ve genellikle ticari olarak en kritik zamanlarıdır. Bu nedenle yürütülen dijital pazarlama kampanyalarında e-posta pazarlamasına yer vermek büyük önem taşır. Mesvim dönelemlerinin yanı sıra dini ve milli bayramlar gibi özel günler, sevgililer günü ve kara cuma kampanyalarında e-posta pazarlaması kullanılabilir.

Koşullu E-postalar / Sepet Terk Mailleri

Tetiklenen e-posta,  kullanıcınızın web sitenizdeki davranışına bağlı olarak gönderilen bir e-posta adresidir. Örneğin e-ticaret mağazasından alışveriş yapmak için bir ürünü sepetine ekleyen bir kullanıcıya eğer alışveriş tamamlanmamışsa hatırlatma mailinin gönderilmesi tetiklenen / koşullu e-postalara iyi bir örnek teşkil eder.

Satış İşlemi Sonrası

Satış işlemi sonrası gönderilen e-postalar genellikle fatura ya da ödeme bilgilerini içerir. Ancak bu mailler ile birlikte müşterilerinizi sosyal medya kanallarınıza yönlendirebilir ya da onlara diğer müşterilerin satın alma alışkanlıklarına bağlı olarak alabilme potansiyellerinin yüksek olduğu diğer ürünlere yönlendirebilirsiniz.

E-Bülten

E-posta ile birlikte gönderilen bültenler, müşterileriniz ve takipçilerinizle aranızdaki sadakati ve bilinirliği artırmanıza yardımcı olur. E-posta bülteniniz, web sitenize, blog yazılarınıza, sosyal medya hesaplarınıza ya da yaklaşmakta olan etkinlik duyurlarınıza yönlendirebilirsiniz. Bu bağlantıları dahil etmek, alıcıları web sitenize geri döndürmeye yardımcı olur ve bu da sitenizin trafiğine pozitif etkide bulunur.

Tekrar Etkileşim Kurmayı Hedefleyen Mailler

Tekrar etkileşim kurmayı hedefleyen mailler çoğunlukla bir dönem markanızla etkileşim kurmuş, mağazanızdan alışveriş yapmış kişilere yöneliktir. Burada amaç kaybettiğiniz ziyaretçi / müşteriyi tekrar mağazanıza yönlendirebilmektedir. Çoğunluka e-ticaret siteleri tarafından kullanılmaktadır.

1 Comment
    • velican
    • 20 Aralık 2018
    Yanıtla

    günümüzde aslında daha da farklı varyasyonları var. bence giderek tek tipe doğru yöneliyoruz ve yönelmesi gerkeiyor, malum minimallik, basitlik sadelik e-mail marketing için de geçerli.

Yorum Yap