İçerik üreticiler için ücretsiz video ve ses düzenleme araçları

Günümüzde sinemada gösterime girecek bir hareketli görüntü ya da radyo, televizyon, canlı performans gibi alanlarda ticari kaygı ile iş yapmadığınız sürece video ve ses düzenleme yazılımlarına bir servet harcamanıza gerek yok. İster hobi amacı güden bir ev kullanıcısı, ister dijital alanda içerik üreticisi olun, video ve ses düzenleme alanındaücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir çok yazılım mevcut. Üstelik bu yazılımların ücretli yazılımlar ile karşılaştırıldığında, temel olarak sağladıkları özellikler ücretsiz yazılımların birçoğunda mevcut. Dijital dünyada görsel işitsel içeriklerin her geçen gün daha da önem kazandığı su götürmez bir gerçek. Bu içerikleri hazırlarken hem size kullanım kolaylığı sağlayacak hem de bütçenizden tasarruf etmenize olanak verecek yazılımları sizler için araştırdım. İşte hem ses hem de video düzenlerken kolaylıkla kullanabileceğiniz 6 ücretsiz yazılım:

 

1- Ücretsiz Video Düzenleme Araçları


Lightworks

 

Lightworks ücretsiz bir video yazılımı olarak ilginç bir geçmişe sahiptir. 1994 yılında Quentin Tarantino’nun Ağır Roman’ını (Pulp Fiction) kurgulayan Sally Menke tarafından kullanılmıştır. O yıllardan bu yana oldukça değişen uygulama bugün ücretli ve ücretsiz olarak iki şekilde sunulmaktadır. Ücretsiz versiyonu bile alternatifleri arasında bulabileceğiniz en güçlü video düzenleyicilerinden biridir. Görsel efekt araçlarına kolayca erişebilir ve görüntünün her yönünü ince bir ayrıntıya kadar düzenlemenize izin verir. Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerinde kolaylıkla kullanabileceğiniz Lightworks’u buraya tıklayarak kolaylıkla indirebilirsiniz. Ayrıca Youtube üzerinde bir çok Türk yayıncı tarafından paylaşılan Lightworks dersleri ile video düzenleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

DaVinci Resolve

 

Ürettikleri portatif ve kaliteli sinema kameraları ile tanınan Black Magic Design tarafından geliştirilen DaVinci Resolve daha çok video montaj ve renk alanında deneyimli video içerik üreticiler için üretilmiş bir yazılımdır. Bu yazılım ile elde ettiğiniz ham görüntülere, ‘color grading’ ve ‘color correction’ aşamalarını uygularken aynı zamanda detaylı bir şekilde montaj işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bir çok Hollywood filminin renk işlemlerinin gerçekleştirildiği DaVinci Resolve, video ve renk düzenlemeye yeni başlayanlar için kolay kullanım özelliğine sahip arayüzüyle dikkat çekmektedir. Malesef Davinci Resolve ile ilgili Türkçe ders kaynakları azınlıkta, ancak İngilizcesi iyi olanlar için bir çok kaynak mevcut. Mac ve Windows için buradan indirebilirsiniz.

Hitfilm Express

 

HitFilm Express, istenmeyen görüntüleri kırpmak, renk ayarlarını değiştirmek ve videoyu yeni bir formatta dışa aktarmak gibi basit işlemler için biçilmiş bir kaftan. Basit filtreler ve özel efektlerin yanı sıra 2D ve 3D metin eklentilere de sahiptir. İş akışı konusunda diğer video düzenleme yazılımlarından bazı farklılıklar barındırsada video içerik üretmeye yeni başayan vloggerlar ve basit düzenlemelere ihtiyacı olanlar için oldukça kolay bir arayüze sahiptir. Buradan indirebilirsiniz.

2- Ücretsiz Ses Düzenleme Araçları

Ocenaudio

 

Ocenaudio, hızlı ve işletim sistemini çok yormayacak bir ses düzenleme yazılımına ihtiyaç duyan kullanıcılara yöneliktir. Basit kayıtları düzenlemek, kesip birbirine eklemek ve hızlı birşekilde çıktı almak için oldukça verimli bir yazılımdır. Aynı zamanda kanal olarak kayıt alma seçeneğide mevcut. Birden fazla ses dosyasını veya bölümü bir kerede seçebilir, bu seçimleri önceden dinleyebilir veya tümünü bir kerede düzenleyebilirsiniz. Echo, reverb ve EQ gibi basit ayarlamaları uygulamanıza imkan sağlar, ancak daha detaylı bir mix ve mastering işlemi için yeterli değildir. Tamamen ücretsiz olan uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Wavepad

 

WavePad, ticari amaç gütmeyen ev kullanıcıları için sunulan ücretsiz versiyonu ile güçlü düzenleme yeteneklerine ve dosya biçimi uyumluluğuna sahiptir. Uygulama içindeki basitleştirilmiş arayüz sayesinde ilk defa programı açıyor olsanız bile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. WavePad uygulaması, kayıtlarınızda kullanmanız için 20’den fazla filtre ve efekt sunumaktadır. Bu filtre seçenekleri ile bir ses dosyasına istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Audacity

 

Audacity tamamen ücretsiz olarak sunulan, açık kaynak kodlu bir ses editörüdür. Kayıt yapmak, gürültülü kayıtlarınızı iyileştirmek, kayıtlarınızı kesmek ve birleştirmek, özel efektler uygulamak ve basit mix, mastering işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız ücretsiz olarak edinebileceğiniz en iyi yazılımdır. Bunların yanı sıra Audacity’yi yeni efektler ve eklentilerle genişletebilirsiniz. Projelerinizin büyüklüğü veya uzunluğu konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Müzik, podcast, sesli kitap veya başka türlü bir proje oluşturuyorsanız, Audacity tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek ücretsiz bir ses düzenleme yazılımıdır. Buradan kolaylıkla indirebilirsiniz.

No Comments

Yorum Yap