Google Eylül 2020’den İtibaren Web Sitelerini Mobile First Indexing’e Dahil Edecek

Google dün yaptığı açıklamada, Eylül 2020’den itibaren web sitelerini mobile first indexing yani mobil öncelikli indexlemeye dahil edeceğini duyurdu. Eylül 2020’ye kadar uygun olan web siteleri MFI kapsamına alınmaya devam edecek.

 

Bildiğiniz üzere Google Kasım 2016‘da ilk kez MFI’ı bizlere duyurmuş ve web sitelerini MFI kapsamına alıp değerlendireceğini belirtmişti. Benim de bu konu hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Hali hazırda Google analizlerine göre, arama sonuçlarında gösterilen sitelerin çoğu ( %70’i ) mobil öncelikli indexleme sistemine dahil olmuş. Web sitenizin bu sisteme dahil olup olmadığını Google Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 

MFI ( mobile-first indexing / mobil öncelikli indexleme ) uyumlu olmak için masaüstü sürüm ile mobil sürümde bazı yetkinliklerin sağlanması gerekiyor. Meta etiketler ile birlikte schema.org etiketlerinin masaüstü sürüm ile mobilde aynı olması, içeriğin aynı şekilde sunulması gerekiyor.

 

MFI sistemine dahil edilen web sitelerinin crawl log’larında mobile smartphone user agent’ların verisi artacak ve Google daha fazla sayfa tarayacak. Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için içeriğinizi sunarken masaüstü mobil arasında fark olmadığına ve özellikle çok hata yapılan schema.org etiketlerine dikkat edin.

 

Özel Not: Eylül 2020’ye kadar web sitenizi tamamen mobil uyumlu olacak şekilde, mobil görünüm ve kullanıcı alışkanlığını baz alacak şekilde geliştirin. Bir web sitesi yaparken, web sitenizi yaptırırken, kontrol etmeniz gereken ilk cihaz masanızın üstünde bulunan bilgisayar veyahut laptop değil, elinizdeki telefon olmalıdır.

 

Mobil öncelikli indexleme konusunda bir yönergeye ihtiyacınız varsa Google’ın şu detaylı rehberine göz atabilirsiniz.

 

4 Comments
  • alican
  • 28 Nisan 2020
  Yanıtla

  güzel paylaşım..teşekkürler

  • Yazılım Dizini
  • 20 Nisan 2020
  Yanıtla

  google un getirdiği bu yenilik de her zaman olduğu gibi kaliteli siteleri öne çıkarma konusunda oldukça başarılı, detaylı bilgi aktardığınız için teşekkürler.

  • kapadokya web tasarım
  • 2 Nisan 2020
  Yanıtla

  Google ile alakalı en güncel haberleri blog sayfanızdan alabiliyoruz teşekkürler.

  • emrecan
  • 17 Mart 2020
  Yanıtla

  oldukça güzel bir makale olmuş sayenizde bir bilgi daha ögrendim başarıların devamını dilerim

Yorum Yap