Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi Yayında

Seroundtable’da Kelemen Kloboves’un verdiği bilgiler ışığında Google’ın yakın zamanda mobil uyumluluk güncellemesi yayınlayacağı duyurulmuştu. Bugün Webmaster Trend Analisti John Mueller tarafından Twitter’da paylaşılan duyuru ile birlikte Mobil uyumluluk güncellemesinin tamamen yayınlandığı duyuruldu.

11

2016’nın Mart ayında Mobil uyumluluk ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı Google Webmaster Blog’da geçen yıl duyurulan güncellemenin 2016 Mayıs itibariyle tamamen devreye girdiği bu tweet ile resmileşmiş oldu.

Güncelleme ile birlikte mobil uyumluluğu olan siteler bu güncellemeden etkilenmeyecek. Lakin mobil uyumluluğu bulunmayan web siteleri, bu güncelleme sonucunda mobil trafiklerinde çok ciddi düşüşler yaşayacak. Mevcut mobil trafiğinizi takip etmek için Google Analytics hesabınıza giriş yaptıktan ve web mülkünüzü seçtikten sonra Edinme -> Mobil -> Genel Bakış sekmesine tıklayarak trafiğinizi inceleyebilirsiniz.

22

 

Webmaster forum ve bloglarında Mobil güncelleme ile ilgili çok fazla soru sorulmaya başlandı. En çok merak edilenleri cevaplayalım;

Sitem Mobil Uyumlu mu? Dikkat edilmesi gereken teknik detaylar neler?

Google’ın Mobil Uyumluluk test aracı üzerinden sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte Google Pagespeed Insights üzerinden Mobil sekmesine tıklayarak Mobil uyumluluğunuz ile ilgili teknik detayları öğrenebilirsiniz.

Eğer siteniz mobil uyumlu değilse;

  • WordPress, Joomla gibi açık kaynaklı içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız responsive özelliği sağlayan eklentileri kullanabilirsiniz.
  • Siteniz hazır kod blokları kullanılarak ya da özgün bir şekilde kodlandıysa responsive tasarım özelliği sağlayabilirsiniz. Yönergeler için tıklayın.

Güncelleme sonrasında neler yapmam gerekiyor?

Eğer siteniz mobil uyumlu ise bu güncellemeden şuanda olumsuz etkilenmeyeceksiniz. İlerleyen aylarda sadece mobili etkileyen link ve içerik gibi konuları alan güncellemelerle karşılaşabiliriz. Güncelleme sonrasında siteniz mobil uyumlu olsa da olmasa da Google Search Console üzerinden “Mobil Kullanılabilirlik Raporu”nu inceleyin.

Güncellemenin sitenin tamamını değil, sayfa bazlı bir şekilde ele alacağını belirtmekte fayda var. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse, en çok trafik alan sayfalarınızdan başlayarak mobil uyumluluğunuzu yayına alabilirsiniz.

Sürç-i lisan ettiysek affola.

No Comments

Yorum Yap