NoFollow Linkler Artık Bir İpucu Olarak Sayılacak! UGC, Sponsored Linkler

1 Mart 2020’de Google, tarama ve dizine ekleme amacıyla rel = nofollow’u bir ipucu olarak kullanmaya resmi olarak başladı. Google’ın daha önce Eylül 2019’da resmi webmaster blogundan duyurduğu güncelleme ile aktif olarak web dünyasında gördüğümüz NoFollow ve DoFollow linklerde artık daha fazla ayrım olacak.

 

Daha önce SEO değerlerinin link verilen siteye aktarılmaması için kullanılan NoFollow linklere ek olarak UGC ve Sponsored bağlantı kategorileri de eklendi. 

 

Yazımıza öncelikle bu iki yeni çeşidin tanımları ile başlayalım.

 

 

1) rel=”ugc” nedir?

UGC yani “User Generated Content” ne anlama geliyor? Kullanıcıların ürettiği içerik veya yorumlarda artık ugc etiketini kullanmamız gerekiyor. Yıllardan beri süregelen WordPress yorumlarında ya da üyeler tarafından düzenlenen Wikipedia sayfalarında bu linkler varsayılan olarak “NoFollow” şeklinde geliyordu. Artık kullanıcıların ürettiği içerikler ve yorumlarda ugc etiketi kullanarak bu linklerin üyeler, misafirler tarafından paylaşıldığını Google’a rahatlıkla bildirebiliriz. 

 

2) rel=”sponsored” nedir?

İçerik pazarlaması uzun süredir dijital pazarlamanın en fazla önem verilen pazarlama kanalları arasında yer alıyor. Bunu söylerken daha önce önem verilmiyordu olarak algılamayalım. Yıllar öncesinde SEO’da basit, tekdüze ve hatta anlamsız kelime öbeklerini yan yana getirerek üst sıralara çıkabilmek mümkündü ( hey gidi hey neler yaptık ) ancak Google’ın artık anlamsal olarak değerlendirebildiği içerik algoritması nedeniyle bunu olması gerektiği gibi yapmak önemli hale geldi. Hoş hala kalitesiz içerik üreterek, spam yaparak başarı sağlamaya çalışan pek çok ”dijital pazarlamacı / webmaster” var ( haber sitelerini söylemiyorum artık ) ancak burada önemli olan artık anlamsal hatta gramer olarak doğru yapıları kullanmak. 

 

İçerik pazarlamasının önemi artarken çevremizde pek çok içerik platformu da ortaya çıktı. Onedio, ListeList öne çıkan örnekler arasında yer alıyor. Tabii bu platformların sayısı arttıkça “Sponsorlu İçerik”leri de daha fazla görmeye başladık. Pek çok marka sponsorlu ve viral içerikler ile daha fazla kişiye ulaşmaya çalışıyor, web sayfalarına link veriyor. Peki bu link işlemlerinde hangi etiketi kullanıyor? Ya nofollow ya da dofollow linkler. Google dönem dönem link satışı nedeniyle bazı platformlara ceza verse de bu internetin doğasında var. Google tutup da hayır siz link satamazsınız diyemiyor. Gelişen dijital dünyada Google da bu ayrımı yapabilmek için “native content” yapıyorsanız “sponsored” etiketini de ekleyin diyor. ( bunu takip ettiğim yerli mecralarda mesela webrazzi bu şekilde uyguluyor, inceleyebilirsiniz )

 

3) rel=”nofollow” nedir? (Yeniden hatırlayalım)

Dijitalde, özellikle yerli mecralarda okuduğum kadarıyla bu son güncelleme pek anlaşılmamış. Hatta nofollow zararlı olarak algılayanlar bile olmuş. Yılların vazgeçilmezi ve SEO uzmanlarının en büyük dostlarından NoFollow etiketinin pabucu bu güncellemeler ile dama atılmıyor. Aksine doğru kullanım için daha büyük bir avantaj sağlıyor. Diyelim ki bir blogunuzda bir içerik hazırlıyorsunuz. Çıkardığınız bazı kaynaklar ve referans noktaları var. Ancak link değerlerinin de karşı siteye adeta “kefil” olurcasına aktarılmasını istemiyorsunuz. 

Ne yapmanız gerekiyor? Tabii ki NoFollow kullanmak. 

 

Bu yeniliklerin ardından bizleri neler bekliyor?

 

 

Şaka yapıyorum. Yıllardır bir geyik dönüyor, SEO öldü, SEO bitti, inanın ben ilk web sitemi 2006 yılında kurdum, 2007 yılında az buz SEO’nun tanımını öğrenip denemeler yapmaya başladım. 2007-2008 yılından beri bu geyikler dönüyor. Her bir update’de bu cümleleri duyacaksınız. Arkadaşlar SEO asla ölmez, aksine 80 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip.

1 Mart 2020 güncellemesinden sonra, Google bağlantı verilen web sitelerinin içeriğini anlamak için bu üç “rel=” özelliğinin tümünü sinyal olarak kullanacak. Çeşitlenen bu yapılar sayesinde sayfaları daha iyi değerlendirebilmek ve neden bağlantı verildiğini daha iyi anlayabilmek için böyle bir güncelleme ile karşı karşıyayız. 

 

Bu güncellemeyi daha iyi anlayabilmek adına Google’ın paylaştığı blog yazısındaki şu kısma da açıklık getirmek istiyorum.

 

“Links contain valuable information that can help us improve searches, such as how the words within links describe the content they point at.

Looking at all the links that we encounter can also help us better understand unnatural linking patterns.

By shifting to a hint model, we no longer lose this important information, while still allowing site owners to indicate that some links shouldn’t be given the weight of a first-party endorsement.”

 

Linkler arama performansını arttırmak için çeşitli bilgiler içerirler, işaret ettikleri bağlantılardaki içeriklerin nelerle ilgili olduğunu açıklayan (bağlantı)metinler gibi. 

Bu linkler aynı zamanda doğal olmayan bazı yapıları da daha iyi anlamamızı sağlar.

Geliştirdiğimiz yeni “ipucu” modeli ile bu önemli bilgileri kaybetmeyeceğiz, bazı bilgileri site sahibinin onayı dahilinde daha iyi bir yapıda sunuyoruz.”

 

Evet, Google bazı sorunların farkına çoktan varmış ve bununla ilgili önemli bir geliştirme uygulamış durumda. Web sitelerindeki içeriklere yapılan yorumlar, link kazanmak için “yorum backlink alma” dediğimiz metotların uygulanırken sayfalar dolusu link yağması, çeşitli spam problemlerini aşmak isterken sitedeki tüm link çıkışı yapılarının sadece “NoFollow ve DoFollow” üzerinde dönmesi gibi sorunları artık en aza indirgeyebileceğiz. 

 

 

Bu yeniliklerin ardından neler yapmamız gerekiyor?

 

#1 Google bağlantı metinlerindeki yeni yapıları fazlasıyla önemsiyor.

Bağlantı yapılarındaki değişiklikler Google’ın bu durumu fazlasıyla önemsediğini gösteriyor elbette. Resmi duyuru yapmak ve bunları detaylı bir şekilde paylaşmak Google’ın pek yaptığı bir olay değil. 

 

#2 Web sitelerinizde çeşitli değişiklikleri uygulayabilirsiniz. 

Web sitenizde yer alan external linkler ile ilgili toptan ve büyük bir güncelleme yapmak şu aşamada sitenize zarar verebilir. Ancak kullanıcı yorumları ya da UGC içeren kısımlarda güncelleme yapmak, sponsorlu tanıtımları gözden geçirerek bunlarla ilgili rel=sponsored uygulamasını yapmak faydalı olabilir. Dediğim gibi büyük çaplı ani geçişli bir güncelleme uygulamayın. 

Bunlar dışında özellikle bu güncellemeden sonra büyük çaplı web siteleri hariç bir dalgalanma söz konusu. Bu dalgalanmadan da minimum seviyede etkilenmek için link düzenlemeleriniz haricinde:

1) mobil uyumluluğunuzu kontrol edin
2) masaüstü / mobil hız değerlerinizi maksimum seviyeye çıkarın
3) katii suretle kalitesiz / kopya içerik kullanmayın
4) site içi kullanıcı deneyimini artırın (analytics / hotjar güzel olur )
5) site içi ve dışı linklerinizin dofollow / nofollow / sponsor link dağılımlarını oranlayın ( burası önemli, bu oranı mantıklı seviyede ayarlamalısınız )

 

#3 NoFollow hala etkili bir link yapısı. Spam içeren faaliyetler daha fazla göz önüne çıkacak.

Bloglarda yapılan yorumlardaki link çıkışları, sponsorlu içeriklerle ilgili artık kullanmanız gereken bir yapı var. Google bunu sağladığı için dikkat etmeniz gerekiyor. Bununla ilgili imkan olduğu hale uygulamamak sitenize çeşitli manuel veya algoritmik cezaların gelmesine de neden olabilir. Özellikle yüksek hacimli trafiğe sahip olan ve içerik sayısı sürekli artan web sitelerinin bu duruma dikkat etmesi gerekiyor. Bununla birlikte doğru NoFollow kullanımının da artık sıralamaları daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum. 

 

#4 WordPress kullanıyorum, bu güncellemeler WordPress için bir sonraki güncellemede yayınlanır mı?

Pek çoğumuz web sitesi altyapısı olarak WordPress kullanıyoruz. Dolayısı ile web’de yapılan güncellemelerde WordPress’in de bununla uyumlu olmasını bekliyoruz. Konuyla ilgili Twitter’da görüşlerini paylaşan Yoast kurucusu Joost de Valk, yakın zamanda WordPress’in bu geliştirmeleri kolayca uygulayabileceğini söyledi.

 

3 Comments
  • Barış Dayak
  • 19 Mayıs 2020
  Yanıtla

  daha sağlıklı olacak bu şekilde.
  teşekkürler faydalı içerik için.

  • Adil Yapıcı
  • 24 Nisan 2020
  Yanıtla

  benim satın aldığım temada bu şekilde kullanılmış rel=”noopener noreferrer nofollow”

  doğru bir yazılış mı bu?

  • cengiz
  • 7 Mart 2020
  Yanıtla

  Hocam değişen daha doğrusu detaylanan bu link yapısına göre manuel olarak kod değişikliği yapmak, bir anda sıkıntılı sonuçlara sebep olabilir . Makale sayısı yüksek bir site de bunun nasıl sonuçları olur bilemedim, wordpress kullandığımız için bu konuda bizi yönlendiren ( siteyi analiz eden ) uygulama veya wordpress in kendi eklentilerine ihtiyacımız olacak. Rastgele değişiklikler olumsuz olabilir.

Yorum Yap