2018 Yılında ‘SEO uyumlu Yazı Yazmak’ Ne Demek?

SEO’nun Gelişimi

Bir bilgiye ulaşmak için kitap kurcalama devrinin artık kapanmak üzere olduğunu söylesek belki de yanılmış oluruz. Çünkü o devir kapandı.

Bilgiye ulaşmak günümüzde o kadar hızlı ve kolay ki kitaba kadar yürüyeceğimiz süre içinde akıllı telefonlarımızdan internette arama yaparak merak ettiğimiz konu hakkında sorularımıza yanıt buluyoruz. Kitaplarda hoşunuza giden yerleri yine işaretleyin ama internette doğru kelimelerle nasıl daha etkili arama yapacağınızı öğrenmeye başlasanız iyi olur. Yoksa hızla ilerleyen gelişimleri yakalamak için bir zaman makinesine ihtiyaç duyacaksınız😊

Arama motorları her geçen gün gelişiyor ve kullanıcılarına daha iyi sonuçlar vermek için güncelleniyor. Bu güncellemelerdeki amaç, kullanıcının aradığı içeriği direkt olarak bulmasını sağlamak.

Ben bugün Google’da ‘marsa nasıl gidilir?’ şeklinde bir arama yaptığımda, karşıma uzayda yapılacak bir yolculukla ilgili bilgiler çıkmasını beklerim. Buna direkt olarak ulaştığımda karşıma çıkan siteye girer ve bu sitede zaman geçiririm. Yazılar okur, videolar izler ve tatmin olmuş bir şekilde bu siteden ayrılırım. İşte Google bunların hepsini hesaplıyor ve siteye bir otorite puanı veriyor. Kısacası sen ziyaretçini mutlu ediyorsan, Google da seni mutlu ediyor çünkü ziyaretçilere değer veriyor.

Bugün Google’ın gelişiminde geldiği noktayı takdir etmek gerekir. Bu gelişimler önümüzdeki yıllarda devam edecek. Neden mi bu kadar eminim? Çünkü ‘marsa nasıl gidilir” yazdığımda sorumun cevabını henüz alamıyorum 😊

 

Biraz Tarih

Her yeni gelişen şey gibi arama optimizasyonları da ilk zamanlarında pek sağlıklı çalışmıyor hatta suiistimal ediliyordu. Biraz geri dönüp 2001 yılından itibaren SEO çalışmaları için neler yapıldığına bakalım.

 

2001’de SEO

Özellikle 90’ların sonundan 2000’lerin başına kadar olan süre içinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyenler sayfalarını anahtar kelimelerle dolduruyorlardı. Böylece yapılan aramalarda arama motorları, anahtar kelime yoğunluğuna bağlı olarak sitenin faydalı olduğunu yorumluyordu.

Neyse ki o günler geride kaldı!

 

Bu dönemde arama motorları anahtar kelimeleri bulması için bu kelimelerin çeşitli varyasyonları siteye depolanıyordu. Mesela ben spor ayakkabı için pazarlama faaliyetleri yürütüyorsam sitemi ‘spor ayakkabı’ kelimesi ve bu kelimenin varyasyonlarıyla doldurduğumda sitem arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabiliyordu.

Spor ayakkabı, mavi spor ayakkabı, kaliteli spor ayakkabı, daha çok spor ayakkabı, spor ayakkabıya ihtiyacım var…

Şimdi düşününce sizin de içiniz bayılıyor değil mi? Fakat bunları yaşadık. Ve dahasını…

Tam da bu yıllarda alan adında anahtar kelimenin geçiyor olması arama sonuçlarında büyük bir etkiye sahipti. Bu yüzdendir ki 2000’li yıllarda sporayakkabilari.com benzeri alan adlarına sahip siteler ortaya çıkmıştır. Anlaşılan o ki biz bu yılları ‘Arama motorları için içerik’ şeklinde adlandırabiliriz.

 

2008’de SEO

2008 yılına geldiğimizde anahtar kelimeler bazı lokasyonlarda hala önem arz ediyordu. Kolay olmadı kelime spamlayan sitelerden kurtulmamız.

Bunlara ek olarak kelime varyasyonları da hala kullanılmaktaydı fakat biraz değişikliğe uğramıştı. Artık spor ayakkabısı ve spor ayakkabıları iki farklı sayfa içeriği olarak karşımıza çıkıyordu.

Alan adları bu yıllarda gücünü kaybetmiş, sırf ürününü öne çıkarmak için marka değerinden uzaklaşan siteler yavaş yavaş sahalardan silinmeye başlamıştı. Ama hala arama motorları üzerinde küçük etkileri vardı. Harcanan enerjiye değer mi orasını bilemiyoruz.

2008 yılında linklerin önemi ortaya çıkmıştı. Siteniz ne kadar çok backlink alıyorsa o kadar yüksek otoriteye sahip oluyordu. Bu nedenle daha çok link almak için kaliteli yazının değeri anlaşılmaya başlanmıştı. Fakat bir açığı vardı:

Linklerin hangi sitelerden geldiği çok önem arz etmiyor, hangi sitenin sizi otorite olarak gösterdiğinin bir önemi yoktu. Spor ayakkabılarla ilgili bir sitenin unlu mamüllerle ilgili yazılar yayınlayan bir siteden link alması o zamanlar sorun değildi. (2018’de sitelerinizde denemeyiniz!)

 

2018’de SEO

10 yıl daha ileri gittiğimizde SEO uyumlu yazı yazmanın günümüzde ne demek olduğunu inceleyebiliriz.

Geçmiş yıllarda var olan ‘arama motoru için içerik’ mottosu tamamen geride kaldı. Artık özgün ve sorulara yanıt veren içerikler arama motorlarında üst sıralara tırmanıyor. Arama motorlarındaki sıralamalar da eskisi gibi stabil değil. Her an değişiklik gösterebiliyor. Çünkü artık devir ‘kullanıcı için içerik’ devri. Eğer kullanıcılar geçen ay aradığı cevapları sizin sitenizde bulurken bu ay bu içeriklerin kendine hitap etmediğini düşünüyorsa, sizin siteniz en üst sırayı hakketmiyor demektir. Doğal olarak bu onur hakkeden siteye veriliyor.

Anahtar kelimelere yaklaşım da geçen yıllara göre daha özel. Kullanıcının ne istediği önemli olduğu için ‘spor ayakkabı’ ve ‘spor ayakkabılar’ gibi birbirinden farklı sayfalar yerini kullanıcının ihtiyacını tam anlamıyla karşılayacak sayfalara bıraktı. Eğer arama sonuçlarında en üst sırada olmak istiyorsanız o spor ayakkabıyı arayan kişinin tüm sorularını yanıtlamanız gerekir. Gerekirse spor ayakkabının ne kadar uzun süre giyilebileceğinden bile bahsedeceksiniz ki sayfanızı ziyaret edenler o sayfada kalmaktan memnun olsunlar.

Dediğimiz gibi Google her geçen gün gelişiyor ve daha fazlasını öğreniyor. İşte zaman içinde öğrendiği bir diğer özellik: Alaka düzeyi.

Konumunuz ve sayfalarınızın genel yapısı bu durumda yine önemli rol oynayan etkenlerden biri. Eğer Ankara’da bir ayakkabı mağazasının sitesi için SEO yapıyorsanız ve ‘İzmirlilerin en sevdiği spor ayakkabılar’ anahtar kelimelerini kullanarak bir blog yazısı yazıyorsanız, Google buna tam olarak “Ne alaka ya?” diyor!

Kullanıcı deneyimi her geçen gün önem kazanıyor. Günümüzde her zamankinden daha etkili ve gelecek yıllarda daha da çok önem kazanacak. Bu nedenle Google’ı kandırmaya çalışma devri geride kaldı. Yaşasın kullanıcı için içerik!

Sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

4 Comments
  • akasya m.
  • 20 Mart 2020
  Yanıtla

  Değerli içerik için çok teşekkürler netvent ekibi.

  • empero servisi
  • 12 Mart 2020
  Yanıtla

  Merhabalar, makale için teşekkürler. Gayet açıklayıcı bir anlatım olmuş

 1. Yanıtla

  Konu genelde ikiye ayrılarak açıklanmaya çalışılıyor: Ziyaretçi için yazmak ve google için yazmak. Bence bir seçenek daha var: kendin için yazmak! Bir sürü insanın neyi sevdiğini anlamaya çalışmak ve ona uyum sağlamak kadar sıkıcı birşey olamaz.

 2. Yanıtla

  Tamda araştırdığım bir konuydu. Deniz Bey teşekkürler.

Yorum Yap