2018’in İlk Yarısında Yapılan Google Güncellemeleri

Eğer dijital dünyada kullanıcılara erişmek için çeşitli çalışmalar yapıyorsanız, hızlı değişen trendleri ve güncellemeleri takip etmeniz gerekir. Her geçen gün yeni bir akım ortaya çıkıyor, yeni uygulamalar hayatımıza giriyor, hali hazırda kullandığımız platformlarda değişiklikler yapılıyor. Google ise güncellemeler konusunda her zaman ipi çekiyor. Özellikle arama sonuçlarında en verimli sonucu göstermek adına düzenli olarak yeni güncellemeler çıkarıyor.

Haftanın herhangi bir gününü seçip, o gün Google’ın bir güncelleme yaptığını söylediğinizde yalan söyleme ihtimaliniz neredeyse yok denecek kadar az aslıda. Neredeyse her gün küçük güncellemeler ve düzeltmeler yapılan arama motorunda, en çok ilgi çeken tabi ki arama sonuçlarına etki eden büyük güncellemeler oluyor. Geçmiş yıllarda yapılan önemli güncellemelerden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. 2018’in ilk yarısındaki güncellemeleri ve arama sonuçlarına etkilerini bir arada görmenin zamanı geldi 🙂

Description Metninin Uzatılması

Ocak ayında yapılan güncelleme ile arama sonuçlarında görünen description metinlerinin 160-300 karakter olabileceği onaylandı. Bu güncelleme ile artık daha uzun metinlerle arama sonuçlarında kullanıcılara daha detaylı bilgi verilebiliyordu.

Uzun metinlerin görünmesi site sahipleri açısında oldukça yararlı sonuçlar veriyordu. Arama sonuçlarında meta description’ı okuyup daha çok bilgiye ihtiyaç duyan kullanıcıları, siteyi ziyaret etmeye ikna etme aşamasında ellerinde daha geniş bir alan vardı. Fakat bu güncelleme pek verimli olmadığı düşünüldü ki Mayıs ayında yeniden description karakter sayısı düşürüldü.

The Brackets Update

Google’ın Mart ayında yaptığı açıklamada ‘core’ olarak duyurduğu günceleme birçok sitenin ziyaretçi sayısında ani bir düşüş olmasına sebep olmuştu. Sonrasında yeniden ziyaretçi sayıları ve arama sonuçlarındaki görünürlükler ortalamalarını yakaladılar. Bu olay birçok SEO blogunda yer bulmuştu. Güncellemenin ayrıntıları hakkında Twitter hesaplarından açıklama yapan Glenn Gabe ve Marie Haynes, akıllardaki sorulara ışık tutmuşlardı. Marie Haynes attığı bir tweet’te Gary Illyes’in açıklamasına göre güncellemenin daha çok linklere ve mention’lara odaklandığını belirtmişti.

Zero Result SERP Test

Mart ayının bir diğer güncellemesi olan Sıfır Sonuç SERP Testi, Google’ın arama sonuçlarında direkt olarak aranan anahtar kelimenin cevabını vermesine yönelik çalışmasıydı. Saatin kaç olduğu, metreyi kilometreye çevirme gibi aramalarda tek bir sonuç ile cevabı karşımıza çıkarıyordu. Eğer yeterli bulmazsak diğer sonuçları gör butonuna tıklıyorduk. Kısa bir süre denedikten sonra bu teste son verilmiş olsa da ilerleyen süreçlerde tekrar bu tür bir güncelleme geleceğini düşünenlerdenim ben.

Description Metninin Yeniden Kısaltılması

Yukarıda da belirttiğim gibi Ocak ayında yapılan güncelleme ile meta description metni 160-300 karakter olacak şekilde uzatılmıştı. Sonrasında pek verimli olmadığına karar verilmiş olsa gerek ki arama sonuçlarında görünen metin 125-160 karakter olacak şekilde kısaltıldı.

Mobile-First İndex

Mayıs ayında yapmış olduğu duyuruda Google, mobil öncelikli indekslemeye başladığını duyurdu. Bu güncelleme ile mobil uyumluluğa ne kadar değer verdiğini açık bir şekilde göstermiş oldu. Mobil öncelikli indeks güncellemesiyle birlikte sitelerin arama sonuçlarındaki sıralamaları mobil uyumluluğuna ve hızına bağlı olarak şekillenmeye başlayacağı belirtilmişti.

No Comments

Yorum Yap