Blockchain İle Birlikte Pazarlamada Değişmesi Beklenen 5 Anlayış

Şu an elimde geleceği gösteren bir dürbün var ama yeterince gelişmiş olmadığı ve geleceğin neye benzeyeceğini bilmediğim için bu dürbünün değerini bilemiyorum. Dürbünle bakmaya çalıştığımda her şey bulanık görünüyor. Ama geleceği gösterdiğine eminim. Bu dürbünün adı “Blockchain”, bir gün gelecek ve elimdeki dürbün çok değerli olacak. Bence siz de en yakın zamanda bir tane edinmelisiniz.

Buralar ileride değerlenecek arkadaşlar! Her gün sınırların ötesine geçmek için fırsatlar arıyor, yeniliklerin bir parçası olmak için çabalıyoruz. Bana göre sınırlarımızı aştığımız zaman “kendimizi gerçekleştirmiş” oluyoruz. Hangi sınır olduğunun bir önemi yok, aştığımız her sınır sıradan olmaktan çıkmak demektir. Şu an ise sınırları aşabileceğimiz bir teknoloji gümbür gümbür geliyor: Blockchain! Dünyanın her yerinde değişimler yaşanacak, teknolojiyi kullanma alışkanlığımız yeni bir boyut kazanacak. 

Blockchain teknolojisi büyük değişimlere sebep olacak. Peki pazarlama dünyasına etkisi nasıl yansıyacak? Birçok şekilde yansıyacağına eminim. Fakat şimdilik ilgimi çeken 5 maddenin üzerinde duracağım.

Blockchain Pazarlamaya Nasıl Etki Edecek?

Pazarlamanın geçen yıllarda nasıl evrildiğinden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Markaların hedef kitleye daha çok yaklaşma çabası, interaktif reklamlar gibi örneklere kolaylıkla ulaşılabilir. Blockchain teknolojisinin geliştireceği en keskin şeylerin başında interaktif etkileşimler gelecek. Daha yoğun iletişim olduğu bir dijital ortam ve hem markalar adına hem de kullanıcılar adına daha verimli etkileşim fırsatlarının sunulduğu platformlar ortaya çıkacak. En güzel yanı ise her şey çok hızlı ve şeffaf olacak.

1- Tam ve Sınırsız Erişim

Bizler şu sıralar Türkiye’de kullanamıyor olsak da herkes tarafından erişilebilen ve değişiklik yapılabilen bir site var: Wikipedia. Eskiden bizler de bilgi almak için bu platformu kullanırdık hatta. Her ne kadar bilgi kaynağı olarak kullanılsa da Wikipedia’ya herkes içerik girebildiği için bilgi kirliliğinin önüne geçilemiyor. Blockchain ile birlikte dijital şeffaflık kavramı hayatımızda daha büyük bir yer kaplamaya başlayacak. Böylece etrafımızda birçok Wikipedia olacak hem de gerçekten doğru bilgiye ulaşabileceğimiz içeriklerle dolu olacak! 

Bu teknolojinin vadettiği şey her ne kadar tam şeffaflık olsa da bunun nasıl gelişeceği ve nasıl paylaşılacağı konusunda şu an için bir netlik yok. Bu nedenle kullanıcı alışkanlığı olarak bir süre daha el ettiğimiz bilgiyi teyit etmeye hatrı sayılır bir zaman ayıracağız.

2- Akıllı Anlaşmalar

Pazarlamada güven önemli bir kavramdır. Güven vermeye çalışır, karşımızdakinin ne kadar güvenilir olduğunu sorgularız. Taraflar arasında yapılan anlaşmaların şartları ve ilerleyen süreçler hakkında bilgi sahibi olmak sadece güven ortamını yaratmakla kalmayacak aynı zamanda yapılan işin kalitesini de arttıracak. Çünkü karşısındakini kandıramayan insanlar verdiği sözü tutmak zorunda olacak. Kim bilir belki de insanlık daha hızlı gelişmeye başlar. 

3- Doğru Bilgiye Hızlı Ulaşacağız


Şu an herhangi bir bilgiyi araştırmak için internette gezindiğimizde karşımıza çıkan her bilgiye güvenmemiz söz konusu bile değil. Hangi bilgi olursa olsun teyit etmeden o bilgiyi kullanamıyoruz. Peki araştırmalarımızda karşımıza çıkan ilk bilginin doğruluğundan şüphe etmeden kullanabilsek ve bu bilgi gerçekten de doğru olsa bize ne kadar zaman kazandırırdı hiç düşündünüz mü? 

İhtiyacımız olan bilginin nerede olduğunu bildiğimiz zaman ona hızlı bir şekilde ulaşabilecek, sonrasında bu bilgiyi işleyip geliştirebileceğiz. Sonuç olarak ise daha verimli çıktılar elde edeceğiz. Hem yıpranmamış olacak hem de zamandan tasarruf edeceğiz. Bu noktada insanın aklına geçmişe dönük bilgiler araştırılabilir mi sorusu geliyor. Bu konuda nasıl gelişmeler olacağını bekleyip göreceğiz. 

Blockchain harika fırsatlar sunuyor, bizi alıp geleceğe götürecek düşüncesiyle hiç sorgulamadan yaklaşmanın da doğru olduğunu düşünmüyorum. Merkezi olmayan bir veri ağında her şeyin güvenilir olacağına inanmak daha kolay oluyor. Öte yandan baktığımızda Blockchain teknolojisinin hackleknemez olduğu da söyleniyordu. Fakat onun da zaafiyetleri olduğu ve güvenlik önlemlerinin günümüz teknolojilerinde olduğu gibi geliştirilmesi gerektiğinden bahsedilmeye başlandı. Elimizdeki teknolojiyi kullanmak süper bir şey ama sorgulamayı da bırakmamalıyız.

4- Dijital Ortamda Rekabet Kızışacak

Dijital ortamda yapılan pazarlama çalışmalarında büyük firmalarla küçük olanlar arasındaki fark kapanacak. Bu teze çok sıkı bir şekilde tutunmasam da nasıl olabileceğini şu şekilde aktarabilirim:

Büyük firmaların halihazırda çok büyük bir veri havuzu var. Bu veri havuzu onlara pazarlama çalışmalarında büyük bir avantaj sağlıyor. Blockchain teknoloji ise herkese şeffaf ve sınırsız bilgiyi vadediyor. Dolayısıyla küçük işletmeler de büyük firmaların elde ettiği verilere yeni teknoloji sayesinde ulaşabilecekler. Böylece bu verileri değerlendirip pazarlama çalışmalarını elde ettikleri bilgilerin ışığında geliştirebilecekler.

Bu konuya sadece küçük işletmelere yararları penceresinden bakmamak gerekiyor. Bu durumdan zararlı da çıkabilirler. Mesela doğru bilgi için yatırım yapan küçük işletmeler de var şu an. Çok güçlü stratejileri olduğu için küçük miktarla çok iyi kampanyalar yapabiliyorlar. Geniş bilgiye ulaşan ve önceden farkında olmadığı mecraları keşfeden büyük firmalar bu sefer de elindeki parasal gücü kullanarak bu mecraları ele geçirebilir. Hem de bunları keşfetmek için çok zeki veya girişimci ruhlu olmasına gerek olmadan.

5- Güvenli Ödeme

Yapılan birçok dijital çalışmada ödeme çoğu zaman tarafların kafasında soru işaretleri olmasına sebeptir. Özellikle freelance çalışanlar için bu durum biraz daha hassastır. İş bitince ödeme yapılacak mı? Ödeme ne zaman yapılır? Ödemeyle ilgili soruların hiç olmadığını düşünün. Kafasında iş harici bir soru olmayan kişilerin daha verimli sonuçlar ortaya koyacağına şahsen benim şüphem yok. 

Bu örnekler özelinde baktığımızda Blockchain bizlere gelişimin kapılarını biraz daha açmayı vadediyor. Öte yandan her yenilik gibi elbette Blockchain’in de zafiyetleri olacaktır. Şimdiye kadar sadece iyi yönlerinden bahsediliyor olması hiçbir sorun olmayacağı anlamına gelmiyor. Bize düşen görev ise en bu yeni teknolojinin en iyi şekilde gelişmesine katkıda bulunmak.

No Comments

Yorum Yap