Toplanın Google ile Büyüyoruz | Grow With Google

Google’ın bireyler ve işletmeler için geliştirdiği Grow With Google, dijital dünyayı tanımak isteyen herkese ücretsiz bir ağ sunuyor. Öğretmenlerden, işletme sahiplerine kadar farklı alanlarda bulunan bireylere hitap eden eğitim platformu Türkiye’de de bir süredir hizmet veriyor. 

Platformun Türkiye ağı TOBB, İŞKUR ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteğini alıyor ve bu sayede ülkemizde 7’den 70’e herkesin dijital dünyayı tanıması, KOBİ’lerin ve işletmelerin internet ortamında profesyonel şekilde var olması hedeflenmiştir.  2021 sonuna kadar yaklaşık 1.5 milyon işletme ve bireyin iş hayatını dijitale taşımasına yardımcı olan Google, KOBİ’lere de ücretsiz fırsatlar, eğitimler ve ürün destekleri sunuyor. 

2017’den beri 220 binden fazla işletmenin ve vatandaşın Google’ın platformundan eğitim almasının yanı sıra yine aynı platform, 84 binden fazla kişinin kariyerini dijitalde geliştirmesine yardımcı olmuş ve 13 binden fazla işletmenin büyümesine de destek vermiştir. Buna göre Google’ın günden güne büyüyen ve sizlerin de yararlanabileceği Türkçe ve İngilizce kursları, içindeki eğitimleri ile sizler için derledik.

grow with google

Kurslar:

Google Dijital Atölye

Ücretsiz ve sertifikalı olarak sunulan Türkçe kurslar ile dijital pazarlamanın temellerini öğrenebilrisiniz. 27 kursun olduğu platformda birçok Google aracını giriş seviyesinde kullanabiliyor olacaksınız. 

Skillshop

Google’ın başka bir eğitim platformu olan Skillshop özellikle dijital pazarlama uzmanları veya dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişiler ve işletme sahipleri için yetkinleştirilmiş eğitimler sunuyor. Waze Academy, Google Ads, Google Marketing Platform, YpuTube, Google Analaytics, Google AdMob ve daha fazla Google aracını kullanmayı bu eğitimlerle öğreneceksiniz. Sertifika sahibi de olabileceğiniz eğitimlere ulaşmak için tıklayın!

Applied Digital Skills

Google’ın “pratik uygulamalı dijital beceriler” olarak tanıttığı Applied Digital Skills’e başlarken, ilk önce kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Çevrimiçi, proje tabanlı bir öğrenme amacı güden proje; teknoloji sayesinde daha kolay iletişim, işbirliği, yaratıcılık ve eleştirel düşünmeye yönelik eğitimler içerirken öğrenci ve acemileri dijital dünyaya yakınlaştırmayı hedefliyor. 

Projenin ana sayfasına ulaştığınızda Öğretmen, Öğrenci, Acemi veya Ebeveyn/Vasi seçeneklerinden birini seçmeniz bekleniyor, sonrasında size seçtiğiniz partla ilgili eğitimler sunuluyor. Şimdilik İngilizce dil seçeneği ile sunulan kurslara yakından bakacak olursak; 

Öğretmenler İçin Applied Digital Skills:

4 C’yi -iletişim(communication), işbirliği(collaboration), yaratıcılık(creativity) ve eleştirel düşünme(critical thinking)- öğretme hedefi içinde olan bu part; başta Google Sheets, Docs, Drive eğitimlerinin yanı sıra profesyonel email yazmak, event promoting, Google Drawings olmak üzere 100’den fazla içeriği filtreleme özellikleri ile kullanıcının deneyimine sunuyor. İlköğretim, ortaokul, lise ve yetişkin öğrencilere yönelik arama yapabileceğiniz eğitimlerle kesinlikle öğretme ve öğrenme beceriniz gelişecek. 

Öğrenciler İçin Beceri Kursları

Google Sheets ile kesirleri, olasılık hesaplamayı veya bir veri kümesinin ortalamasını/modunu bulmayı öğreten eğitimlerin yanı sıra Google Drawings ile meme oluşturmayı veya çapraz bulmaca yaratmayı gösteren eğitimleri de bulabileceğiniz bu beceri kursları kesinlikle ilginizi çekecek! 

188’den fazla derse buradan ulaşabilirsiniz. 

Acemiler İçin Kurslar

Günlük hayatını kolaylaştırmak isteyenler, iş arayanlar, küçük işletme sahipleri finansal okur yazarlar veya okur yazar olmak isteyenler için oluşturulan eğitimlere bu parttan ulaşabilirsiniz. Bir motivasyon mektubu(cover letter) nasıl yazılır, iş ararken dikkat edilmesi gereken detaylar, işletme profili nasıl oluşturulur, bir iş planı nasıl hazırlanır, aylık giderlerinizi ya da proje giderleri, karları ve zararlarını takip etmek için Google Sheet nasıl kullanılır gibi birçok sorunun cevabını bu seride bulabileceksiniz. 

Ebeveyn/Vasiler İçin Kurslar

“Çocuklarınızın Evde Öğrenmesini Sağlayın / Keep Your Kids Learning at Home” mottosuyla bizi karşılayan kursun ana sayfası aslında, ebeveyn kurslarının amacını bu motto ile özetliyor. Bu sayfada çocukların uzaktan öğrenme konusunda yardımcı olmak isteyen ailelere, dijital beceri dersleri sunuluyor. Zamanın organize edilmesi, hatırlatıcılar, notların alınması gibi uzaktan öğrenme sürecinin en çetrefilli taraflarını kolaylaştıran eğitimlere mutlaka göz atmalısınız!

Uzaktan Çalışma ve daha fazlası…

Learn Digital, Uzaktan çalışan bireyler ( öğretmenler, dijital pazarlamacılar hatta öğrenciler) için Google’ın kendi dijital araçlarını tanıttığı ve özelliklerini gösterdiği bir eğitim serisidir. Docs, Drive, Gmail, Meet, Calendar ve daha fazla toolun özelliklerini, detaylarını veya nasıl çalıştıklarını bu seride öğrenebilirsiniz. En küçük ayrıntıya kadar hassas şekilde planlanmış olan bu kurstan sonra online fırsatları kaçırmayacak, bir iş stratejisi oluşturabilecek, online satış yapabileceksiniz ya da bir iş sahibi olmasınız bile dijital alışkanlıklarınızı fark edebilecek, bunları bir dengede korumayı öğrenebilecek eğitimleri alarak dijital alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. 

Sonuç olarak Google, işletmelerin ve bireylerin dijitalden kopmasını engellemek, dijital dönüşümlere yabancı kalmamalarının önüne geçmek için yüzlerce kurs oluşturmuş ve oluşturmaya da devam edecek gibi görünüyor. Kişilerin ve işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırladığı birçok modülün uygulanabilirliği ve anlaşılabilirliğini önemseyen Google’ın ileride ne gibi kurs içeriği oluşturacağını merakla bekliyoruz doğrusu. 

No Comments

Yorum Yap