İngilizce Mi Öğrenmek İstiyorsunuz?

İlk olarak gramer, sonra reading, sonra listening, sonra writing en sonda ise speaking.
Genelde eğitim alanlarında bu şekilde sıralanır.

Forumlardan topladığım verilerden yola cıkacak olursak eğer

Bulduğum birkaç kaynak kitap

Murat Kurt-English Grammar Today.
İlknur Altun Şatıroğlunun İngilizce Gramer

Günde en az 50 tane kelimeyi 20 şer kere türkçe ingilizce karşılıklı olarak yazın .(Bilmediğiniz kelimeler) Kendinizi kelime konusunda geliştirdikten sonra grammer çalışın . Çünkü kelime bilginiz olmadan grammer olsa bile cümleyi anlamazsınız.

En fazla karşılaştığım geri bildirim ise şu şekildedir.

Yabancı bir arkadaş edinmek en iyi bir fikir.
İlk önce yabancı dil bilen bir arkadaş edin.

Neden ingilizce Öğrenmeliyiz?

1. İngilizce en yaygın olarak konuşulan dillerden biridir
Peki İngilizce neden bu kadar önemli? Dünyada beş kişiden biri İngilizceyi konuşabiliyor ya da en azından anlayabiliyor. Bu dili kendi ana dili olarak konuşan 400 milyondan fazla insan var. İngilizce, 50’yi aşkın ülkede ya resmi ya da esas olarak konuşulan dillerinden biri. Çince, İspanyolca, Fransızca ve hatta Rusça ve Almancayı ana dilleri olarak konuşan birçok insan olmasına ve bu dillerin önemlerinin geçtiğimiz on yıllık sürede bir hayli artmasına rağmen, insanların dünya çapında tanışması ve beraber çalışmasına olanak sağlayan en küçük ortak payda hala İngilizce.

2. İngilizce senin için değişik fırsat kapıları açacak
İngilizce öğrenmek için bir başka önemli neden de, çok uluslu bir şirkette işe girme veya yurt dışında çalışma şansının artması. İş dili olarak çalışanların diğer ülkelerdeki meslektaşları ve uluslararası müşterileri ile iletişim halindeyken İngilizce konuşmaları çok önemli. İngilizce konuşmak kariyerini güçlendirebilir, bu yüzden hemen şimdi öğrenmeye başlamanı tavsiye ediyoruz!

3. İngilizce bilmek seni işverenlerin gözünde daha cazip kılacak
Şunu bir hayal et: Gelecek sefer, İngilizce konuşan bir müşteriye telefon edilmesi gerektiğinde bu konuşmayı gerçekleştirmek için sen gönüllü olacak ve etrafındaki herkesi kendine hayran bırakacaksın. Hali hazırda belirttiğimiz gibi, kariyerin için İngilizce öğrenmek başlı başına çok iyi bir neden. İngilizce konuşurken kendini çok daha rahat hissedeceksin… hatta İngilizce’yi ana dili olarak konuşanlarla bile! Bununla da kalmayıp, müdürünün gözüne girecek ve saygısını kazanacaksın.

4. İngilizce, dünyanın bazı en büyük edebiyat eserlerinin dilidir
Hiç büyük İngiliz ve Amerikan yazarların eserlerini orijinal dilinde okumak istedin mi? İngilizce’yi şimdi öğrenmeye başla ve yeni edindiğin dil becerilerini J.K. Rowling’in Harry Potter serisini, Stephen King romanlarını veya en yeni Lee Child polisiye romanları okuyarak değerlendir. Okuduğun her kitap ile İngilizce dil becerilerin geliştikçe, Charles Dickens, Jane Austen veya Henry James gibi ustaların klasik eserlerini asıl yazıldıkları dil olan İngilizce halleri ile okumaya geçebilirsin. Şimdi öğrenmeye başla, çok kısa bir süre içinde rahatlıkla okumaya başladığını sen de göreceksin!

5. İngilizce, popüler kültürden daha fazla şey edinmene yardımcı olur
Hiç kendini çok akılda kalıcı bir melodiyi mırıldanırken yakaladığın ama sözleri bilmediğin için şarkıyı bir türlü tam olarak söyleyemediğin oldu mu? Ya da, sözleri kendi kendine uydururken biri tarafından yakaladın mı? 🙂
Hiç bir şarkının sözlerine bakıp, aylardır veya yıllardır şarkıyı yanlış kelimeler ile söylediğini fark ettiğin oldu mu? Daha önce hiç en sevdiğin yabancı yazarın çıkan yeni kitabının çevirisini beklemek zorunda kaldın mı? Ya da en beğendiğin televizyon dizisinin berbat dublajından dolayı rahatsızlık duyduğun oldu mu?
İşte tüm bunlar İngilizce öğrenmek için mükemmel bir neden! En sevdiğin yazarın eserlerini orijinal halleri ile okuyabilecek, filmleri ve televizyon dizilerini alt yazı olmadan İngilizce izleyebilecek ve en favori şarkını dinlerken ona rahatlıkla eşlik edebileceksin.

6. İngilizce dil bilgisi aslında gerçekten oldukça basittir
Kelime bilgisi üzerinde çalışmak ve telaffuzu öğrenmek zaman zaman biraz zor olabilir ancak dil bilgisi diğer Avrupa dillerine göre çok daha basittir. İngilizce’de sadece iki cins bulunur, bunlardan biri belirli diğeri ise belirsiz tanımlıktır ve ad durumu da o kadar önemli değildir… İngilizce’yi iyi kullanabilir duruma gelmek inanılmaz derecede kolaydır. Sonrası ise sadece kelime bilgini genişletme ve telaffuzunu geliştirme meselesidir.

7. İngilizce bilgiye erişeceğin kapıları açar, ufkunu genişletir
Bunun üzerinde çok fazla düşünmeye gerek yok: İnternet üzerinde mevcut olan içeriğin çoğu İngilizce. Birçok internet sitesi İngilizce olarak oluşturuluyor ve diğer dillere çevriliyor ancak çoğu işletme de çeviri yapmakla uğraşmıyor çünkü pek çok insan zaten İngilizce konuşuyor. İngilizce bilmek, sana aksi halde mevcut olmayacak bilgiye erişimini sağlayacak!

8. İngilizce hafızanı geliştirir ve beynini meşgul eder
İngilizce öğrenmek için bir diğer, belki de biraz beklenmedik bir sebep de iyi bir hafızaya sahip olmak! İki dilli olmanın (ve hatta sadece başka bir dil üzerinde çalışma sürecenin bile) yaşlandıkça beynini koruyabileceğini ileri süren bazı kanıtlar var. Bazı tür bunamaların teşhisi, sadece bir dil konuşan bunama teşhisli hastalara nazaran, bir dilden fazla bilen kişilerde beş yıl kadar daha geç olmaktadır.

No Comments

Yorum Yap