Video Pazarlama Nedir? Bu Önemini Neye Borçlu?

22.01.2020 tarihinde güncellendi.

Video pazarlama; markanızı, ürününüzü ya da servisinizi tanıtmak, dijital ve sosyal kanallarda etkileşimi arttırmak, müşteri ve partnerlerinizi bir konuda eğitmek ya da kitlenize yeni bir araçla ulaşmak için videoyu kullanmaktır. Video pazarlama ile hikayenizi anlatabilir, etkileşim kurabilir, analiz ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bir şeyi tam olarak anlayabilmek için tanımını öğrenmenin yanı sıra daha detaya inmek gerekiyor, o sebeple gelin video pazarlama neden bu kadar önemli sayılıyor beraber inceleyelim.

Neden Video Pazarlama?

Videonun bu kadar önemli olmasının arkasında yatan birçok sebep var. İlki, videonun müşterilerde daha fazla güven uyandırması. Müşteriler artık bir ürünü veya hizmeti tercih etmeden önce o konu hakkında araştırma yapmayı tercih ediyor, video da ürünün nasıl kullanıldığını gösteren ya da daha detaylı açıklamalara sahip olan bir içerik olduğundan müşterilerin tercihleri de videodan yana oluyor. Ayrıca bir ürün veya hizmetiniz hakkında videonuzun olması, müşterilerinizin gözünde o ürünün rastgele satılan bir ürün olmadığını, üzerinde uğraşılmış olduğunu gösteriyor.

 

Wyzowl’un yaptığı bir araştırmaya göre tüketicilerin% 84’ünün bir video izledikten sonra o ürünü veya hizmeti satın almaya ikna oluyor ve ana sayfalarında açıklayıcı bir video olan işletmelerin %81’inin satışları artıyor!

 

Eğer bu istatistikler sizi ikna etmeye yetmediyse bir de şu açıdan bakalım, web sitenizin ana sayfasında video olması, size insanları web sitenizde daha uzun süre tutabilme imkanı veriyor. Böylece, bir şeyler okumaktan çabuk sıkılan ve öğrenmek istediklerini sıkıştırılmış şekilde videolardan almayı tercih eden kesimi kaçırmamış oluyorsunuz. Yapılan araştırmalar web sitesinde video olmasının, insanları 2 dakika daha fazla sayfanızda tuttuğunu belirtiyor, neden bu değerli 2 dakikayı kaçırasınız ki?

 

 

Video Pazarlama Türleri

Peki size hangi video pazarlama türü uygun? Harcadığınız eforun fazlasıyla karşılığını veren bu pazarlama türüne başlamadan önce hangi içeriklerin ve eğer sosyal medyada paylaşacaksanız hangi kanalın size uygun olduğunu belirlemeniz gerekiyor.

 

 • Müşterilerinizin %65’inin görsellerle daha rahat öğrendiğini biliyor muydunuz? Peki bu metotların en etkililerinden birinin video olduğunu? Açıklayıcı videolar, kullanıcıları ürününüz hakkında eğitmeye yardımcı olabilir ve eğer kullanım ya da kurulum olarak kompleks bir ürüne sahipseniz bu tarz videolar müşterileriniz için çok yararlı olabilir.

 

 • Ürün incelemeleri aynı şekilde müşterilerinizin daha fazla bilgi almasına yardımcı olur, bunu bulunduğunuz sektörde yorumları kıymetli sayılan insanlar tarafından yaptırırsanız aynı zamanda reklam da yaptırmış olursunuz. Etkileşimi çok olan biri tarafından yaptıracağınız bu tarz bir kampanya ile alacağınız cevaplar sayesinde gerçek kullanıcılardan yorum alarak market araştırması da yapmış olursunuz.
 • Son senelerde popüler olan canlı videolar ise video pazarlamanın bir başka türüdür ve izleyicileriniz ile yakından ve kişisel olarak ilgilenmenizi sağlar. Facebook’un yayınladığı bir rapora göre insanlar normal videolara kıyasla canlı videolara 10 kat daha fazla yorum yapıyor!
 • Sadece bunlarla da sınırlı değil, video pazarlama için marka videoları, etkinlik videoları, uzmanlarla röportajlar, animasyon videolar, sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) videolarını kullanabilirsiniz!

 

Video pazarlama, rakiplerinizden öne çıkmak ve sesinizi daha fazla kişiye duyurmak için elinize geçen çok değerli bir fırsattır. Size önerimiz, bu trendin bir parçası olmak için çok geç kalmayın! ☺️

 

Video pazarlamaya başlayacaklar için bir diğer önerimiz 2020 video istatistiklerini derlediğimiz yazımızı okumaları: 50+ Video Pazarlama İstatistiği Ile Videonun Önemi

 

2 Comments
  • Mehmet
  • 25 Aralık 2018
  Yanıtla

  merhaba, peki video konusunda videoları editleyebileceğimiz hangi programları önerirsiniz ?

   • bengisu
   • 26 Aralık 2018
   Yanıtla

   Merhabalar, video düzenlemek için Final Cut Pro X, Adobe Premiere Pro ve Adobe After Effects araçlarını kullanabilirsiniz. ☺️

Yorum Yap