IndexNow Nedir? – Microsoft, Yandex, Google IndexNow

2021’in son çeyreğinde Microsoft ve Yandex’in duyurduğu IndexNow Protokolü, web sitelerinin alt linklerinde bulunan içeriklerin güncellendiği durumlarda devreye girerek arama motorlarını daha kısa zamanda bilgilendirmeyi sağlayan bir açık protokol pingidir. 

IndexNow’un duyurulduğu tarihlerde ise Google’ın herhangi bir girişiminin veya açıklamasının olmaması dikkatlerden kaçmamıştı. Ancak Google tarafından beklenen açıklama gecikmeli de olsa geldi ve açıklama IndexNow’un test edileceğini doğrular nitelikteydi.

IndexNow Nedir?

IndexNow, web sitelerinde güncellenen içeriklerin indeksleme hızını artırarak arama motorları, site sahipleri için daha efektif bir deneyim sunan açık kaynaklı bir projedir. Web sitelerinin daha az taranması sayesinde enerji verimini artırarak içeriği hem arama motorlarına hem de yayıncılara fayda sağlayacak şekilde keşfetme ve dizine ekleme yöntemi geliştirmişlerdir.

IndexNow girişimine katılımını resmi olarak duyuran iki arama motorundan biri olan Microsoft, blog yazısında, IndexNow’un “web sitelerinin, web sitesi içeriği oluşturulduğunda, güncellendiğinde veya silindiğinde arama motorlarını kolayca bilgilendirmesine” izin verdiğini yazmıştır.

IndexNow Nasıl Çalışır?

Görsel: Bluehost

IndexNow protokolünü uygulamak kolaydır. Aşağıdaki 4 adımı takip ederek süreci tamamlayabilirsiniz:

1. Bir API Anahtarı Oluşturun

Microsoft Bing’in çevrimiçi anahtar oluşturma aracını kullanarak alan adınızı doğrulayarak protokole uygun bir API anahtarı oluşturmuş olacaksınız.

2. API Anahtarını Barındırın

Oluşturulan anahtarı, web sitenizin kök dizininde veya sunucunuzdaki başka bir konumda UTF-8 kodlu bir .txt dosyasında barındırın. İkinci seçeneği uygulayıp başka bir konumda barındırdığınızda her URL gönderdiğinizde anahtar dosya konumunu belirtmeniz gerekecektir.

3. URL’lerin Gönderimi

URL’leri, önerilen biçimde her arama motoru için POST JSON isteklerini kullanarak gönderin.

4. Takip

Gönderdiğiniz URL’leri ve Bing tarafından keşfedilenleri izlemek için Bing Web Yöneticisi Araçları’nı kullanabilirsiniz.

Açık API Tabanlı IndexNow Protokolünü Google da Kullanacak mı? – Google’ın IndexNow Yaklaşımı

Search Engine Land’in haberine göre, bir Google sözcüsü, Google’ın Microsoft Bing ve Yandex tarafından tanıtılan IndexNow protokolünün test edileceğini doğrulamıştır. Google, tarama çabalarının verimli olmasına rağmen, Google’ın IndexNow protokolünden yararlanarak genel sürdürülebilirlik çabalarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini test edeceğini söyledi.

Google sözcüsü, Search Engine Land’e “En verimli ve doğru dizinini geliştirme çabaları da dahil olmak üzere Google’da sürdürülebilirliğe bütünsel bir yaklaşım getiriyoruz” dedi. “2007’den beri karbon nötr olduk ve hem veri merkezlerimizde hem de kampüslerimizde 2030’a kadar karbonsuz olma yolunda ilerliyoruz. Web taramasını daha verimli hale getirme konusunda bizi cesaretlendiriyor ve bu protokolün potansiyel faydalarını test ediyor olacağız” dedi.

StatCounter’a göre, 2021 Aralık verileri incelendiğinde Bing ve Yandex’in pazar paylarının toplamı %3,96 iken Google’ın pazar payı %91,94 olarak karşımıza çıkmaktadır. Microsoft Bing ve Yandex’in duyurusuyla 2021 yılının son çeyreğinde büyük yankı uyandırsa da IndexNow halen daha Google’ın test ediyor olmasına rağmen kullanımına yönelik herhangi bir duyuru veya plan açıklamadığı için arama motoru dünyasında fiziksel etkileri çok sınırlı kalmıştır. 

Görsel: StatCounter Search Engine Market Share WorldWide – December 2021

Piyasa beklentileri incelendiğinde ise Google’ın, IndexNow’a bir alternatif oluşturma ihtimali de beklentiler arasında yer almıştır. Bunun nedeni ise API için ihtiyaç duyulan altyapıya halihazırda sahip olunmasıdır. Google’ın indeksleme için kullandığı API yaklaşımı şu an sadece canlı yayın içerikleri ve iş ilanlarını kapsamaktadır. IndexNow ise Google’ın API yapısının genele yayılmış hali olarak özetleyebileceğimiz bilgisinden hareketle Google yalnızca değiştirmeler ve yükseltmelerle kendi altyapısını IndexNow’a rakip hale getirebilecek konumdadır. 

Google’ın IndexNow’u kabullenmesiyle ya da kendi API yapısını güçlendirmesi seçenekleri öne çıkıyor olsa da sonuç olarak indeksleme API yapılarının 2022 yılında güç kazanacağını öngörüyoruz. IndexNow özelinde değerlendirme yaptığımızda ise protokolün çok basit olması ve sitelere eklemek için temel yazılım bilgisinin yeterli olmasının farkındalık yaratacağı ve hızlı indekslemeye önemin arttığı ve asla bırakılmaması gereken SEO’nun vazgeçilmez bir parçası olabileceği söylenebilir. 

SEO trendlerini gerçek zamanlı izleyerek her bir algoritma değişiminin ve arama motorlarına yansıma ihtimali olan her yeni güncellemeyi takip eden uzmanlarımızla hemen iletişime geçin.

No Comments

Yorum Yap