Görüntülü Reklam Ağı ayarlarından en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?

Büyük bir ağ atın. Müşterilerinizin reklam kampanyalarını Google Görüntülü Reklam Ağı’nda (GDN) oluşturarak İnternet kullanıcılarından oluşan engin bir okyanusa ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. GDN, İnternet’teki en büyük web sitesi ağıdır ve Google Finans, Gmail, Blogger ile YouTube gibi spesifik Google web sitelerini kapsar. Ağda ayrıca mobil siteler ve uygulamalar da yer alır. GDN’den en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Çok geçmeden kendinizi başarı denizinde yüzerken bulacaksınız.

 

Pazarlama hedefi seçin

 

 • Pazarlama hedefleri belirleyerek müşterileriniz için en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Bunlar sizi spesifik bir hedefle en çok işe yarayacak şekilde tasarlanan belirli Görüntülü Reklam Ağı kampanyası özelliklerine götürür. Bu hedefleri kampanyanızı daha verimli ve etkin bir şekilde oluşturmanızı sağlayacak temel kılavuzlar olarak düşünün. Üç tür pazarlama hedefi vardır:
 • Marka bilinirliği oluşturma
 • Kararları etkileme
 • İşlemleri artırma

 

İşe oluşturmakta olduğunuz kampanyanın pazarlama hedefini tanımlayıp bir ya da daha fazla alt seçenek belirlemekle başlayın. Örneğin, “İşlemleri artırma” hedefini seçebilir ve ardından “İşletmenize telefon etme”yi seçebilirsiniz. Kampanyanızı oluştururken telefon uzantıları gibi bu hedefe uygun özellikler görürsünüz.

 

Teklif türü tanımlayın

 

GDN’deki teklif türleri, reklamlarınız için en doğru fiyatı seçerek kampanyalarınızdan en yüksek değeri elde etmenize yardımcı olur. Kullanabileceğiniz teklif türleri:

● “Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı” kampanyalarında, arama ağındaki performansınızı yakalamanız için Görüntülü Reklam Ağı’nda teklifleriniz otomatik olarak ayarlanır.

 • “Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı” kampanyalarında, reklam grubu için varsayılan teklifler, özel teklifler veya teklif ayarlamaları belirleyebilirsiniz.

 

Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlarken kampanyanızda teklifleri farklı yollarla belirleyebilirsiniz:

Tıklama başına maliyet (TBM) teklifleri: Bu, müşterilerinizin sitesine ziyaretçi çekmeye öncelik veren Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için en uygun seçenektir. Arama Ağı kampanyalarında olduğu gibi, müşterileriniz yalnızca kullanıcılar reklamını tıkladığında faturalandırılır.

 

 

 

Geliştirilmiş tıklama başına maliyet (GTBM): Web sitenizde satış veya dönüşümle sonuçlanma ihtimali daha yüksek görünen tıklamalar için teklifinizi artıran bir teklif verme özelliğidir. GTBM’yi kullanarak reklam bütçenizden daha fazla değer elde edebilirsiniz.

 

Metin reklamlar için GTBM, mobil uygulama indirmeyi teşvik eden kampanyalar haricinde Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanılabilir. Alışveriş reklamlarında, GTBM sadece Google Arama’da çalışır.

 

Edinme başına maliyet (EBM) teklifleri: Bu teklif verme seçeneği, müşterilerinizin sitesinde satış, kayıt ve diğer dönüşüm biçimlerini teşvik etmek üzere geliştirilen kampanyalar için uygundur. Müşterileriniz reklamları her tıklandığında faturalandırılır, ancak AdWords bir hedef EBM’ye ulaşmak için otomatik olarak teklifler belirler. EBM teklifinin etkin olabilmesi için müşterilerinizin sitesinde Dönüşüm İzleme’nin kurulu olması gerektiğini unutmayın.

 

Bin gösterim başına maliyet (BGBM) teklifleri: Gösterimlere odaklanan kampanyalar için BGBM tekliflerini kullanın. Bu seçenekte, müşterileriniz reklamları tıklandıkça değil, reklamların aldığı herm 1000 gösterim üzerinden faturalandırılır.

 

Görüntüleme başına maliyet (GBM): Görüntüleme başına maliyet (GBM) teklifi, TrueView video reklamlarınız için (AdWords ile oluşturulduğunda) ödeyeceğiniz fiyatı belirlemenin varsayılan yoludur. GBM tekliflerinde, harekete geçirici mesaj yer paylaşımlarına (CTA’lar), kartlara ve tamamlayıcı banner’lara yapılan tıklamalar gibi video etkileşimleri ve video görüntülemeleri için (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

 

Etkili görüntülü reklamlar oluşturun

 

Görüntülü reklamlar birçok seçenek sunar. Bu nedenle, en iyi sonuçları almak için farklı şablonlar, renkler ve içeriklerle denemeler yapın. Reklamınızın göze çarpmasını sağlayın!

 

Etkili görüntülü reklamlar oluşturmaya yönelik başlıca ipuçları aşağıdadır.

 

 • Açık ve kolay anlaşılır bir harekete geçirici mesajınız olsun – Müşterilerinizin nereyi tıklamasını istediğinize ve tıkladıklarında neyle karşılaşacaklarına açıklık getirin.
 • Dengeli reklam içeriği – Reklam metni ve resimlerinizin, görüntülü reklam gövdesinde ve toplam reklam boyutunda dengeli olmasını sağlayın.
 • Farklı reklam fikirleri deneyin – Nasıl reklam oluşturacağınızdan emin değil misiniz?

Önerilen görüntülü reklam şablonlarımız sayesinde yaratıcılığınıza hız verin.

 • Fiyatlara, promosyonlara ve özel tekliflere yer verin – Sunduğunuz özel bir şey varsa müşterilerin de gördüğünden emin olun. Alakalı olduğu yerlerde özel teklifler, kuponlar, indirimler, promosyon kodları ve ucuzluk gibi terimler kullanın.
 • Alakalı bir açılış sayfası oluşturun – Bağlantı verdiğiniz web sitesindeki açılış sayfasını inceleyin. Görüntüleyenleri doğrudan bu açılış sayfasına götüren reklamınıza açık bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun.
 • Farklı reklam boyutlarını test edin – Farklı resimlerle farklı mesajlar deneyerek reklam grubu başına 3-4 reklam oluşturun. Hangi reklamın müşterileriniz için en iyi performansı gösterdiğine bakın.
 • Mobil cihazlarda da yer alın – Resim reklamlarınızı akıllı telefon, özellikli telefon ve tabletler gibi tüm mobil cihazlarda gösterin.

Kaynak : Google

No Comments

Yorum Yap