Tasarımcıların Görünce Koşarak Uzaklaştığı 5 Ölümcül Hata

Herkese merhabalar!

Nasılsınız? Umarım keyfiniz yerindedir, bugün tasarımcılar olarak biraz sinir olduğumuz konulardan bahsedeceğiz. Hani insanların ilginç tikleri vardır, kimisi kurşun kalem sesine dayanamaz, kimisi boş tencereye sürten demir sesinden ürperir. Hah, işte biz de bunları görünce elimiz ayağımıza dolaşıyor! Bu listenin sadece benim için geçerli olmadığını düşünüyorum. Sanırım hangi tasarımcıya sorarsanız sorun bu anlatacağım maddeleri görünce kendini tutamayacaktır 😊 Hadi başlayalım.

1 – Sakız Gibi Sündürülen Görseller!

Öncelikle güzel kardeşim hiç göz nizam yok mu yahu! El insaf yapmayın sağından solundan sündürmeyin şu görselleri, insan görünce tuhaf oluyor. Unutmayın orantısız büyütülen veya küçültülen bir görsel kesinlikle kötü görünecektir. Evet Mona Lisa tablosu da buna dahil.

 

2 – Türkçe Karaktere Sahip Olmayan Font Kullanılması

Bir de bu tayfa var elemanlar inatla Türkçe karakter kullanmıyor, bence bilinçli yapıyorlar bundan zevk alıyorlar bunlar gizli bir örgüt olabilir düşüncesindeyim. İsimleri de ”Türkçe Karakter Kullanmaya Hayır” falan olabilir aman dikkat siz bunlardan olmayın. Ayrıca bir sürü Türkçe karakter barındıran font var kardeşim yapma etme.

 

3 – Pixel Pixel Anadolu Kokan Görseller

Genellikle Google’dan index’li görselleri direkt “Farklı Kaydet” özelliğini kullanarak indiren arkadaşlarımız sayesinde bu duruma maruz kalıyoruz. Siz siz olun göz sağlığınız için bu tarz görseller kullanmayın, yıl olmuş 2017 hala pixel pixel görseller. Ücretsiz kaliteli görsel indirebileceğiniz birçok site var. Bununla ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz blog yazımız: https://goo.gl/47gL9h

 

4 – En Sevdiğimiz Font Comic Sans MS

Zamanında Times New Roman ve Arial’ın tahtına oturan bu pek sevgili fontumuz, Vincent Connare tarafından yapılmıştır. Connare Microsoft’ta çalıştığı dönemlerde, firma gençler ve çocuklar için bir kelime-işlem yazılımı olan Microsoft Bob’u geliştiriyor. Tabii ki bu yazılım için karikatürize bir font lazım. Bizim bu Connare abimiz de boş durur mu, yapıştırıyor Comic Sans’ı. Fakat o dönem proje yetişemediği için iptal oluyor. Microsoft bu abimizin fontunu Windows95 Plus Pack’in içerisine dahil ediyor. Hangi tasarımcıya sorarsanız sorun bu fontu günahı kadar sevmiyordur. Bu arada Connare abimiz hala Twitter’dan kendisine sorulan sorulara kendince esprili cevaplar vermeyi de ihmal etmiyor yüzsüz Connare!

– Twitter üzerinde insanların sıkılıp şikayet ettikleri en büyük üç konu: Havayolu şirketleri, Comic Sans ve Justin Bieber..

Sanırım benim font hala Justin Bieber’dan bile daha popüler!”

 

5 – Öğrenci Evi Gibi Sıkış Tıkış Yazılar!

Bu durum genellikle müşteriden gelen talep doğrultusunda tasarımcının el mahkum bir iş çıkarması sonucu oluşur. Hangi yazıyı okuyacağınızı şaşırırsınız. İçimi daraltıyor adeta, daha fazla bakamayacağım. Siz siz olun arkadaşlar bu tarz işler yapmayın yaptırmayın!

Evet yazımızın sonuna geldik. Elbette bu liste bu kadar kısa değil. Fakat tek seferde katlanabileceğiniz kadarını yazarak, devamını bir sonraki blog yazıma saklıyorum 😊 Eğer siz de bu tarz şeyler görürseniz hemen bana bildiriyorsunuz, gerekli yasal işlemleri başlatıyoruz. Daha fazla çoğalmaması için, göz sağlığımız için, insanlık için!

İletişim : oguz@netvent.com bekliyorum maillerinizi 😉

No Comments

Yorum Yap