E-Ticaret Siteleri İçin Yerel SEO Önerileri

E-Ticaret-siteleri-için-yerel-Seo-Önerileri

Google, yerel işletmeler için haritalar servisini açtığında önem kazanmaya başlayan yerel seo kavramı, 2010 yılının ekim ayında yayımlanan güncelleme ile göz ardı edilemeyecek bir konuma geldi. Bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar, arama sonuçlarını bulundukları bölgeye göre görüntülemeye başladılar.

Screenshot_1

Gelişen internet dünyası ve sürekli artan internet sitesi sayısı ile birlikte kullanıcılara en iyi sonucu ulaştırmayı hedefleyen Google, yaptığı bu değişiklik ile aslında yeni bir dönemin kapısını da aralamış oldu. Kullanıcıların özellikle aradıkları yerel hizmetleri “bölge+servis” şeklindeki arama öbekleri ile bulmak istemesi Google için bir sinyal olarak algılanmış olabilir. Zira bu güncellemeden önce yerel hizmet veren bir internet sitesi, hedeflediği kelimede bütün ülkeye sunulan sıralamada yer edinmeye çalışırken bu güncelleme sonrasında sadece hedeflediği yerel bölgede üst sırada olmak ve en iyi dönüşümü sağlamak için çaba harcamaya başladı.

yerel seo 2

“Bölge+servis” şeklindeki aramalarda yakın bölgelerdeki firmalar da sıralama edinmek için çalışabiliyor ve SEO değerleri yüksek ise daha kolay bir şekilde üst sıralarda yer alabiliyordu. Yakın zamana kadar yaşanan arama motoru güncellemelerinde bu döngünün kırıldığını ve özellikle Pigeon güncellemesi ile birlikte sadece bulununan bölgede hizmet veren firmaların sitelerinin daha kolay bir şekilde üst sıralarda yer alabildiğini, haksız rekabetin önlendiğini söyleyebiliriz(Hala manipülasyon yapan siteler mevcut ama güncellemeler devam ettikçe bunun da önüne geçilecektir). Örneğin bu güncellemeden önce İstanbul’da SEO hizmeti veren firmaları aramak istediğimizde Ankara’dan, Sakarya’dan firmalar SEO değerleri iyiyse sıralamaya hemen dahil olabilirken, güncelleme sonrasında İstanbul’da hizmet veren ve yerel SEO işlemlerini gerçekleştirmiş olan internet siteleri ilk sayfa için daha avantajlı bir konuma geçtiler.

Yaşanan son Hummingbird ve Pigeon güncellemesi ile birlikte yerel arama sonuçlarında iyice hissettiğimiz farklar en çok e-ticaret sitelerini etkiledi. Peki yerel SEO’da iyi bir konumda olmak isteyen e-ticaret siteleri neler yapmalı?

 

 

  1. Google Haritalar Servisi’nde İşletme Kaydınızı Mutlaka Yapın!

Google’ın 2010 yılında arama sonuç sayfalarında Google’ın yerel işletmeler servisinde yer alan firma ve şirketlere yer vermeye başlaması ile birlikte yerel SEO için vazgeçilmez bir nokta olan haritalar servisi, ilk adım olarak göze çarpıyor.

https://www.google.com/local/add/businessCenter?hl=tr adresi üzerinden kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda sırası ile yönergeleri takip ederek kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

google işletmeler

 

2.ekranda karşınıza gelen arama çubuğuna işletmenizin tam adını yazarak aramada bulunabilirsiniz, bu daha önce işletmeniz adına açılmış bir kayıt varsa bulmak için kullanışlıdır. Eğer ilk defa kayıt olacaksanız arama kısmının en altında yer alan “İşletmenizi ekleyin” kısmına tıklamanız yeterli.

google işletmeler 2

 

3.ekranda sizden işletmeniz ile ilgili unvan, adres ve telefon bilgileriniz isteniyor. Unvan kısmına şirketinizin ünvanını ve hizmet verdiğiniz bir alan ile ilgili aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime kullanmak fayda sağlayabilir.

google işletmeler 3

 

4. ekranda işletme adresinize bir doğrulama mektubu gönderileceği yazıyor. Eğer doğrulama mektubu istiyorsanız Devam butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

google işletmeler 4

 

5. ekranda size mektup ile ilgili bir bilgi veriliyor.

google işletmeler 5

 

6. ve son ekranda karşımıza işletmemiz için oluşturulan Google Plus sayfası çıkıyor. Bu sayfada yer alan bilgileri iyi bir şekilde doldurmak potansiyel müşterilerinize bir adım daha yaklaşmak anlamına geliyor. Doğrulama mektubunun ardından size gelen şifre ve adres ile birlikte işletme kaydınızı tamamlayabilir, daha fazla detay ekleyebilirsiniz!

google işletmeler 6

 

2. Foursquare Üzerinde İşletmenizi ve İnternet Sitenizi Ekleyerek Doğrulama Yapın!

foursquare

Günümüzün en çok kullanılan mobil uygulamaları arasında yer alan Foursquare’e işletmenizi mutlaka ekleyin ve internet sitenizi ekledikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirin.

 

3. Yelp’e İşletmenizi Ekleyin!

yelp

Özellikle yerel SEO ile ilgili yurtdışında yazılan kaynaklarda Yelp ile ilgili pek çok bilgi verildiğini görebilirsiniz. Türkçe dil desteği de bulunan siteye, yelp.com.tr adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

 

4. Akıllı Etiketler ile Adresinizi Sitenize Ekleyin ve Arama Motorlarının Görmesini Sağlayın!

akıllı etiketler yerel seo

Akıllı etiketleri kullanarak sitenizin alt kısmına “LocalBussiness” kodunu ekleyebilir ve arama motorlarınıza sitenizin bulunduğu konum ile ilgili bilgi verebilirsiniz! Konu ile ilgili Google’ın yazdığı destek makalesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

5. Yerel Hizmetler ile İlgili Hazırlanan İnternet Sitelerine Kayıt Olun!

Yurtdışında bu konu ile ilgili pek çok yabancı kaynak ve kayıt olabileceğiniz internet sitesi varken, ülkemizde bu konuda az kaynaktan yararlanabiliyoruz. Ancak bu aşamada yine de yararlabileceğimiz internet sitelerini yazmakta fayda var.

 

İlerleyen günlerde yerel SEO ile ilgili makalelerimiz devam edecek. Yazı ile ilgili yorumlarınızı bizlere iletebilir ve sosyal medya kanallarını kullanarak etkileşime geçebilirsiniz!

No Comments

Yorum Yap