Tripadvisor’da Popülerlik Sıralamasında Üst Sıralara Tırmanmanın Püf Noktaları

Dijital dünyanın hatrı sayılır pazarlama platformlarından biri olan Tripadvisor’da işletmenizi öne çıkarabilir ve yerel anlamda bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Öncelikle Tripadvisor’ı tanıyarak başlayalım:

 

Dünyanın en büyük seyahat sitelerinden biri olarak tanınan ve yerel olarak gezilecek yerleri, restoranları ve otelleri, kalite ve mumnuniyet oranına göre sıralayan bir sitedir. Seyahat siteleri arasında günümüzde en otoriteri olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Tripadvisor’daki mumnuniyet puanınız oldukça değerlidir. Öte yandan birçok işletme bu platformu kullandığı için çetin bir rekabet de söz konusudur. İşte burada da popülerlik sıralaması devreye giriyor. Ne kadar üstteyseniz müşterilerin gözünde diğer işletmelerden daha iyi olarak algılanırsınız.

 

Tripadvisor Popülerlik Sıralaması Nasıl Çalışır?

 

Tripadvisor’ın son derece hassas bir algoritması var. Profilinize gelen yorumların ve puanların tamamen organik olmasına özen gösteriyorlar. Yani evet işletmenizin aldığı yorumlar ve puanlar sıralamada büyük önem taşıyor. Kısaca dönemsel olarak en popüler olanı üst sıralara çıkarmaya dayalı bir algoritması olan bu platformda aylık bazda aldığınız yorumların yoğunluğu ve puanların ortalaması sıralamanızı belirliyor.

 

Yorum sayısına bakıldığında yeni açılan işletmelerin eskilerin arasından sıyrılıp yükselmesi çok zor bir ihtimal olarak görünebilir fakat toplam yorum sayısı değil belli dönemlerde gelen toplam yorum sayısı popülerlik sıralamasında rol oynuyor. Bu nedenle rakiplerinizin topladığı yorumlar aslında sadece ziyaretçilerin gözünde popüler olduğunu gösterir. Tripadvisor algoritmasında böyle bir kıstas yok.

 

Yorum sayısından sonra gelen bir diğer metrik ise yorumların kalitesidir. Tripadvisor’da baz alınan en önemli etken gezginlerin yorumlarıdır. Bir gezgin ne kadar çok yoruma sahipse onun yorumları daha kaliteli olarak kabul edilir. Gerek tecrübe, gerekse yorumlar konusundaki hassasiyetleri açısından daha çok yoruma sahip olan kullanıcıların sıralamaya etkisi daha yüksek oluyor.

 

Dönemsel olarak popüler olmak için sürekli güncel kalmak gerekiyor. Profilinizdeki görselleri düzenli olarak güncelleyin, kullanıcıların yorumlarını cevaplayın. Şikayetleri dinlediğinizi gösterin. Birçok işletme şikayetlerin olduğu yorumları görmezden gelir ve cevap vermekten kaçınır. Fakat bu yorumlara cevap vermek, kişilerin görüşlerine önem verdiğinizi ve işletmenizi geliştirmek için her fırsatı değerlendirdiğinizi gösterir. Bu kıstaslar hem olası müşterilerinizin gözündeki değerinizi gösterir hem de Tripadvisor algoritmalarına gelişim için çabaladığınızı kanıtlar.

 

Tripadvisor İstatistiklerini Dikkate Alın

 

Dünyanın en çok ziyaret alan sitesi olarak Tripadvisor’ın sağladığı avantajlardan birçok işletme yararlanmak istiyor. Bu sebeple popülerlik sıralamasında bir rekabet söz konusudur. İşletmenizin istatistiklerini “Kendi İşletmem” sekmesindeki “Performans Paneli”nden takip edebilir, hatta rakiplerinizle kıyaslamasını da yapabilirsiniz.

 

İstatistiklerinizi takip ederek, işletmenizin nelere ihtiyacı olduğunu görebilir ve gerekli geliştirmeleri yapabilirsiniz.

 

İşletmenizi Hem Online Hem Offline Ortamda Geliştirin

Yazının başında da bahsettiğim gibi Tripadvisor yorumların doğallığına çok önem veriyor. Çünkü kullanıcıların gördüğü hizmeti siteye yansıtmalarını bekliyor. Günün sonunda amacı, işletmenin gerçek kalitesini ortaya koymak. Yani sadece online ortamda profilinizi geliştirmeniz yeterli değildir. Siz profilinizi güncel tutarsınız, çok yorum alırsınız fakat yorumlar kalitesiz ve olumsuz yorumlarsa yine sıralamada aşağı doğru ilerleyeceksiniz anlamına gelir.

 

İşletmenizi reel ortamda geliştirerek, müşterilerinizin mutlu ayrılmalarını sağlayın. Sonrasında ise Tripadvisor’daki profilinizin güncel olduğuna emin olun ve müşterilerinizin iyi yorumlarıyla popülerlik sıralamasında üst sıralara doğru yolculuğa başlayın.

 

Böyle anlatınca çok kolay olacakmış gibi geliyor fakat her şey kendiliğinden ilerlemiyor. Bazı zamanlar sizin de ufak dokunuşlar yapmanız gerekiyor. Yorum sayınızı arttırmak için Tripadvisor’ın sunduğu olanaklardan yararlanarak başlayın. Yorum toplayıcısı, başlangıç olarak işinize yarayacaktır. Öte yandan sitenize Tripadvisor entegrasyonlarını ekleyebilirsiniz ve Tripadvisor’ın işletmeler için sunduğu sticker’lardan sipariş edip, müşterilerinize yorum yaptırmak için ikna etmek adına bu sticker’ları görülür yerlere yapıştırabilirsiniz.

 

Üst sıralarda görüşmek üzere 🙂

No Comments

Yorum Yap